Houževnatí Němci favorizovanou Kanadu potrápili, ale s domácím šampionátem se stejně loučí

18. 5. 2017 22:34
Skvělý houževnatý výkon nestačil. Hokejisté Německa na domácím mistrovství světa v Kolíně nad Rýnem končí ve čtvrtfinále, když nestačili na favorizovanou Kanadu v poměru 1:2.
Radost hokejistů Kanady
Radost hokejistů Kanady | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem - Hokejisté Kanady udělali další krok k obhajobě titulu mistrů světa, když ve čtvrtfinále šampionátu porazili domácí Německo 2:1. V sobotním semifinále čeká kanadské mužstvo duel s Rusy, přemožiteli českého týmu.

Kanaďané měli sice v utkání velkou převahu, jenže ji nedokázali v tak výrazné míře promítnout do skóre. Útočníci Mark Scheifele a Jeff Skinner góly v závěru první a druhé třetiny zajistili svěřencům kouče Jona Coopera vedení 2:0, Němcům dal trefou v oslabení naději v 54. minutě Yannic Seidenberg. Více jim však Kanaďané nedovolili.

V bitvě o finále na sebe narazí dvě hokejové velmoci. Kanaďané dobyli zlato na posledních dvou šampionátech a případným 27. titulem by se dotáhli v historickém přehledu na Rusko v součtu s prvenstvími bývalého Sovětského svazu. Rusové naposledy získali titul v roce 2014.

Podle očekávání se hrálo od začátku podle kanadských not, jenže střelcům s javorovým listem na hrudi po celé utkání čelil výtečně chytající gólman Grubauer. Ve čtvrté minutě ho nedokázal překonat v obrovské šanci O'Reilly, až v 18. minutě využil přesilovku Scheifele. Využil toho, že Grubauerovi clonil spoluhráč Müller.

Ve druhém dějství dala Kanada jasně najevo touhu rozhodnout zápas ve svůj prospěch a nepřipustit žádné komplikace. Zámořský favorit v této fázi hry vyhrál na střely mezi tyče drtivým poměrem 20:1. Šance domácích přišla v 25. minutě, kdy Abeltshauser nezakončil úspěšně přečíslení tří na dva. Grubauer se naopak vyznamenal při možnosti Couturiera.

Grubauer dál držel Němce nad vodou, i proto mohl Dennis Seidenberg v přesilovce vyrovnat, ale minul. Brzy ho to mrzelo, neboť v 39. minutě se dostal k dorážce Skinner a bekhendem uklidil kotouč za Grubauera.

Ve třetí dvacetiminutovce si Grubauer poradil s Girouxovou tečí, Pickard na druhé straně vychytal Schütze. O'Reilly pak v přesilovce trefil tyč. V 54. minutě Němci udeřili z brejku v oslabení, když si Yannic Seidenberg pohrál s kanadským gólmanem a snížil.

Killorn tísněný Draisaitlem mohl rozhodnout, ale nedal. Kanada však Němce nepustila ani k power play.

Mistrovství světa v hokeji - čtvrtfinále (Kolín nad Rýnem):

Německo - Kanada 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 54. Y. Seidenberg (Ehrhoff) - 18. Scheifele (R. O'Reilly, Marner), 39. Skinner (Matheson, Scheifele). Rozhodčí: Hribik (ČR), Stricker (Švýc.) - Ritter (USA), Suominen (Fin.). Vyloučení: 4:4, navíc D. Wolf (Něm.) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 16.653.

Německo: Grubauer - Reul, Ehrhoff, Müller, D. Seidenberg, Abeltshauser, Hördler, Krueger - Y. Seidenberg, Kahun, Kink - Reimer, Draisaitl, Ehliz - Plachta, Hager, Macek - D. Wolf, Schütz, Tiffels - Fauser. Trenér: Marco Sturm.

Kanada: Pickard - Parayko, Vlasic, Demers, De Haan, Matheson, Morrissey, Ch. Lee - MacKinnon, Scheifele, Skinner - Simmonds, Giroux, R. O'Reilly - Duchene, Couturier, Killorn - Marner, Point, Konecny - B. Schenn. Trenér: Jon Cooper.