Finsko přetlačilo Američany, skupinu B ale vede suverénní Kanada

Aktualizováno 9. 5. 2016 21:30
Hokejisté Kanady rozstříleli v pondělním utkání skupiny B na mistrovství světa v Petrohradu Bělorusko vysoko 8:0. Javorové listy přitom o prvním dějství vedly jen o gól, útočnou mašinu rozjely až ve druhé a třetí třetině.
Radost hokejistů Finska
Radost hokejistů Finska | Foto: Reuters

Petrohrad - Byla to přetahovaná, na jejímž konci byla finská radost. Tým Suomi totiž v pondělním utkání skupiny B na mistrovství světa v Petrohradu porazil USA 3:2. Finové ale vedli po 12 minutách už 2:0, Američané dokázali vyrovnat, ale Komarov vystřelil modrobílým tři body.

Hokejisté Kanady rozstříleli Bělorusko vysoko 8:0. Javorové listy přitom o prvním dějství vedly jen o gól, útočnou mašinu rozjely až ve druhé a třetí třetině. V součtu s minulým šampionátem vyhráli Kanaďané již 13 utkání za sebou. Dnes rozhodli čtyřmi góly ve druhé třetině. Dvě branky dal útočník Ryan O'Reilly, gól a dvě nahrávky si připsal Matt Duchene.

Finové neudrželi vedení

Souboj byl i konfrontací dvou adeptů na pozici jedničky letošního draftu zámořské NHL - Američana Matthewse a Laineho z Finska. Z pohledu statistik byl sice úspěšnější Matthews, který si připsal jednu asistenci, celkově spokojenější však byl jeho soupeř.

Do první výraznější šance se dostal Maroon, do vedení se však dostali Seveřané. V 10. minutě otevřel skóre pohotově střílející Koivu. O tři minuty později se Finové radovali podruhé, když Condona v brance USA překonal Pihlström.

Obhájcům bronzových medailí se však ještě v první třetině podařilo snížit, když Koskinen nedokázal zastavit tvrdou střelu Vatrana. Další šanci změnit stav měly oba týmy zejména v početních výhodách, brankáři však potvrzovali, že mají dobrou formu. Zaskvěl se zejména Koskinen proti Vatranovi ve 39. minutě.

Hned na začátku třetí dvacetiminutovky se podařilo vyrovnat Murphymu, z nerozhodného stavu se však Američané radovali jen krátce. O tři minuty později byl vyloučen Maroon a Finové přesilovku bleskově využili, vedení jim získal zpět Komarov. Ještě více přiblížit Suomi třem bodům mohli Barkov nebo Koskiranta, ani jeden z nich však příležitosti neproměnil. Finy to mrzet nemuselo, výhru ubránili i při závěrečné power play soupeře.

Kanada rozmetala Bělorusko osm góly

Kanada zvládla utkání bez větších potíží, přestože na úvodní trefu si musela chvilku počkat. V 11. minutě gólman Lalande v běloruské brance ještě při skrumáži uhájil čisté konto před Hallem a McDavidem, ale v 16. minutě se proti pravidlům provinil Chenkel a Brassard zblízka po Perryho přihrávce otevřel skóre.

Ve druhém dějství Kanaďané koncertovali. Vyhráli ho na střely mezi tyče 16:5 a především během prostřední dvacetiminutovky stihli čtyři gólové trefy. S první z nich přispěchal kapitán Perry už po 63 vteřinách od návratu z kabin, když využil velmi nepovedené střídání soupeře a sám zakončil přečíslení tří na osamoceného brankáře.

Pak se Kanaďané bránili v oslabení, ale ujeli Jenner s O'Reillym, který sice zakončil bruslí, jenže sudí mu po kontrole situace na videu přiznali gól. Hall pak z dobré pozice pálil jen do boční sítě a Ceci orazítkoval tyč, ale ve 32. minutě se mezi střelce zapsali Duchene a jen 20 vteřin po něm Hall. Lalande poté přenechal místo náhradníkovi Milčakovovi.

Ten odolával do začátku třetí třetiny. Z ní bylo odehráno 86 sekund a O'Reilly s přispěním jednoho ze soupeřů zaznamenal druhý gól. V 50. minutě předvedli hokejovou parádu Scheifele se Stonem, jenž po rychlé kombinaci zakončil velmi snadno do prázdné brány. V přesilovce pak ještě dovršil debakl Bělorusů, kteří dosud na turnaji nebodovali, obránce Matheson.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji - skupina B (Petrohrad):

Bělorusko - Kanada 0:8 (0:1, 0:4, 0:3)

Branky a nahrávky: 17. Brassard (Perry, Duchene), 22. Perry (Murray), 24. O'Reilly (Jenner, Ceci), 32. Duchene (Brassard, Ceci), 32. Hall (McDavid), 42. O'Reilly (Duchene, Scheifele), 50. Stone (Scheifele), 54. Matheson (Gallagher, McDavid). Rozhodčí: Gebei (Maď.), Wiegand - Fluri (oba Švýc.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 4536.

Bělorusko: Lalande (32. Milčakov) - Djukov, Korobov, Gotovec, Jevenko, Lisovec, Chenkel, Ustiněnko - A. Kosticyn, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Platt, Stas, Linglet - N. Komarov, Kitarov, Děmkov - Stěpanov, Pavlovič, Gavrus - Kovyršin. Trenér: Dave Lewis.

Kanada: Talbot - Tanev, Rielly, Ceci, Murray, Matheson, Dumba, Hutton - Stone, Scheifele, Domi - Perry, Brassard, Hall - Duchene, McDavid, Marchand - Gallagher, O'Reilly, Jenner - Reinhart. Trenér: Bill Peters.