Hokejový zákaz pro Rusko a Bělorusko platí. Při návratu pak půjdou rovnou mezi elitu

Sport ČTK Sport, ČTK
30. 9. 2022 13:25
Mezinárodní hokejová federace (IIHF) dnes na pololetním kongresu v tureckém Beleku potvrdila, že nadcházející reprezentační sezona se odehraje bez účasti Ruska a Běloruska v soutěžích IIHF.
Hokejové reprezentace Běloruska a Ruska se v této sezoně na mezinárodní úrovni neobjeví
Hokejové reprezentace Běloruska a Ruska se v této sezoně na mezinárodní úrovni neobjeví | Foto: Reuters

Při návratu pak mohou na mistrovství světa rovnou zpátky mezi elitu, kde oba národní týmy figurovaly předtím, než na ně byly uvrženy sankce kvůli válce na Ukrajině.

Rozhodnutí se týká i dalších reprezentačních družstev obou zemí na mezinárodní scéně.

Aktuálně zůstává zachován počet účastníků MS, elitní skupinu tak bude hrát znovu 16 týmů, není ale zřejmé, jaký bude vývoj ohledně postupu a sestupu.

Za stávající situace by dva nejhorší týmy elitní skupiny nahradila dvě nejlepší mužstva ze skupiny A divize I.

Při zrušení sankcí by Rusko a Bělorusko nahradily sestupující celky a ze skupiny A divize I by nikdo nepostoupil.

"Aby bylo vše zřejmé a jasné - toto rozhodnutí nijak nenaznačuje návrat ruských a běloruských týmů do soutěží IIHF," uvedl pro web IIHF prezident federace Luc Tardif.

"Kongres však potřeboval udělat toto rozhodnutí, aby měli členové IIHF do budoucna jasno o podmínkách spojených s reintegrací těchto zemí do programu IIHF. Rada IIHF bude vývoj války na Ukrajině nadále sledovat," dodal hokejový boss.

Vedení IIHF již koncem února na mimořádném jednání pozastavilo účast reprezentačních týmů i klubů z obou států na všech akcích v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, na které se podílí i Bělorusko.

Toto rozhodnutí má vzhledem k pokračujícímu válečnému konfliktu platnost do odvolání a již po kongresu IIHF v průběhu mistrovství světa ve Finsku koncem května bylo zřejmé, že federace během sezony 2022/23 hokejisty reprezentací Ruska a Běloruska zpátky na scénu nepustí.

"Věřili jsme, že se situace zlepší, čekali jsme proto nejdéle, jak jen to bylo možné. Ale žádná změna nepřišla a my jsme museli před další sezonou přijmout nějaký jasný závěr," řekl již v květnu Tardif.

"Vyloučení obou týmů se promítlo odshora až dolů v celé té struktuře. Není to jednoduché, ale nelze s tím teď nic moc jiného dělat než čekat, jak se bude situace vyvíjet dál," pravil.

Protože se situace od května nijak zásadně nezměnila, bylo vcelku zřejmé, že Rusko a Bělorusko se do soutěží IIHF nevrátí v nejbližší sezoně.

Otázkou nyní je, kdy se tak reálně stane a zda už si obě reprezentace budou moct zahrát třeba na mistrovství světa v roce 2024, které uspořádá Česko.

"Nejzazší lhůtou pro nějaké rozhodnutí týkající se Ruska a Běloruska jsou poslední zápasy ve skupinách na příštím mistrovství světa seniorské kategorie mužů, abychom mohli připravit program šampionátů na výroční kongres," uvedla IIHF ve zprávě na svém webu.

Kongres je naplánovaný na závěr MS do Tampere na 25. až 27. května 2023.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

V Česku se čím dál víc lidí nakazí akutními respiračními nemocemi, nákaza chřipkou roste hlavně u dětí

V Česku dochází k nárůstu akutních respiračních infekcí včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů. Ukazují to údaje Státního zdravotního ústavu. V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. Ústav ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

"Ve 48. týdnu 2022 se nemocnost akutních respiračních infekcí v Česku zvýšila o téměř 15 procent. Nárůsty nemocnosti jsou evidovány ve všech krajích a ve všech věkových skupinách, což odpovídá zvyšujícím se počtům pozitivních záchytů chřipkových virů a dalších respiračních agens v populaci," uvedl ústav.

Zdroj: ČTK
Další zprávy