Pohodová vítězství klamou a nemusí jen pomoct. Do zápasu o všechno půjdou Češi z tréninku

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
14. 5. 2018 6:19
Slabé Bělorusy a Francouze smetli bez obdrženého gólu, zvedli si náladu, ulevili nervové soustavě. Utkání proti Rakušanům se nejspíš ponese v podobném duchu. Ale přechod do vyřazovací fáze turnaje může být pro české hokejisty zrádný. Ve čtvrtfinále budou muset přeřadit na mnohem vyšší rychlostní stupeň.
Češi skolili slabé soupeře přesvědčivě, ale Bělorusové i Francouzi jim vítězství usnadnili.
Češi skolili slabé soupeře přesvědčivě, ale Bělorusové i Francouzi jim vítězství usnadnili. | Foto: Luboš Vácha

Kodaň (od našeho zpravodaje) - Výsledek vypadá jasně, ale snadné to nebylo. Dneska už není slabších soupeřů. Po jasném vítězství je zvykem používat tyto a podobné fráze a poraženého soupeře dále neponižovat.

Čeští hokejisté porazili na mistrovství světa Francii 6:0 a David Pastrňák o soupeři mluvil s podobnou úctou. To David Rittich se nebál pojmenovat věc pravým jménem. "Přišlo mi to až trochu nedůstojné. Francouzi věděli, že jsou zachránění a vypustili to," řekl brankář, který vychytal čisté konto.

Stačilo mu k tomu pouhých deset zákroků. "To jsem zažil naposled asi v sedmé třídě. Spíš jsem přemýšlel, jaký steak si dám k večeři," pokračoval Rittich. V případě vítězství by přitom Francouzi ještě mohli zabojovat o čtvrtfinále. Jenže oni jako by se už od začátku utkání viděli na dovolené.

Stejně hráli proti Čechům také Bělorusové, a to z důvodu, že se šetřili na pozdější boj o záchranu s Rakouskem. I když jim to nakonec nebylo nic platné. Francii nastříleli Češi dvakrát více branek, snažili se zápas dohrát v tempu, ale když se soupeř takhle zasekne, nejde to. Povolí i favorit.

Českému týmu se toho nedá moc vytknout. Nedostal jediný gól, shrábl povinných šest bodů a zajistil si čtvrtfinále. Jenže odevzdaní soupeři ho vůbec neprověřili. Totéž se dá očekávat také od Rakušanů, kteří se po čtrnácti letech zachránili, ale do čtvrtfinále už postoupit nemohou.

Zato Češi upínají zrak právě ke čtvrtečnímu zápasu o všechno. Čtvrtfinále se nebude hrát před poloprázdnou halou, v přípravném tempu. Bude to hukot od prvního okamžiku. A Češi půjdou do takového zápasu prakticky z tréninku. Vyždímali se naposledy proti Rusku, ve čtvrtek to bude týden.

Nedá se nic dělat, Češi mohou maximálně žehrat na šálivý los, který jim na úvod turnaje přihrál favority a na závěr skupinové fáze outsidery. 

Na druhou stranu ušetří síly, což se může hodit především při případném postupu do boje o medaile. Kolikrát už působil český tým v rozhodujících bojích unaveně a vyčichle. Teď navíc dostane po zápase s Rakouskem dva dny volna a v klidu bude moci vyhlížet čtvrtfinálového soupeře.

Ten možná nebude tak odpočatý, ale rozehraný určitě. Poslední utkání ve skupině hrají Švédsko proti Rusku, Finsko proti USA, Kanada proti Němcům. A to jsou těžší váhy než Bělorusko, Francie a Rakousko.

Českým hráčům nezbývá než věřit, že zvládnou přehodit výhybku. Mají dost zkušených hráčů, kteří euforii po třech jednoduchých vítězstvích nepodlehnou. A nehledě na výkony soupeře se postupně zlepšují.

Dmitrij Jaškin vypadá, jako kdyby přiletěl z Bostonu spolu s Pastrňákem a Krejčím, od začátku turnaje hraje výborně Dominik Kubalík, ze zranění se oklepal Martin Nečas, roste význam Romana Horáka. Pokrok udělali obránci Michal Moravčík a David Sklenička z Plzně. Mužstvo šlape.

Na první zásah stále čekají kapitán Roman Červenka a Radek Faksa, od nichž se góly čekaly. Pokud přijdou v zápase s Rakouskem, jedině dobře.

 

Právě se děje

Další zprávy