Švýcaři si poradili i s Kanadou a vedou skupinu, Slováci zvládli i duel s Italy

Aktualizováno 21. 5. 2022 22:05
Hokejisté Dánska porazili na mistrovství světa v Helsinkách Francii 3:0 a jsou blízko postupu do čtvrtfinále. O něj se nejspíš utkají se Slovenskem, která dnes porazilo Itálii 3:1. Kanada poprvé zaváhala a podlehla Švýcarsku 3:6. Ve skupině B si ve šlágru dopoledního programu poradili Američané se Švédy 3:2 po prodloužení a Rakušané odpoledne podlehli Finsku 0:3.
Švýcarští hokejisté se radují z výhry
Švýcarští hokejisté se radují z výhry | Foto: ČTK

Švýcarští hokejisté po výhře nad Kanadou zůstali jediným neporaženým celkem turnaje a s plným počtem 15 bodů z pěti zápasů nově vedou skupinu A. Švýcarský útočník Andres Ambühl si mohl naplno vychutnat rekordní 120. utkání na světových šampionátech, čímž překonal německého obránce Uda Kiesslinga. Obhájci triumfu naopak utrpěli první ztrátu na turnaji.

Duelu předcházel ceremoniál, při kterém Ambühl dostal památeční dres. Byl to jeho druhý historický zápis na turnaji, protože osmatřicetiletý hráč Davosu 16. účastí na světových šampionátech předstihl obránce a krajana Mathiase Segera.

Jeho tým se od 4. minutu musel bránit při pětiminutovém vyloučení útočníka San Jose Meiera, který narazil na mantinel Whiteclouda. Sudí Heikkinen s Öhlundem stanovili trest po revizi u videa. Švýcaři se v dlouhém oslabení ubránili a dokonce měli první dvě šance po brejcích Fory a Mosera. Po tlaku Kanady pak Genoni chytil Royovu střelu a neuspěl ani Cozens. S koncem přesilovky trefil Dubois z levé strany z úhlu bližší tyč.

V polovině úvodní části po Geisserově střele dotlačil puk za Thompsona Hischier, ale podle videozáznamu po trenérské výzvě Kanady sudí rozhodli, že kanadského gólmana atakoval, a gól neplatil. Pykat šel ale Dubois, který napadl slavícího Meiera.

Švýcaři svou první přesilovku v utkání nevyužili a v čase 11:52 inkasovali. Johnson si při průniku narazil puk s Barzalem, projel sice až za branku, ale o pravou nohu Genoniho skóroval.

Za 59 sekund bylo vyrovnáno. Meierovu střelu vyrazil Thompson až za kruhy k Forovi, který už skóroval. V 15. minutě vrátil v oslabení při Bathersonově trestu úřadujícím šampionům vedení Lowry, který se dostal do úniku a překonal Genoniho mezi betony. Pokračující početní výhodu ale za 82 sekund využil ke smazání ztráty Kukan, který při hledání střelecké pozice nakonec překonal kanadského gólmana až z těžkého úhlu.

V 18. minutě trefil Lowry tyč a Kanaďané se do opětovného vedení dostali v čase 19:03, kdy se z pozice mezi kruhy prosadil Batherson. Devět sekund před první pauzou to bylo 3:3. Malgin vyhrál vhazovaní a Suter přenesl hru na levý kruh na Siegenthalera, který překonal Thompsona.

Ve 27. minutě při Andersonově pobytu na trestné lavici šli poprvé do vedení Švýcaři. Kukan našel křížnou přihrávkou na pravém kruhu Hischiera, který si puk zpracoval a pak jej vyslal zápěstím prudce na bližší tyč. Odpovědět mohl z pozice mezi kruhy po tlaku Kanady Sanheim, ale Genoni zasáhl. Na druhé straně pálil z otočky Meier. Kanada měla dvě možnosti ve 38. minutě. Nejdříve neuspěl Mercer a Comtois parádním zakončením s hokejkou mezi nohama trefil horní tyč.

Ve 43. minutě vyřešil Hischier přečíslení individuálně střelou, s kterou si kanadský brankář poradil. V obdobné situaci jen s tím rozdílem, že to tentokrát bylo z levého kruhu, už uspěl Suter.

Kanada se potom ubránila při Duboisově vyloučení a mohla snížit v 50. minutě, ale Batherson neměl přesnou mušku. Tým kouče Claudea Juliena nedokázal snížit ani při vyloučeních Fory a Hischiera. Pojistku přidal 119 sekund před koncem při power play do prázdné branky Meier.

Slováci stoupají tabulkou

Slovenští hokejisté nad Itálií 3:1 a s devíti body ze šesti zápasů se dotáhli ve skupině A na čtvrté Dánsko. S ním budou hrát bronzoví medailisté z únorových olympijských her v Pekingu v úterním závěrečném duelu o postup do čtvrtfinále. Dány ještě předtím čeká v pondělí Kanada. O góly týmu kanadského kouče Craiga Ramsayho se postarali Michal Krištof a Adam Sýkora, který se stal ve věku 17 let a 256 dní nejmladším slovenský střelcem na světových šampionátech v historii, a Alex Tamáši. Za Italy snížil ve 45. minutě na 1:2 Alex Trivellato.

Italové, kteří mají na kontě jediný bod a v pondělí je čeká přímý souboj o záchranu s Kazachstánem, odolávali favoritovi až do času 10:31. Střelu Slafkovského vytěsnil Bernard, od Tatara se puk odrazil mezi kruhy ke Krištofovi a útočník Komety Brno se radoval ze své první branky na turnaji. V 16. minutě mohlo Slováci zvýšit. Gios zlomil při střele hokejku a do úniku ujel Takáč, ale bekhendovým blafákem Bernarda mezi betony nepřekonal. O chvíli později si italský gólman poradil i s Liškovou střelou.

Před pauzou nejdříve Húska vyrazil Petanovu střelu z kruhu a poradil si i s dorážkou Simona Kostnera. V čase 19:54 a dočkal ve čtvrtém utkání na šampionátu první branky talent Sýkora. Na levý kruh mu přihrál osmnáctiletý Slafkovský a forvard Nitry se trefil pod horní tyč.

Hned v úvodu druhé části vyrazil Bernard Romanou střelu před Fehérváryho, který bekhendem přestřelil odkrytou branku. Ve 22. minutě mohli Italové při Lantošiho trestu snížit. Mantenuto trefil pravou tyč a při Petanově dorážce zasáhl pravým betonem Húska. Italové se ubránili při Giosově trestu a v 35. minutě minul z dobré pozice Tatar. Outsider odolal i při dalším oslabení kvůli hře v šesti, při kterém měli šance Liška a Regenda.

V úvodu třetí třetiny při hře čtyř proti čtyřem tečoval Diego Kostner Petanův pokus, ale minul branku. V době, kdy hráli Slováci už v oslabení, mohl zvýšit po dobrém forčekingu Lunter, ale Bernard svůj tým podržel. Navíc Italové nakonec krátkou přesilovku využili a Húskovi sebral čisté konto střelou od modré čáry do pravého horní rohu Trivellato.

Překvapení se ale nekonalo. V 50. minutě tři sekundy před plánovaným návratem vyloučeného Di Perny ještě neuspěl z první dorážky Ivan, ale z druhé už Tamáši ano. Pro útočníka Banské Bystrice to byl v šestém duelu při jeho debut na velkém mezinárodní akci premiérový gól a pečetil výhru.

Dánové vynulovali Francii

Čistým kontem, ke kterému stačilo jen 19 zákroků, se na dnešní výhře Dánů nad Francií podílel brankář Sebastian Dahm. Francie má po pěti duelech pět bodů a je šestá.

Francouzi do utkání dobře vstoupili, byli aktivní, šance ale proměnit nedokázali. Dahma v dánské brance nepřekonal Texier ani Kevin Bozon. I díky tomu se do vedení dostal soupeř, poté co v 17. minutě zakončil přesně rychlý protiútok a přečíslení Regin.

Na začátku druhé třetiny mohl vyrovnat aktivní Texier , ani tentokrát ale recept na Dahma nenašel. Ve 25. minutě byl vyloučen Thiry a Dánové první přesilovou hru za 47 sekund využili. Brankáře Buysseho překonal Blichfeld.

Dvougólové vedení mohli Seveřané navýšit v dalších početních výhodách, neprosadili se ale ani ve 22 sekund dlouhé hře pět na tři. Poté si dvě přesilovky zahráli i Francouzi v sestavě s dvojicí útočníků Claireauxem a Perretem, kteří v této sezoně působili v české extralize. Vyloučení Ehlerse a Regina ale využít nedokázali.

Dánové zodpovědnou hrou bez chyb dvougólový náskok jistě drželi a nakonec při power play soupeře přidali třetí branku.

Švédsko přišlo o neporazitelnost

V "české" skupině B Američané porazili Švédsko 3:2 v prodloužení. Seveřané v souboji dvou týmů, které budou v pondělí a úterý soupeři české reprezentace, skórovali jako první, nakonec ale přišli jako poslední tým ve skupině B v Tampere o neporazitelnost. Vítězný gól dal v čase 64:48 útočník Adam Gaudette, jenž si v utkání připsal tři body za dva góly a nahrávku.

Američané nastoupili pouze s pěti obránci a jejich nelehké situaci zrovna nepřidalo, když už v polovině třetí minuty inkasovali: Lang našel výbornou nahrávkou Dahlina, který si poradil, přestože měl puk na dlouhou hůl. Na konci páté minuty mohl kontrovat Gaudette, jenže brankář Ullmark byl proti.

V osmé minutě už se ale Američané dočkali a byl to právě Gaudette, kdo pálil těsně za kruhem a zamířil přesně do horního rohu Ullmarkovy branky. Další příležitosti neproměnili Bellows, Lafferty a na druhé straně Lang, skóre tak zůstalo do první přestávky vyrovnané.

V úvodu druhé třetiny chyboval při rozehrávce Jones, puku se zmocnil Friberg a řítil se sám na Swaymana, amerického gólmana ale po bekhendovém zakončení švédského útočníka zachránila tyčka. Před polovinou základní doby už se zdálo, že si Švédové vezmou vedení zpět, poté co Grundström zakončil krásným forhendovým blafákem. Střídačka výběru USA ale sáhla k trenérské výzvě, která odhalila v zárodku akce Grundströmův ofsajd.

O chvilku později neuspěl zblízka v přesilovce zakončující Asplund. Naopak 62 sekund před koncem druhého dějství využili početní výhodu Američané zásluhou Schmidta a šli do vedení.

Ve třetí části se Švédové hnali za vyrovnáním, ale zámořský tým vcelku bez větších potíží odolával. Bellows nebyl naopak daleko od navýšení náskoku. Krizová chvíle ale přišla v končící 47. minutě: Hughes chtěl rozehrát, jenže v tu chvíli se mu v rukách zlomila hokejka, kterou ihned zahodil, a zamířil na střídačku. Grundström, jenž se puku zmocnil, tak měl volnou cestu k zakončení a naplno toho využil. V 54. minutě měl velkou možnost v oslabení Kuhlman, výborný zákrok ale předvedl Ullmark.

V prodloužení se do obrovské šance dostal Dahlin, ale zazvonil jen na brankovou konstrukci. Vzápětí na druhé straně vychytal Ullmark fantastickým zákrokem Farrella. Rozhodnout mohl Wallmark, jenže Swayman byl proti, kotouče se zmocnil Tynan a rychlý výpad zakončil po jeho přihrávce 11,4 sekundy před vypršením nastavované pětiminutovky Gaudette.

Finové si poradili s Rakušany

Finové si v odpoledním utkání poradili s Rakouskem 3:0. Domácí tým zvýšil náskok v čele "české" skupiny a má jistotu postupu do čtvrtfinále. Brankář Jussi Olkinuora vychytal už potřetí nulu. Na turnaji dosud nastoupil do čtyř zápasů a inkasoval jedinou branku. Rakušané naději na účast v play off naopak ztratili a čeká je souboj s Brity o udržení mezi elitou.

Zaplněné hlediště rozjásal už po 105 sekundách od úvodního buly kapitán domácího výběru Filppula, jenž zblízka uklidil puk za Kickertova záda po výborně přihrávce Hartikainena od zadního hrazení. Ačkoliv skóre v dalším průběhu zápasu narůstalo jen pomalu, Finové měli zápas naprosto jasně pod kontrolou. První třetinu vyhráli na střely 16:3. Manninen, Anttila, Pesonen a Vatanen však při svých šancích nebyli úspěšní.

Právě Pesonen měl také první velkou možnost ve druhé třetině, bekhendem však Kickerta nepřekonal. O chvilku později však zvýšil pohodlně z dorážky Granlund. Těsně za kruhem pak napřáhl Friman, Kickert se však stihl přesunout a kotouč vytěsnil.

Při přesilovce ve 33. minutě mohl Granlund přidat třetí zásah Seveřanů, jenže v obrovské šanci selhal. Krátce před druhou pauzou se neujala ani Lehtonenova bomba při signalizované početní výhodě, Wukovits na druhé straně ve stoprocentní šanci při dorážce nezvládl přehodit pravý beton Olkinuory.

Nejvyrovnanější partii s favoritem sehráli Rakušané, jejichž dosud jediným úspěchem od začátku turnaje je výhra 2:1 v nájezdech nad Čechy, ve třetím dějství. Finové přece jen trochu zvolnili, přesto přidali třetí gól a s ním získali i definitivní jistotu tříbodového zisku. Ve 48. minutě se střelou na bližší tyčku prosadil z velkého úhlu zakončující Rajala.

Mistrovství světa v hokeji ve Finsku:

Skupina A (Helsinky):

Kanada - Švýcarsko 3:6 (3:3, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 12. K. Johnson (Barzal, Graves), 15. Lowry, 20. Batherson (Barzal) - 13. Fora (Meier, Kurashev), 16. Kukan (Hischier, Corvi), 20. Siegenthaler (P. Suter, Malgin), 27. Hischier (Kukan), 44. P. Suter (Malgin, Simion), 59. Meier. Rozhodčí: Heikkinen (Fin.), Öhlund (Švéd.) - Davis (USA), Špůr (ČR). Vyloučení: 3:2, navíc Meier (Švýc.) 5 min. Využití: 0:1. Diváci: 5676.

Sestavy:

Kanada: Thompson - Whitecloud, Chabot, Severson, Sanheim, Graves, Holden, Mayo - N. Roy, Dubois, Cozens - J. Anderson, Lowry, Sillinger - Batherson, Barzal, K. Johnson - Comtois, Mercer, Geekie - O'Dell. Trenér: Claude Julien.

Švýcarsko: Genoni - Siegenthaler, Kukan, Moser, Fora, Glauser, Geisser, Egli, Marti - Meier, Hischier, Kurashev - P. Suter, Simion, Malgin - Ambühl, Herzog, Corvi - Thürkauf, Bertschy, Scherwey - Riat. Trenér: Patrick Fischer.

Itálie - Slovensko 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 45. Trivellato (S. Kostner) - 11. Krištof (Tatar, Slafkovský), 20. A. Sýkora (Slafkovský, Tatar), 50. Tamáši (M. Ivan, Lantoši). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Rohatsch (Něm.) - Constantineau (Fr.), Zunde (Lot.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. Diváci: 3442.

Sestavy:

Itálie: Bernard - Di Perna, Trivellato, Miglioranzi, Pietroniro, Glira, Gios, Spornberger - Frigo, , Mantenuto, McNally - Sanna, S. Kostner, Petan - Frank, Hannoun, D. Kostner - Deluca, Traversa, Mantinger - Insam. Trenér: Greg Ireland.

Slovensko: Húska - Čerešňák, Fehérváry, Nemec, M. Ivan, Grman, Jánošík, Gachulinec, Rosandič - Slafkovský, Krištof, Tatar - Regenda, Mikoš Roman, Takáč - Lantoši, Tamáši, Liška - A. Sýkora, Kollár, Lunter. Trenér: Craig Ramsay.

Dánsko - Francie 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 17. Regin (Storm, M. Lauridsen), 26. Blichfeld (M. Lauridsen, Ehlers), 59. Jakobsen (Storm). Rozhodčí: Hansen (Nor.), Rekucki (USA) - Beresford (Brit.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Diváci: 3007.

Dánsko: Dahm - Lassen, M. Lauridsen, J. Jensen Aabo, Kristensen, Larsen, N. Jensen, M. Jensen - N. Ehlers, F. Nielsen, Bau Hansen - Scheel, Regin, Storm - Blichfeld, P. Bjorkstrand, Aagaard - Asperup, Jakobsen, Poulsen. Trenér: Heinz Ehlers.

Francie: Buysse - Gallet, Auvitu, Llorca, Chakiachvili, Crinon, Thiry, Bault - Fleury, S. Treille, T. Bozon - Bertrand, Claireaux, Perret - Rech, Texier, Boudon - K. Bozon, Ritz, Leclerc - Fabre. Trenér: Philippe Bozon.

Skupina B (Tampere):

USA - Švédsko 3:2 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Gaudette (Meyers, Peeke), 39. Schmidt (Gaudette, Tynan), 65. Gaudette (Tynan, Swayman) - 3. Dahlin (O. Lang, Aman), 47. Grundström. Rozhodčí: Lawrence (Kan.), Stano (SR) - Obwegeser (Švýc.), Van Oosten (Kan.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 8304.

Sestavy:

USA: Swayman - Seth Jones, Megna, Peeke, Schmidt, L. Hughes - Meyers, Gaudette, Farrell - Lettieri, Bordeleau, Galchenyuk - Kuhlman, Tynan, Bellows - Watson, Lafferty, Hayden. Trenér: David Quinn.

Švédsko: Ullmark - A. Larsson, Dahlin, E. Gustafsson, Ekman Larsson, M. Pettersson, Tömmernes, od 41. navíc A. Lindholm - Bemström, Wallmark, J. Nordström - Grundström, Kellman, Asplund - C. Klingberg, Peterson, Bromé - Friberg, Aman, O. Lang - A. Bengtsson. Trenér: Johan Garpenlöv.

Finsko - Rakousko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. V. Filppula (Hartikainen, Mikael Granlund), 25. Mikael Granlund (Hartikainen, M. Lehtonen), 48. Rajala (V. Filppula). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Ingram - Chaput (oba Kan.), Briganti (USA). Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 11.573.

Sestavy:

Finsko: Olkinuora - Hietanen, M. Lehtonen, Heiskanen, Seppälä, Vatanen, Friman, Lindell, Ohtamaa - Hartikainen, S. Manninen, Mikael Granlund - J. Sallinen, V. Filppula, Rajala - Armia, Lammikko, H. Pesonen - Anttila, Björninen, Mäenalanen. Trenér: Jukka Jalonen.

Rakousko: Kickert - Maier, Unterweger, Zündel, Wolf, Kirchschläger, Hackl, Brunner, Wimmer - Ganahl, Haudum, Kasper - Schneider, Nissner, T. Raffl - Lebler, Wukovits, Huber - Schwinger, Achermann, Feldner. Trenér: Roger Bader.