Kanada podruhé v historii podlehla Norsku. Maďaři neudrželi náskok a sestupují

Aktualizováno 22. 5. 2023 22:28
Hokejisté Kanady prohráli na MS v Rize s Nory 2:3 po nájezdech a v tabulce zůstali třetí o bod za druhým Českem. Právě proti Čechům sehrají Kanaďané v úterý přímý souboj o druhé místo ve skupině B. Ve skupině A porazilo Švédsko v Tampere Dánsko 4:1 a v úterý se utká s rovněž dosud neporaženým týmem USA o první místo ve skupině. Sestupuje Maďarsko, které podlehlo 3:4 po nájezdech Rakousku.
Sondre Olden proměňuje jeden z nájezdů, po nichž Norsko slavilo vítězství nad Kanadou | Foto: Reuters

Kanaďané nasadili od začátku vlažnější tempo a pro Seveřany tak nebylo nijak složité držet s favoritem krok.

Norové navíc otevřeli skóre. Přesilovku po Neighboursově faulu sice nevyužili a pak měli i porci štěstí, když zblízka minul zakončující Lucic, ale v 10. minutě už mohli slavit.

Puk vybojoval kapitán Olimb, jeho první nahrávka podél hrazení na Trettenese neprošla, ovšem kotouč se k němu vrátil, tak to zkusil na střed a z prostoru mezi kruhy Martinsen prostřelil gólmana Hofera. Jen o chvilku později byl z dorážky blízko druhému zásahu Valkvae Olsen.

Norové se dočkali po 112 vteřinách ze druhého dějství: puk nahodil na kanadskou branku Olden a mimo Hoferův dosah ho vychýlila Laugtonova teč.

Kanaďané snížili ve 29. minutě, kdy překonal strážce norské branky Arntzena výstavní ranou zápěstím Lucic. Ve 34. minutě ještě zazvonil na tyčku Toffoli. O chvilku později dohrál Fantilli, když zákrokem na hlavu sestřelil Kasastula.

Seveřané však v dlouhé pětiminutové přesilovce rozdělené přestávkou nic nevymysleli. Ve 46. minutě pálil Toffoli, Arntzen výborně zasáhl levým betonem.

V závěru sáhla kanadská střídačka ke hře bez gólmana. Quinn rybičkou v pádu z takřka nulového úhlu poslal bekhendem puk do tyčky. Vyrovnání zařídil Crouse přesnou ranou do horního růžku poté, co ho ideálně našel Carcone.

V prodloužení byl nebezpečnější norský tým, který už postoupit nemohl. Dvakrát nebezpečně zakončoval Trettenes, Hofera ale nepřekonal.

V nájezdech uspěli první tři hráči Norska Hansen, Olden a Trettenes, teprve až Haga nedal. Z kanadské strany kontrovali ze čtyř exekutorů jen Glass a Toffoli, takže Valkvae Olsen mohl v páté sérii rozhodnout. Po parádním zakončení se mu to také podařilo.

Norové díky tomu oslavili druhou výhru nad Kanaďany v historii MS, poprvé je zdolali před 23 lety.

Švédové stále bez prohry

Hokejisté Švédska porazili na mistrovství světa v Tampere Dánsko 4:1, vyhráli i šestý zápas na turnaji.

Vstup do utkání se vydařil Dánům, kteří ve 4. minutě zásluhou Nicklase Jensena otevřeli skóre. Švédové tak inkasovali teprve třetí gól na šampionátu.

Ideální možnost vyrovnat měli v následné 90 sekund dlouhé přesilové hře pět na tři, brankář George Sörensen ale největší šanci Raymonda efektivně zlikvidoval. Další příležitost měl Carlsson.

Vyrovnat se podařilo až ve 14. minutě Everbergovi, jenž stihl rychle posunout u tyčky puk zpoza branky a překonal dánského gólmana.

Dánové v první třetině vyslali na brankáře Wallstedta jen dvě střely, druhou část ale začali aktivněji. Své příležitosti však nevyužili a poté stejně jako soupeř promarnili i 93 sekund dlouhou přesilovku pět na tři. A Švédové je za to potrestali. Ve 33. minutě jim při vyloučení Lauridsena zajistil vedení Petersson.

Švédové byli i nadále aktivnější a zvýšit náskok mohli Raymond nebo Marcus Sörensen. Dánové se svými střeleckými pokusy šetřili. v závěru druhé třetiny ale Boedker trefil horní tyč. Podobně dopadl na druhé straně ve 41. minutě Sandin.

I s ohledem na fakt, že Dánové za celý zápas prověřili Wallstedta jen jedenácti střelami, se žádné drama nekonalo. Švédové naopak přidali dvě branky a jistě si došli pro další tři body.

Dánové jsou po třetí porážce za sebou pátí bod za Německem, kterému k postupu do čtvrtfinále stačí v úterý porazit Francii. Dány čeká souboj s Finskem.

Maďaři neudrželi náskok a sestupují

Hokejisté Rakouska porazili v Tampere Maďarsko 4:3 po samostatných nájezdech a udrželi se mezi elitou. Maďarsko po roce sestupuje.

Maďarsko přitom vedlo na začátku druhé třetiny 3:1 poté, co se podruhé trefil István Sofron. Rakušané ale dokázali ještě ve druhé části vyrovnat a poté byli úspěšnější v nájezdech. Stejně jako loni tak zvládli zápas o udržení. I loni proti Velké Británii prohrávali 1:3, ale nakonec vyhráli 5:3. Společně s Maďarskem sestupuje Slovinsko. To v posledním zápase proti Kazachstánu, už bez šance na záchranu, třikrát vedlo, přesto zůstalo jako jediné na turnaji bez bodového zisku. Vítězný gól Kazachstánu na 4:3 dal v čase 56:33 útočník Maxim Muchametov.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Riga):

Kanada - Norsko 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 29. Lucic (Weegar, Middleton), 60. Crouse (Carcone) - 10. Martinsen (K. A. Olimb), 22. Olden (E. Salsten), rozhodující sam. nájezd Trettenes. Rozhodčí: Frandsen (Dán.), MacFarlane (USA) - Hautamäki (Fin.), Synek (SR). Vyloučení: 2:1, navíc Fantilli (Kanada) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 4834.

Kanada: Hofer - Weegar, Middleton, Hunt, Bear, Joseph, Myers, Barron - Blais, Glass, Lucic - J. Quinn, Laughton, Crouse - Carcone, McBain, Neighbours - Toffoli, Krebs, Fantilli. Trenér: Tourigny.

Norsko: Arntzen - Hansen, Lilleberg, Johannesen, Engeland Andersen, Krogdahl, Kasastul - Valkvae Olsen, Vikingstad, Berg-Paulsen - K. A. Olimb, Trettenes, Martinsen - E. Salsten, Olden, Haga - Vesterheim, H. Salsten, Hoff. Trenér: T. Johansson.

Kazachstán - Slovinsko 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 19. N. Michajlis (Rymarev, Beketajev), 40. Muratov (Orechov, Savickij), 52. Rymarev (Starčenko, Beketajev), 57. Muchametov (N. Michajlis) - 2. Kuralt, 22. Kuralt (Ograjenšek, Tičar), 43. Drozg (Simšič, Pance). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Kaukokari (Fin.) - Davis (USA), Ondráček (ČR). Vyloučení: 2:3. Využití: 2:0. Diváci: 4140.

Kazachstán: Šutov - S. Danijar, Beketajev, Polochov, Orechov, Butěnko, Dichanbek, Koroljov, Gajtamirov - Starčenko, Šestakov, Rymarev - N. Michajlis, Grenc, Savickij - Muratov, Muchametov, Omirbekov - Kajyržan, Mangisbajev, Rachmanov. Trenér: Mambetalijev.

Slovinsko: Us - Gregorc, Pavlin, Magovac, Crnovič, Podlipnik, Mašič, Štebih - Urbas, Jeglič, Verlič - Ograjenšek, Tičar, Kuralt - Pance, Simšič, Drozg - Zajc, Tomaževič, Čimžar - Maver. Trenér: M. Kopitar.

Skupina A (Tampere):

Dánsko - Švédsko 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 4. N. Jensen (N. Ehlers) - 14. Everberg (O. Lindberg, A. Nylander), 33. A. Petersson (O. Lindberg, Raymond), 53. Raymond (Berggren), 55. Grundström (P. Lindholm, A. Petersson). Rozhodčí: Hribik (ČR), Fernandez (USA) - Hofer (Něm.), Niittylä (Fin.). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 6573.

Dánsko: G. Sörensen - Lassen, M. Lauridsen, Larssen, Jensen Aabo, Krogsgaard, A. Koch, Gammelgaard - N. Ehlers, Russell, N. Jensen - Boedker, Poulsen, Storm - Aagaard, Moelgaard, Bau Hansen - Andersen, Olesen, Scheel - Wejse. Trenér: H. Ehlers.

Švédsko: Wallstedt - Sandin, Liljegren, A. Lindholm, Tömmernes, L. Bengtsson, Nemeth, Pudas - Berggren, Carlsson, Raymond - Grundström, P. Lindholm, A. Petersson - Everberg, O. Lindberg, A. Nylander - Silfverberg, J. de la Rose, M. Sörensen. Trenér: Hallam.

Rakousko - Maďarsko 4:3 po sam. náj. (1:2, 2:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 13. Rossi, 27. Strong (P. Huber, Maier), 38. Haudum (Zwerger, Reinbacher), rozhodující nájezd Ganahl - 9. Sofron (Erdély, Bartalis), 20. Sofron (Sebök, Stipsicz), 25. M. Horváth (Papp, G. Nagy). Rozhodčí: Langin (Kan.), Sewell (Brit.) - Briganti (USA), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 2:3. Využití: 2:1. Diváci: 3068.

Rakousko: Starkbaum - Nickl, B. Wolf, Zündel, Heinrich, Brunner, Reinbacher, Maier, Strong - M. Huber, Haudum, Wukovits - Thaler, Nissner, Raffl - Schneider, Rossi, Zwerger - P. Huber, Achermann, Ganahl. Trenér: Bader.

Maďarsko: Bálizs - Fejes, Stipsicz, Hadobás, Szabó, M. Horváth, Kiss, Garát, Pozsgai - Galló, Hári, Sebök - Sofron, Bartalis, Erdély - Terbócs, Papp, G. Nagy - Vincze, Németh, Csányi. Trenér: Constantine.