Šampionát odstartovaly hvězdné války. Kapitán Kane: Je skvělé, že jsme dokázali zápas otočit

Daniel Kinc
5. 5. 2018 6:56
Je na ně upřena velká pozornost. Útočník Patrick Kane vede na letošním MS výběr USA v roli kapitána a první přetěžký úkol zvládl skvěle, když svůj tým dotáhl k první turnajové výhře. To kapitán javorových listrů Connor McDavid svému celku v klíčové chvíli nepomohl, a tak po utkání hledal slova chvály podstatně hůř.
Radost amerických hokejistů po výhře v nájezdech nad Kanadou
Radost amerických hokejistů po výhře v nájezdech nad Kanadou | Foto: Reuters

Herning (od našeho zpravodaje) - Hned na úvod hokejového šampionátu se ve skupině B setkaly dva celky, které budou aspirovat na zlato. Kanada zámořské derby prošpikované hvězdami současného hokeje mělo dobře rozjeté, pak však Američané vývoj otočili třemi brankami v řadě, a dotahovat musel soupeř.

Divácky atraktivní duel dospěl do nájezdů, v nichž se nakonec štěstí přiklonilo na stranu Spojených států.

Kanada duel odstartovala parádně, už v první minutě otevřela skóre a po několika šancích soupeře svůj náskok zdvojnásobila. "Moc dobře jsme věděli, že oba týmy začnou s respektem. Nehráli jsme moc dobře z obrany, oni ale také ne," řekl kapitán Kanady Connor McDavid. "Chtěli jsme se dostat rychle do vedení, což se nám povedlo, ale poté jsme herně úplně odešli. Museli jsme hledat cestu zpět," doplnil.

Právě za vedení o dvě branky se hra javorových listů zadrhla neznámo kde, a v průběhu druhé části Američané dokonali svůj obrat. "Je skvělé, že jste se dokázali vrátit do hry z nepříznivého stavu, obzvlášť když jsme prohrávali 0:2. Dokázali jsme se do zápasu vrátit a hlavně jej otočit, což je pro nás dobře," kvitoval Patrick Kane.

Na tahu byly javorové listy, které poprvé v zápase byly výsledkově pozadu, nicméně tlak zvládly. "Myslím si, že Kanada nás trápila svou rychlostí a i díky tomu si vytvářela hodně šancí," tvrdil muž s céčkem v americkém dresu.

Vypjatý zápas dospěl za stavu 4:4 do prodloužení, v němž si oba týmy zahrály přesilovky, branky se však diváci nedočkali. Na kanadské straně se nechal vyloučit právě McDavid, který tak nebyl k dispozici pro nájezdy.

"Není příliš zábavné sledovat váš tým při nájezdech, když mu nemůžete pomoci. Obzvlášť když jste ofenzivní typ hráče a chtěl byste jet," hlesl zklamaně.

V nájezdech se jako velký specialista předvedl Cam Atkinson, který vystřelil dvěma úspěšně provedenými zakončeními Američanům bonusový bod. "Byli jsme jeden nájezd od výhry a mohl to být úplně jiný příběh," věděl kanadský brankář Darcy Kuemper.

To Patrick Kane se v tradičně silné nájezdové disciplíně neprosadil, na jeho tváří byla ale znát lehká úleva. "Chci zde hrát prostě hokej," usmíval se. "Navíc reprezentuji svou zemi. Klubová sezóna mi skončila dříve, tak doufám, že tady se otočí k lepšímu. Na turnaj jsem se těšil a jsem nadšený, že tu mohu být," popsal pocity po první vítězné bitvě.

"Líbí se mi tu. Led tu sice není tak dobrý, ale to se snad s průběhem turnaje bude zlepšovat. Kromě toho ale šlo všechno skvěle a věřím, že to bude pokračovat," věří.

A co chtějí hokejisté kolem střelce Chicaga Blackhawks zlepšit? "Musíme být příště více na puku, častěji jej kontrolovat a vůbec mít hru celkově více pod kontrolou," věděl sám Kane. Druhou výhru mohou Američané přidat již v sobotu večer, kdy se před zaplněnou halou střetnou s domácím výběrem.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy