Češi hráli ruskou ruletu, hodnotil kouč Kanady. Po Svozilově parádě přišla smršť

jzp jzp
27. 12. 2021 12:00
Tak blízko, tak daleko! Češi se na úvod hokejového mistrovství světa juniorů sápali po senzaci proti domácím Kanaďanům. Nakonec ale padli 3:6. "Abychom porazili Kanadu, musí se sejít velké faktory," prohlásil trenér dvacítky Karel Mlejnek.
Donovan Sebrango z Kanady a český útočník Jakub Konečný (9) v zápase MS do 20 let | Foto: ČTK

Kdo utkání v noci na pondělí sledoval, možná se musel štípnout, jestli náhodou nesní.

Češi sice prohrávali, ale nepříznivé skóre třemi góly rychle otočili. Ve 13. minutě tak vedli 3:1. Obránce Stanislav Svozil navíc při třetím zářezu doslova vyškolil domácí obranu. Krásným průnikem z pravé strany se postaral o nejpohlednější gól zápasu.

Kanadský kouč Dave Cameron, jenž před lety vedl v NHL Ottawu, reagoval oddechovým časem. Kdo by čekal, že favorit bude v takových nesnázích. "Češi odvedli dobrou práci," uznal Cameron. "Byli ochotni nám dovolit jednu dvě šance, aby se dostali k té svojí. Trochu ve stylu ruské rulety."

Překvapivé skóre však nevydrželo dlouho. Kanada ihned snížila a 29 vteřin před koncem prvního dějství vyrovnala. Velmi otevřený hokej, který musel diváky bavit, tak Čechům nepřinesl štěstí.

A pak přišla přímo pohroma.

"Poté co Kanada srovnala, nabrala sebevědomí ona. Nám se druhá třetina vůbec nepovedla," mrzelo Mlejnka.

Nejdřív odstoupil ze hry jeden z klíčových českých beků David Jiříček, jehož koleno neustálo srážku s Willem Cuyllem, a pak přišla série faulů. "Troufám si říct, že mužstvo celé utkání plnilo plán, hlavně defenzivní, ale negativní stránkou byla disciplína," hodnotil Mlejnek.

Zhruba v polovině klání šel na trestnou lavici Jakub Šedivý a asi za minutu ho doplnili Michal Hrádek a kapitán Jan Myšák.

Luxusní přesilovku pět na tři využil ke dvěma gólům Owen Power, první muž posledního draftu NHL, který tak zkompletoval hattrick. Povedlo se mu to jako vůbec prvnímu kanadskému bekovi v historii juniorského šampionátu.

"Je to pro mě dost výjimečné. Hattrick jsem nikdy nedal," těšilo ho.

Na led v Edmontonu následně létaly čepice, ale moc jich nebylo. Do Rogers Place, kde běžně nastupují Connor McDavid či Leon Draisaitl, nedorazilo ani pět tisíc diváků. Organizátoři sice kvůli proticovidovým restrikcím mohli nabídnout jen polovinu kapacity, ale zaplnili pouhou čtvrtinu.

Kanaďané vyhráli druhou třetinu na střely 15:2 (!) a vykročili k výhře. Tu si pak ve třetí části pojistili gólem na konečných 6:3. Možná se ale zapotili víc, než čekali.

"Vždycky je skvělé, když musíte překonat nějaké překážky, abyste vyhráli," pochvaloval si trenér Cameron. To Mlejnek žehral na nedisciplinovanost svých svěřenců, kteří šli na trestnou lavici čtyřikrát, zatímco Kanaďané jen dvakrát.

Bek Svozil přidal: "Podle mě jsme vůbec nepodali špatný výkon, ale musíte na ledě být sebevědomější a nebát se soupeřům hrát do těla. Tím jim to znepříjemníme."

Už v noci na úterý, opět v jednu hodinu ráno českého času, vyzvou Češi papírově slabší Německo. Otázka je, jestli i s Jiříčkem. "Zatím má nespecifikované zranění kolene," informoval Mlejnek. Jasno bude po magnetické rezonanci.