Bouře v manchesterské hale. Na hokej tehdy přišlo neuvěřitelných 17 245 diváků

rav rav
29. 5. 2021 7:00
I když si teď Britové užívají účasti v elitní skupině MS, největší boom hokeje na ostrovech spadá do 90. let. Tehdy v Manchesteru na ligový zápas přišla dokonce evropská rekordní návštěva.

V kalendáři bylo datum 23. února 1997. Kolem NYNEX Areny v Manchesteru se nedalo zaparkovat a do haly se hrnuly davy lidí. Nekonal se v ní koncert hudební superstar, ti všichni mířili na hokej.

Stadion byl domovem klubu Manchester Storm. Celek se stylizovanými blesky ve znaku se stal hned v druhé sezoně své existence zakládajícím členem nově vzniklé britské superligy.

I když se Manchesteru zrovna moc nedařilo, domácí fanoušci objevili kouzlo pro ně zcela nového sportu a začali se na zápasy hrnout. Vrcholem byl zmíněný únorový duel, v němž "bouřliváci" vyzvali celek Sheffield Steelers.

Hala pro 17 245 diváků byla vyprodána do posledního místečka. To neznamenalo jen nejvyšší návštěvu na hokeji pod střechou v historii Británie, ale v té době dokonce v celé Evropě.

Pro porovnání: největší návštěvnost v Česku v hale je 17 220. Tolik lidí se namačkalo v listopadu 2019 na tribuny pražské O2 arény a vidělo výhru Sparty nad Kladnem s Jaromírem Jágrem.

Manchester si ze slavného zápasu odnesl vítězství 3:2, takže spokojený byl klubový pokladník i diváci. Jenže celá sezona týmu Storm moc nevyšla, v superlize mu patřila až předposlední, sedmá příčka.

Po rozmetání týmu se nově složený celek pod vedením amerického kouče Kurta Kleinendorsta prosadil hlavně v Evropské hokejové lize. V ní dokázal dvakrát porazit i pražskou Spartu.

Jenže nová atrakce fanoušky v Manchesteru postupně přestala bavit. Náklady na halu a platy hráčů se vyšplhaly do neúnosných výšin, a tak v roce 2002 vyhlásil majitel Gary Cowan bankrot Manchesteru Storm. Ostatně v té době zkrachovala i celá ambiciózní superliga.

Hokej se do třetí největší metropolitní aglomerace Velké Británie vrátil po 13 letech. Od ročníku 2015-16 hraje znovuzrozený Manchester Storm v prostorách mnohem skromnějšího (ale hlavně levnějšího) stadionu Altrincham Ice Dome. Na další rekordy si Manchesterští musí nechat zajít chuť, protože hala má kapacitu 2351 míst.

V elitní lize, což je nyní nejvyšší hokejová soutěž Británie, patří Storm spíš k průměru. V play-off se zatím dostal nejvýše do čtvrtfinále.

Česká reprezentace hraje proti Britům na mistrovství světa v Rize v sobotu od 11:15. Aktuálně.cz přiblíží utkání v on-line přenosu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy