Já na bráchu, brácha na mě. David a Adam Musilové věří, že v reprezentaci navážou na slavného dědu

ČTK ČTK
26. 4. 2018 15:57
Sourozenecká dvojice by ráda napodobila svého slavného dědu Jaroslava Holíka, který v národním mužstvu bojoval po boku bratra Jiřího.
David Musil v třineckém dresu
David Musil v třineckém dresu | Foto: Lukáš Filipec

Stockholm - Poprvé od srpnového úvodního duelu sezony se obránce David Musil z Třince opět dočkal pozvánky do české reprezentace a na Švédských hrách může zabojovat o premiérovou účast na mistrovství světa.

Ve výběru kouče Josefa Jandače se navíc poprvé potkal s mladším bratrem Adamem. Synové bývalého beka Františka Musila mohou napodobit svého dědu Jaroslava Holíka, který hrál v československém dresu s bratrem Jiřím.

Bratři Musilové do dnešního úvodního duelu závěrečného dílu Euro Hockey Tour proti Švédsku v Södertälje nezasáhnou a potkat na ledě se tak mohou nejdříve v sobotu v utkání proti Finsku. "Doufejme, že se to splní. Máme celkem tři zápasy a uvidíme podle trenérů, jak postaví sestavu. Snad si spolu zahrajeme," řekl třinecký obránce David Musil.

S o čtyři roky mladším sourozencem Adamem, který hrál v uplynulé sezoně AHL za San Antonio, už oba vykročili za svými prvními starty ve stopách otce Františka. Mistr světa z roku 1985 sehrál za federální a později i českou reprezentaci celkem 102 utkání. Startoval na šesti mistrovstvích světa, z kterých má kompletní sbírku medaili, a na dvou Kanadských pohárech.

Adam Musil po nedávném debutu zatím nasbíral šest startů a David, který si odbyl premiéru loni, o polovinu méně. Jejich děda Jaroslav Holík, mistr světa z roku 1972, sehrál za československou reprezentaci 142 utkání a jeho bratr Jiří je se 319 duely dokonce rekordmanem.

Musil přiznal, že jej napadlo, že teď dědu a prastýce s Adamem napodobí. "Ale nějak moc jsem nad tím nepřemýšlel. Skončila nám sezona s Třincem a všechno pak bylo takové narychlo," uvedl Musil.

První setkání s bratrem v národním týmu navíc ani neměl moc čas probrat s otcem, který je jako skaut týmu NHL Buffala na mistrovství světa hráčů do 18 let v Čeljabinsku a Magnitogorsku. "Jen chvilku jsme si volali v pondělí, ale nějak moc jsme toho nestihli probrat po telefonu," podotkl David Musil.

V reprezentaci debutoval loni ve dvou zápasech v přípravě na mistrovství světa v duelech Euro Hockey Challenge s Norskem a Německem, ale v této sezoně po návratu po osmi letech ze zámoří do Evropy hrál zatím jen v srpnu duel se Slovenskem.

"Moc jsem pozvánku nečekal a popravdě jsem o tom ani moc nepřemýšlel. Hrál jsem s Třincem a doufal jsem, že budeme hrát co nejdéle. Ale bylo to milé překvapení," podotkl bek, který má na kontě čtyři zápasy v NHL za Edmonton ze sezony 2014/15.

Má šanci v generálce na květnové mistrovství světa zabojovat o účast a udělá pro to maximum. "Uvidíme, jakou mi dají trenéři šanci si zahrát. Co dostanu, tak se budu snažit využít, co nejvíc budu moct," prohlásil Musil, jemuž končí v Třinci roční smlouva. "Byl jsem v Třinci hodně spokojený a teď ještě čekám, jak to všechno dopadne. Uvidíme," neprozradil své další kroky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy