Prvotřídní šok, Dánové poprvé udolali Kanadu. Itálie a Velká Británie sestupují

Aktualizováno 23. 5. 2022 21:53
Dánští hokejisté porazili na mistrovství světa v Helsinkách Kanadu 3:2 a v osmém vzájemném zápase si připsali historicky první vítězství nad úřadujícími šampiony.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dánové vyhráli na turnaji čtvrtý zápas a bodově se dotáhli na svého dnešního soupeře v tabulce skupiny A. Oba týmy mají před úterními posledními duely shodně 12 bodů. Páté Slovensko na ně ztrácí tři body a bude o čtvrtfinále bojovat s Dánskem.

Dánsko si vypracovalo v první třetině dvoubrankový náskok. Favorizovaná Kanada dokázala ve druhé části snížit, ale Seveřané opět odskočili. V 57. minutě sice Ryan Graves snížil, vyrovnat se však obhájcům titulu proti srdnatě bojujícímu protivníkovi nepodařilo. Kanada po sobotní porážce se Švýcarskem prohrála podruhé za sebou.

Kanaďané byli v první třetině střelecky aktivnější, gólově se ale prosazovali Dánové. Blichfeld ještě v 6. minutě nedokázal ze slibné příležitosti otevřít skóre, Lauridsen o čtyři minuty později ale využil ideální přihrávku Asperupa po rychlém protiútoku a překonal brankáře Driedgera.

Následně Seveřané trefili tyčku, ale v 15. minutě se dočkali druhého gólu. Při kanadské přesilové hře se prosadil Regin, jenž využil chybu soupeře při rozehrávce ve středním pásmu. V závěru první části mohl snížit Batherson, ale zámořští hráči se prosadili až ve 23. minutě, kdy tvrdou střelou hned po buly skóroval Comtois.

Blízko vyrovnání byl favorit ve 27. minutě, ale Sanheim trefil jen tyčku. Následně měli velkou šanci odskočit soupeři Dánové, pětiminutovou přesilovku po vyloučení Comtoise ale nevyužili. Proti pozorně bránící Kanadě si nevytvořili ani žádnou velkou šanci.

Favorit měl smůlu v koncovce, ve třetí části nejprve trefil horní tyčku Holden, poté branková konstrukce zastavila i Cozensovu střelu. Kanaďané navíc inkasovali v oslabení, velkému úspěchu Dány přiblížil Bau Hansen. Graves sice snížil na 2:3, ale Andersonovi ve vyrovnání zabránila další tyčka. Dánsko historickou výhru ubránilo i při více než dvouminutové power play Kanady.

Kazachstán poslal Italy o třídu níž

Hokejisté Kazachstánu porazili v přímém souboji o záchranu mezi elitou na mistrovství světa v Helsinkách Itálii 5:2 a udrželi se. Italové budou naopak poprvé od roku 2018 hrát ve skupině A divize I.

K vítězství Kazachů, kteří se dostali zpět do elitní kategorie před třemi roky, pomohli shodně gólem a asistencí kapitán Roman Starčenko, Nikita Michajlis i obránce Valerij Orechov.

Vstup do utkání se povedl lépe Kazachstánu. Nejdříve se dostal před Bernarda Rachmanov, ale italský gólman zasáhl lapačkou. Ve 3. minutě trefil Asetov z levého kruhu horní tyč. Na druhé straně se dostal do velké příležitosti Frank, který skákavý puk z brankoviště poslal vedle levé tyče. V čase 11:22 se dočkal vedení Kazachstán při vyloučení Simona Kostnera. Valk se natlačil před branku a nadvakrát překonal Bernarda.

V 15. minutě se prosadili v početní výhodě také Italové a bylo vyrovnáno. Při Beketajevově vyloučení po zákroku na Diega Kostnera, které i po přezkoumání sudích u videa zůstalo jen dvouminutové, tečoval Miglioranziho střelu od modré čáry McNally.

Za 62 sekund opět vedl tým kouče Jurije Michajlise. Orechov si popojel od modré čáry na levý kruh a trefil protější horní roh Bernardovy branky. V 19. minutě italský gólman vyrazil ramenem Valkovu střelu z pozice mezi kruhy.

Ve 25. minutě po akci Petuchova, který chtěl zasunout puk u levé tyče, doklepl puk z brankoviště do prázdné branky Asetov a Kazachstán vedl o dva góly. Za 57 sekund se Italové dostali na kontakt. Diego Kostner první střelou z dorážky z levého kruhu Šutova nepřekonal, ale zpoza branky stihl zasunout puk u pravé tyče. V 36. minutě Panjukov trefil levou tyč.

V závěru druhé části dostal Di Perna za zákrok na Rachmanova trest na pět minut a do konce utkání a ve 44. minutě využil dlouhou přesilovku Starčenko. Vyjel zpoza branky na pravý kruh a překonal Bernarda střelou na bližší tyč.

V čase 46:02 po rychlém brejku Kazachstánu nastavil před odkrytou brankou Nikita Michajlis hokejku do Orechovovy přihrávky a zvýšil na 5:2. Bernarda pak vystřídal Fazio. Italové nedokázali snížit ani při Sagadějevově trestu.

Britové v závěru zkolabovali

Hokejisté Velké Británie podlehli v přímém souboji o udržení na mistrovství světa v Tampere Rakousku 3:5 a sestoupili z elitní kategorie, do které se dostali v roce 2018. Vedli sice 3:1, ale soupeř duel otočil. Rakušanům, kterým stačil i bod, se podařilo setrvat mezi nejlepší šestnáctkou poté, co se spolu s Francii vrátili o stupeň výš letos po třech letech jako náhrada za Rusko a Bělorusko vyloučené kvůli válečné agresi na Ukrajině.

Shodně třemi body za gól a dvě asistence k tomu pomohli útočníci Benjamin Nissner, Thomas Raffl a bývalý střelec Komety Brno Peter Schneider. Za poražené měl stejnou bilanci Cade Neilson.

Skóre otevřel 59 sekund před koncem úvodní třetiny při Ganahlově vyloučení dorážkou do odkryté branky Myers. Po 117 vteřinách druhé části už to bylo 2:0. Neilsonovu přihrávku usměrnil mezi Starkbaumovy betony bruslí Dowd a sudí po prozkoumání videozáznamu gól uznali.

Ani ne za minutu se dostal do úniku Mosey, ale rakouský gólman jeho šanci zlikvidoval. Ve 26. minutě Starkbaum chytil lapačkou i Myersův sólový nájezd. Ve 34. minutě mohl vrátit Rakušany do hry Lebler, který trefil tyčku.

Bowns poprvé inkasoval ve 45. minutě v oslabení, kdy jej při Batchově vyloučení prostřelil z pravého kruhu po Scheiderově přihrávce Wukowits. Za 88 sekund vrátil Britům dvoubrankový náskok Neilson, jenž se dostal za rakouskou obranu a trefil se k pravé tyči.

Za dalších 69 sekund se radoval tým švýcarského kouče Rogera Badera. Po Haudunově přihrávce se z pozice za pravým kruhem trefil Heinrich. Rakušané se ubránili při vyloučení Nissnera, který potom v 52. minutě šťastně vyrovnal. Dostal se k puku za brankou, vybruslil k levé tyči, kde sice Bowns puk vyrazil, ale od Batchovy brusle se dostal za brankovou čáru.

V čase 58:54 se dostal k odraženému kotouči na pravém kruhu Thomas Raffl a otočil skóre. Pojistku ještě přidal 44 sekund před koncem při power play do prázdné branky Schneider.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Helsinky):

Kanada - Dánsko 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 23. Comtois (Lowry), 57. Graves (Severson, Batherson) - 10. M. Lauridsen (Asperup, Poulsen), 15. Regin (Storm), 53. Bau Hansen (N. Ehlers, Storm). Rozhodčí: Šír (ČR), Stolc (Švýc.) - Beresford (Brit.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 4:4, navíc Comtois (Kanada) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4005.

Kanada: Driedger - Graves, Chabot, Severson, Sanheim, Holden, Whitecloud, Mayo - Batherson, Dubois, Cozens - J. Anderson, Barzal, K. Johnson - Mercer, Roy, Sillinger - O'Dell, Lowry, Comtois - Geekie. Trenér: Claude Julien.

Dánsko: Dahm - Lassen, M. Lauridsen, J. Jensen Aabo, Kristensen, Larsen, N. Jensen, M. Jensen - N. Ehlers, F. Nielsen, Bau Hansen - Scheel, Regin, Storm - Blichfeld, P. Bjorkstrand, Aagaard - Asperup, Jakobsen, Poulsen. Trenér: Heinz Ehlers.

Kazachstán - Itálie 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 12. Valk (Dietz, Starčenko), 16. Orechov (N. Michajlis, Rachmanov), 25. Asetov (Petuchov, Blacker), 44. Starčenko (Dietz, Blacker), 47. N. Michajlis (Orechov, Akolzin) - 15. McNally (Miglioranzi, Pietroniro), 26. D. Kostner (Di Perna, Hannoun). Rozhodčí: Rekucki (USA), Stano (SR) - Sormunen (Fin.), Špůr (ČR). Vyloučení: 2:1, navíc di Perna (It.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 1983.

Kazachstán: Šutov - Orechov, Blacker, Metalnikov, Dietz, Šalapov, Beketajev, Samat Danijar - Akolzin, Sagadějev, Starčenko - N. Michajlis, Valk, Rachmanov - Panjukov, Šesťakov, Ševčenko - Petuchov, Gurkov, Asetov - Sajan Danijar. Trenér: Jurij Michajlis.

Itálie: Bernard (47. Fazio) - di Perna, Trivellato, Miglioranzi, Pietroniro, Glira, Gios, Spornberger - Sanna, S. Kostner, Petan - Frigo, Mantenuto, McNally - Frank, Hannoun, D. Kostner - Deluca, Traversa, Mantinger - Insam. Trenér: Greg Ireland.

Skupina B (Tampere):

Rakousko - Velká Británie 5:3 (0:1, 0:1, 5:1)

Branky a nahrávky: 45. Wukowits (Schneider, T. Raffl), 48. Heinrich (Haudum, Kasper), 52. Nissner (T. Raffl), 59. T. Raffl (Schneider, Nissner), 60. Schneider (Heinrich, Nissner) - 20. Myers (Perlini, Neilson), 22. Dowd (Neilson), 47. Neilson. Rozhodčí: Frandsen (Dán.), Nord (Švéd.) - Merten (Něm.), Obwegeser (Švýc.). Vyloučení: 3:1. Využití: 1:1. Diváci: 3321.

Rakousko: Starkbaum - Maier, Unterweger, Zündel, Heinrich, Hackl, Wolf, Wimmer, Kirchschläger - Ganahl, Haudum, Kasper - Schneider, Nissner, T. Raffl - Lebler, Wukovits, Huber - Schwinger, Achermann, Feldner. Trenér: Roger Bader.

Velká Británie: Bowns - Richardson, Tetlow, D. Phillips, O'Connor, Ehrhardt, Sam Jones, Batch - Mosey, Conway, Perlini - Lake, Neilson, Dowd - J. Phillips, Myers, Hook - Lachowicz, Ferrara, Davies - Waller. Trenér: Peter Russell.