Sen se rozplynul, domácím Dánům na MS postup do čtvrtfinále vyfoukli Lotyši. Kanada jde na Rusko

Hokejové úterý: Osm gólů v zápase, který zajímal Čechy. Lotyšská radost i slovenská kanonáda
Finové vyhráli 6:2, a tím si zajistili vítězství ve skupině, druzí Američané se tak ve čtvrtfinále postaví proti českému výběru.
Prohlédněte si další fotografie z toho i dalších úterních utkání: Nick Jensen a Keith Kinkaid před finským brankářem Mikou Koivistem.
Mika Koivisto a Blake Coleman bojují o puk.
Kasperi Kapanen brání Alexe DeBrincata.
Aktualizováno 15. 5. 2018 23:17
Kanaďané porazili Německo 3:0 a končí ve skupině B třetí. Domácí Dánsko podlehlo v rozhodujícím utkání v boji o čtvrtfinále Lotyšsku 0:1.

Herning - Hokejisté Dánska si vyřazovací boje na domácím světovém šampionátu nezahrají. Před branami play off je v dobře rozehrané skupině B v Herningu nechalo Lotyšsko po vítězství 1:0 ve vzájemném souboji o postup.

Zápas rozhodla už v 10. minutě trefa útočníka Andrise Džerinše, který poslední dvě sezony oblékal dres extraligového Hradce Králové.

Dánové nedokázali najít recept na překonání bezchybného Elvise Merzlikinse, jenž vychytal díky 19 úspěšným zákrokům čisté konto. Lotyšsko si čtvrtfinále zahraje po devíti letech, narazí v něm na Švédy.

Lotyši ztráceli před utkáním na Dány jediný bod a bylo jasné, že k postupu potřebují vyhrát. K play off je přiblížil Džerinš po devíti minutách a 14 vteřinách, když si našel v útočném pásmu prostor pro zakončení a překonal Andersena ranou mezi betony.

Jak se nakonec ukázalo, byl to nejdůležitější okamžik celého zápasu. Dánové jen velmi ztěžka nacházeli cestu skrze konsolidovanou obrannou hru Lotyšů, ti měli navíc i štěstí. Ve 32. minutě prošel kotouč za Merzlikinse, ale bek Freibergs ho ještě stihl zázračně odpálit do bezpečí.

Na začátku třetí třetiny orazítkoval dorážející Christensen horní tyč. V 54. minutě měli jedinečnou možnost rozhodnout Keninš s Abolsem, kteří jeli sami na Andersena a měli dostatek času na kombinaci i zakončení, jenže Abols zakončil do tyče. Na druhé straně nebezpečně pálil Larsen.

Dvě minuty před vypršením základní hrací doby to domácí tým zkusil se šesti bruslaři v poli bez gólmana Andersena. Lotyši si pomohli hned několika zakázanými uvolněními, Dánové se však k šanci na vyrovnaní nepropracovali a na kýžené čtvrtfinále nedosáhli.

Hokejisté Kanady uzavřeli na mistrovství světa své vystoupení ve skupině B v Herningu výhrou 3:0 nad Německem. Zajistili si třetí místo a ve čtvrtfinále je čeká poražený z večerního zápasu Rusko - Švédsko.

Po dvou bodech si připsali útočníci Ryan Nugent-Hopkins za gól a asistenci a Connor McDavid díky dvěma nahrávkám. Brankáři Darcymu Kuemperovi stačilo na čisté konto 12 zákroků.

Duel Kanady s Německem už rozhodoval pouze o jediné věci. Zatímco stříbrní medailisté z únorové olympiády byli již před jeho začátkem ze hry o play off venku, Kanada měla jistotu, že si vyřazovací boje zahraje. Jen nebylo jasné, zda do nich půjde ze třetí, či čtvrté příčky.

Zámořský tým se prosadil po pouhých 20 vteřinách od úvodního buly. Schenn dostal na kruh nabito od Nugenta-Hopkinse, pro něhož vybojoval puk McDavid a bez přípravy prostřelil Treutlea. V desáté minutě mohl vyrovnat Kahun, jenže pozorný Kuemper jeho šanci zmařil.

Souhra dvou kanadských hvězd zafungovala znovu ve 28. minutě, kdy kapitán McDavid přenechal kotouč rozjetému parťákovi a Nugent-Hopkins z kruhu střelou přes obránce zvýšil na 2:0. Němci sice ve druhé třetině vyslali sedm ze svých 12 střeleckých pokusů, Kuemper si ale se všemi poradil.

Na začátku třetí části Němci neuspěli v jedné ze dvou přesilovek, které v utkání měli. Místo toho v 50. minutě pečetil výhru Kanady Jost, jenž se štěstím procedil kotouč za Treutleho záda.

Skupina B (Herning):

Kanada - Německo 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. B. Schenn (Nugent-Hopkins, McDavid), 29. Nugent-Hopkins (McDavid, Ekblad), 50. Jost (Edmundson, Eberle). Rozhodčí: Reneau (USA), Gofman - Lazarev (oba Rus.), Fluri (Švýc.). Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 6200.

Kanada: Kuemper - Vlasic, Parayko, Ekblad, Edmundson, R. Murray, Pulock, Nurse - Dubois, R. O'Reilly, Schwartz - Nugent-Hopkins, McDavid, B. Schenn - Jost, Horvat, Eberle - Barzal, Turris, Pageau - Beauvillier. Trenér: Bill Peters.

Německo: Treutle - Y. Seidenberg, M. Müller, Holzer, D. Seidenberg, Krupp, J. Müller, Mebus - Kahun, Draisaitl, Ehliz - Plachta, Hager, Eisenschmid - Michaelis, Tiffels, Noebels - Krämmer, Pietta, Uvira - Höfflin. Trenér: Marco Sturm.

Lotyšsko - Dánsko 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávka: 10. Džerinš (Indrašis). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Kubuš (SR) - Goljak (Běl.), Suominem (Fin.). Vyloučení: 1:3, navíc J. B. Jensen (Dánsko) 10 min. Bez využití. Diváci: 10.800.

Lotyšsko: Merzlikins - Galvinš, Cibulskis, Sotnieks, Freibergs, Rubins, Zile - M. Redlihs, Džerinš, Indrašis - Keninš, Abols, Balcers - Rihards Bukarts, Blugers, Roberts Bukarts - Jevpalovs, Pavlovs, Meija. Trenér: Bob Hartley.

Dánsko: Andersen - O. Lauridsen, J. B. Jensen, Lassen, Larsen, D. Nielsen, N. B. Jensen, Kristensen - Boedker, F. Nielsen, Bjorkstrand - Storm, Regin, Hardt - N. Jensen, J. Jensen, Hansen - Christensen, Jakobsen, Russell. Trenér: Jan Karlsson.