K dokonalosti měli daleko, ale vzbudili naději. Češi dostali vítanou injekci před žlutým peklem

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
6. 5. 2018 9:00
Čeští hokejisté zdolali na úvod mistrovství světa Slováky až po infarktovém závěru. Na začátek turnaje ztratili bod, ale ještě deset sekund před koncem to vypadalo, že ztratí všechny tři. Výkon Červenky a spol. nebyl bez chyb, ale převažují pozitiva.
Nejen Dominik Kubalík se v prvním utkání na turnaji blýskl nadějným výkonem.
Nejen Dominik Kubalík se v prvním utkání na turnaji blýskl nadějným výkonem. | Foto: Reuters

Kodaň (od našeho zpravodaje) - V přípravě hráli pokaždé jinak, mluvilo se o hledání tváře českého týmu. A dále se o něm mluvit bude. Vstupní utkání na mistrovství světa Češi zvládli, zdolali Slováky 3:2 v prodloužení a potvrdili, že odhadovat jejich šance předem skutečně není nic lehkého.

Svěřenci Josefa Jandače vlétli do federálního derby v novém složení a od začátku určovali tempo zápasu. Kubalík se ve třetí minutě teprve zastřeloval, ale jeho lajna s Plekancem a Řepíkem dostávala soupeře pod tlak. Chyběl pouze větší klid, přemíra snahy vítězila nad rozumem.

Šikovná teč Krištofa po čtyřech sekundách přesilovky poslala Slováky do vedení, ale Čechy příliš neznervóznila. Pokračovali v aktivní hře a dočkali se vyrovnání. Jenže pak mužstvo kolem produktivního Andreje Sekery využilo další početní výhodu a čeští hráči tahali opět za kratší konec.

Slovákům se pečlivý trénink nerovnoměrných situací vyplatil, Češi proti tomu v přesilovkách viditelně zaostávali. Ve hře pět na pět si dobrým pohybem vytvářeli šanci, motali soupeře u mantinelu, jen ty góly. Bolest posledních let zkrátka nezmizela, zatím ani s příchodem nových jmen.

Formující se české mužstvo by však mělo sklidit hlavně chválu. Zdaleka nehrálo bez chyb, ale probudilo naději. Ani za stavu 1:2 to totiž nebylo žádné velké trápení, Češi vytrvale dobývali bránu brněnského fantoma Marka Čiliaka a dočkali se. Měli štěstí, hned dvakrát, ale zasloužili si to.

Cingel trestuhodně nedokázal dopravit puk z kruhu do prázdné klece a Nečas o chvíli později vyrovnal šťastnou střelou. Čiliak výborný výkon rozhodujícím zákrokem nekorunoval a v prodloužení už to bylo na jednu branku. Zdecimovaní Slováci se na další odpor nezmohli a inkasovali.

Před startem turnaje byla tématem nezkušená česká obrana. Přílet Šuláka a Hronka jí nepochybně pomohl. Dlouhovlasý obránce si vzadu úkoly plnil, a tak mohl často podporovat útok. Dvacetiletý novic Hronek ani náhodou nepůsobil ustrašeně. Jordán a Gudas potvrdili roli pilířů.

Pavel Francouz si trochu vyčítal druhou branku, pár dalších puků z něj vypadlo a nepůsobil tak jistě jako obvykle. Ale to je do jisté míry výsledek dobré práce obránců. Slováky pustili jen k sedmnácti střelám, zatímco český tým jich vyprodukoval celkem 42. Francouz neměl tolik práce.

Ani v útoku nikdo vyloženě nezklamal. Plekanec ukázal, jak platný dokáže ve svém věku být. Nejen jako mentor v kabině, ale hlavně jako lídr na ledě. Výborně zahráli Hyka s Kubalíkem, své si obránci soupeřů užijí také s Jaškinem a Faksou. Jen to chce ještě špetku trpělivosti.

Dostat na hokejky jistotu, zvyknout si na mód světového šampionátu. A postupně to může být lepší. Třeba proti Švédům. Ti budou favorité, s týmem nabitým hvězdami NHL a pohodovou výhrou proti Bělorusku v zádech. Jenže Češi dostali vítanou injekci, rozhodně si budou věřit.

Atmosféra na stadionu by mohla být podobná jako při federálním derby. Švédů je v Kodani také požehnaně, Royal Aréna bude znovu praskat ve švech. Pokud Čechy neopustí štěstí, v útoku přidají na efektivitě a David Rittich předvede excelentní výkon, mohou Seveřanům vzdorovat.

Fanoušci za nimi stojí, do drahého Dánska vyrazili v hojném počtu, byť byly predikce ohledně českých šancí nevalné. Pokud Češi na ledě ustojí žluté peklo, řeknou si o daleko větší pozornost. Skalp Slováků povzbudí, ale sám o sobě nestačí. Zůstává spoustu věcí, na nichž se dá pracovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Praze se otevřely noclehárny pro lidi bez domova, k dispozici je 539 míst

V rozšířeném režimu se v Praze v prosinci otevřely zimní noclehárny pro lidi bez domova. K dispozici je 539 míst k přespání, tedy více než loni. Letos se v zařízeních dbá na opatření proti šíření covidu-19, uvedl Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP), které je hlavním koordinátorem zimních služeb.

Osoby bez přístřeší mohou nyní přenocovat například na lodi Hermes, v noclehárně nedaleko Smíchovského nádraží a v noclehárně Michle. Uvedená místa klienty přijímají po 20:00, v provozu pro klienty jsou do 06:30 nebo do 07:00. Nocleh poskytují i zařízení, která fungují bez omezení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy