Nic bych neměnil, tohle je budoucnost české reprezentace, prohlásil odcházející kouč Jandač

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
18. 5. 2018 6:27
Po vyřazení ve čtvrtfinále působil sklesle, ale zároveň smířeně. Josefu Jandačovi se nepovedlo ani na čtvrtý pokus vyválčit pro český hokej medaili z velkého turnaje. Jako trenér reprezentace končí, v příští sezoně povede Magnitogorsk. Je přesvědčen, že pro národní tým odvedl maximum.
Josef Jandač nezískal s národním týmem medaili z velké akce ani na čtvrtý pokus.
Josef Jandač nezískal s národním týmem medaili z velké akce ani na čtvrtý pokus. | Foto: Reuters

Co rozhodlo ve čtvrtfinále proti Američanům?

To, že jsme měli velmi špatnou třetinu, špatný start do zápasu. V průběhu druhé části jsme vyrovnali hru i skóre, ve třetí byl zápas na vážkách. My jsme udělali chybu, kterou soupeř využil a postoupil do semifinále.

Jaká byla po první třetině nálada v kabině?

Snažili jsme se mužstvo povzbudit. První část byla zakřiknutá, umocnily to asi i ty obdržené góly. Pak už se to zvedlo, dali jsme kontaktní gól a vyrovnali jsme. V poslední třetině jsme chtěli rozhodnout. Bylo to padesát na padesát. Měli jsme pár šancí, ve hře bez brankáře se trochu odklonilo štěstí, když Šulák po vyhraném buly zlomil hůl. Soupeř hrál delší čas u nás v pásmu, my už jsme pak nestihli vyrovnat.

Těsně před vítězným gólem Američanů měli dvě příležitosti Červenka a Hyka. Byly to nejlepší momenty českého týmu v zápase?

Měli jsme tam nějaké šance. Kolem brány něco bylo. Ty možnosti mohly naklopit zápas na naši stranu, ale bohužel se tak nestalo.

Mrzí vás, že rozhodla chyba, kterou asi nelze Filipu Hronkovi příliš vyčíst? Zavrávoral a pustil Patricka Kanea do přečíslení.

Hokej je hra chyb, stane se to jednomu, druhému, třetímu hráči. My to nikomu nechceme vyčítat, prostě se to stalo. Na druhou stranu Kane patří k nejlepším hráčům na světě, vzal to do svých rukou a rozhodl. Bránit ho není jednoduché, má ve hře obrovskou rychlost.

Je ve vás hořkost? S přihlédnutím k výsledkům ve skupině a celkem šesti vítězstvím.

V žádném případě se nehroutíme. Nemyslím si, že bychom se měli stydět. Chtěli jsme do turnaje dobře vstoupit, ubojovat body. Mužstvo si postupně sedalo, jak jsme to skládali na poslední chvíli. Postupně jsme se zlepšovali, pomohl nám příjezd obou Davidů. Tým se zkvalitnil, měli jsme výbornou první pětku. Čtvrtfinále ale vždycky rozhodne.

Byl jste spokojen s tím, jak se David Pastrňák s Davidem Krejčím prosazovali proti Američanům?

Dali jsme jim hodně minut, Američané střídali speciálně na ně, čekali jsme to. Hlídali si to. Náš záměr byl, že se nebudeme bát tu jejich pětku nasazovat na Kanea, anebo že bychom nějak extra měli hlídat tuhle americkou formaci. Kane je výborný dopředu, dozadu má občas mezery. Řekli jsme si, ať si to rozdají. Kluci bojovali, šli za tím, gól při hře pět na pět nepřišel. Udělali pro úspěch maximum.

Pozval jste na mistrovství světa více mladých hráčů, než bývalo zvykem. Potvrdili, že by se mohli stát tahouny?

Chtěl bych zmínit i hráče, kteří se sem nedostali z přípravy. Ale už tam se předvedli, věřím, že to je budoucí kostra a páteř národního týmu. Ať už to bude Zadina, Kaut, nebo Galvas. Chytil i Nečas odvedli výbornou práci. A nejen oni. Hronek je teď špatný z chyby, která se dneska stala, ale jinak byl příjemným překvapením. Nabral zkušenosti a už může být klíčovým hráčem vzadu. Šulák vloni tolik prostoru neměl, letos se do toho dostal a hrál výborně. Zlepšovali se i Moravčík a Sklenička z Plzně.

Překvapili vás?

Ano. Ne že by jen nezklamali, právě že příjemně překvapili. Určitě se teď kolem nich budou motat různé kluby. Přál bych českému hokeji, aby ti kluci nezapomněli, že jim dal nároďák možnost, a zase mu to někdy vrátili.

Dmitrij Jaškin ukázal, že není jen důrazným a možná defenzivním typem útočníka. Souhlasíte?

Turnaj mu vyšel hodně dobře. Jak už předtím, než přiletěli kluci z Bostonu, tak potom, co hrál s nimi. Nejenom že jim dělal prostor a černou práci, stačil i hokejově. Další příjemné překvapení. Když jsme ho oslovili, on sám měl zájem přijet co nejdříve, aby se adaptoval. To bylo moc dobře.

Udělal byste zpětně na turnaji něco jinak?

Teď je to čerstvé, třeba časem se budou myšlenky srovnávat a měnit. Nevím o ničem, co bych změnil. A v brzké budoucnosti názor nezměním.

Jste na mužstvo pyšný?

Nemám moc rád taková slova, že jsem pyšný na tým, který vypadl ve čtvrtfinále. Jsem rád, že se kluci rvali a bojovali. Vyhráli jsme, byť s prodloužením nebo nájezdy, šest zápasů ze sedmi v základní části. Začátek byl velmi těžký a mužstvo prokázalo velmi dobrý charakter. Ve čtvrtfinále jsme se vrátili do hry. Kluci nezklamali a potvrdili nominaci. Na olympiádě jsem vsadil na zkušenost a na mistrovství jsem chtěl vzít mladší. Sehráli povedený turnaj, ale poslední zápas se nepovedl.

Jste zklamaný, že jste se s reprezentací nerozloučil úspěšněji?

Zklamaný jsem. Samozřejmě jsem se chtěl rozloučit medailí nebo postupem mezi čtyři nejlepší. Ale že bychom se hroutili nebo bychom si mysleli, že jsme odvedli špatnou práci a nedali tomu dvě stě procent, to ne. Jsem přesvědčen, že jsme udělali maximum. Za dva roky, které jsem u národního týmu byl, se sluší poděkovat hráčům, ale i realizačnímu týmu. Makali na mě, dělali dobrou práci.

Co pro vás znamenala dvouletá etapa u reprezentace?

Obrovskou zkušenost a taky velkou zodpovědnost.

Je pro vás svým způsobem úleva, že už nebudete pod tím velkým tlakem? Berete to částečně tak?

Tlak samozřejmě je, ale když by si to člověk všechno až moc připouštěl, nemohl by tu práci dělat. Největší tlak, co já cítím, je ten, který si vytvářím sám na sebe. A naučil jsem se s tím pracovat. Jsem moc rád, že jsem měl možnost být u národního týmu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Bývalý mluvčí Filozofické fakulty UK Kukal bude pracovat pro Národní knihovnu

Bývalý mluvčí Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Petr Kukal bude pracovat pro Národní knihovnu. Oznámil to ve středu na svém Twitteru. Fakultu musel Kukal opustit ke konci března kvůli příspěvkům na sociálních sítích a vyjádřením vůči některým členkám akademické obce. Na fakultě skončil po dohodě ke konci března.

"Vy, kdo máte zájem i nadále sledovat moje tweetování za veřejnou instituci, přidejte si @narodniknihovna," uvedl Kukal, který je zároveň básníkem, spisovatelem a publicistou.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

V březnu přerušilo podnikání o téměř polovinu více živnostníků než loni ve stejné období

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 procent více než ve stejném období loni. Nejvíc přerušují živnost podnikatelé v oboru stravování a kadeřnických služeb. Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode. Podle ní jsou důvodem opatření přijatá v souvislosti se šířením koronaviru, kdy řada živnostníků nemůže podnikat nebo se o jejich zboží a služby podstatně snížil zájem.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit k Babišovu střetu zájmů

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) o dva měsíce, tedy do 5. června. Uvedla to ve středu Česká televize na základě vyjádření ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO). Původně měla lhůta vypršet na konci tohoto týdne.

Podle auditu má Babiš přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol. Česku kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace. Babiš jakýkoli střet zájmů popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy