Rusové zvládli na úvod MS velkou bitvu, Němci vzdorovali Finům se čtrnácti hráči

26. 12. 2020 9:35
Hokejisté Ruska zdolali na mistrovství světa dvacítek v Edmontonu Spojené státy americké 5:3. V úvodním utkání skupiny B, ve které hraje i český tým, skóroval dvakrát útočník Vasilij Ponomarjov. Ve skupině A podlehlo kvůli karanténě oslabené Německo Finsku 3:5.
Vasilij Ponomarjov slaví gól Rusů v zápase proti Američanům.
Vasilij Ponomarjov slaví gól Rusů v zápase proti Američanům. | Foto: Matt Zambonin / www.iihf.com

Ponomarjov se poprvé zapsal mezi střelce v deváté minutě, kdy tečí střely Artěmije Kňazeva otevřel skóre. V čase 14:01 vyrovnal americký kapitán Cam York, ale ve druhém dějství Rusové díky brankám Zachara Bardakova, Ponomarjova a Ilji Safonova unikli na tříbrankový rozdíl.

V 50. minutě snížil John Farinacci a 138 sekund před koncem vykřesal Američanům při Safonovově vyloučení naději na bodový zisk Trevor Zegras. Při power play ale pečetil 21 sekund před koncem do prázdné branky výhru Rusů Jegor Činachov.

Němci měli kvůli karanténě po pozitivních testech na nemoc covid-19 na utkání k dispozici jen dva brankáře, pět obránců a devět útočníků. Kouč Tobias Abstreiter stále nemůže počítat s gólmanem Florianem Buglem, obránci Lucasem Fladem, Niklasem Längerem, Maksymilianem Szuberem a útočníky Janem Nijenhuisem, Filipem Reisneckerem, Joshuou Samanským a Markusem Schweigerem a Jakub Borzeckým, který přijde o celý turnaj.

Finové se ujali vedení už ve čtvrté minutě po gólu Antona Lundella. O zvýšení náskoku se postaral 12 sekund před první pauzou z dorážky Aku Räty a po 99 sekundách druhé třetiny překonal Arna Tiefenseeho tečovanou střelou od modré čáry také Mikael Pyyhtiä.

Němci do poloviny utkání snížili díky Samuelu Dubému a Timu Stützlemu, jehož si letos jako trojku draftu vybrala Ottawa. Za 78 sekund ale odpověděl Topi Niemelä a vzápětí se při Stützleho trestu prosadil Henri Nikkanen. Ve 49. minutě po Stützleho akci zkorigoval výsledek Florian Elias.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Edmontonu:

Skupina A:

Německo - Finsko 3:5 (0:2, 2:3, 1:0)

Branky a nahrávky: 26. Dubé (Volek), 31. Stützle (Peterka, Elias), 49. Elias (Stützle) - 4. Lundell (Hatakka, Hirvonen), 20. Aku Räty (Nikkanen, Heinola), 22. Pyyhtiä (Kokkonen, Aku Räty), 32. Niemelä (Simontaival), 34. Nikkanen (Pärssinen, Niemelä). Rozhodčí: Kowalski, Mackey - Stewart, Mannella (všichni Kan.). Vyloučení: 3:2, navíc Hirvonen (Fin.) 10 min. Využití: 1:1 Bez diváků.

Skupina B:

Rusko - USA 5:3 (1:1, 3:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 9. Ponomarjov (Kňazev, Kirsanov), 24. Bardakov (Grošev), 32. Ponomarjov, 33. Safonov, 60. Činachov (Amirov, Chusnutdinov) - 15. York (Caufield, Boldy), 50. Farinacci (Helleson, Brink), 58. Zegras (York). Rozhodčí: Gouin, Roeland - O'Quinn, Vanoosten (všichni Kan.). Vyloučení: 4:1. Využití: 0:1. Bez diváků.