Hokej konečně ožil, kiitos! V Tampere tančí i rozhodčí, ale kdo je Škočka?

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
19. 5. 2022 6:11
Koronavirová pandemie a s ní spojené restrikce vzaly hokejovému světu dva šampionáty. Tedy dva pravé šampionáty, neboť vloni se v Rize sice hrálo, ale jen před papírovými fanoušky, ti živí seděli u televize. Letos ve Finsku se konečně vrátili do ochozů, ulic okolo arény či přilehlých restaurací. Duch mistrovství světa znovu ožil.
Skupinka finských fanoušků na hokejovém MS 2022 v Tampere.
Skupinka finských fanoušků na hokejovém MS 2022 v Tampere. | Foto: Martin Skála

Tampere (od našeho zpravodaje) - Znáte noční můry Finů? Třeba když se jim cizí člověk dívá do očí a usmívá se? Nebo když chce Fin odejít z bytu, ale slyší, že na chodbě je soused? V prostředí hokejové haly na ostych a zdrženlivost zapomeňte, tady se i jindy chladní seveřané mění.

Oblečou bizarní kostým krávy či medvěda, na hlavu nasadí vikingskou nebo aspoň papírovou helmu, na nos brýle, skrze které vidí svět barvami finské vlajky.

Takhle to vypadá při utkáních Suomi na mistrovství světa v Tampere. Mezi domácími příznivci vládne výtečná nálada i díky tomu, že jejich oblíbenci šlapou takřka stoprocentně. První dva body ztratili až ve čtvrtém zápase, v nájezdech proti Švédům.

Po otočeném duelu s Lotyši pařili finští fanoušci v jedné z hospůdek přímo v hale dlouho přes půlnoc. Prostory arény se nesly tóny songu "Hard Rock Hallelujah", s kterým finská metalová kapela Lordi před šestnácti lety vyhrála Eurovizi.

Po jednoznačném triumfu nad USA o dva dny později duněly v hale ještě hodinu po skončení zápasu jiné hudební pecky.

Že mají Finové kladný vztah k tvrdší muzice, to ukázali hned v první den šampionátu před zápasem s Norskem. Skupina Haloo Helsinki! vystřihla finskou hymnu v rockovém provedení, čímž musela u drtivé většiny publika navodit husí kůži.

Haloo Helsinki! a finská hymna Maamme:

Je třeba zmínit, že nádhernou novou Nokia Arenu se zatím nepodařilo oficiálně vyprodat. Ovšem při finských zápasech nechybělo k úplnému naplnění mnoho.

Na duely outsiderů či obecně nefinských týmů chodí lidí pochopitelně mnohem méně, v takových případech plný stadion, jako například v Ostravě 2015 při nevýrazném utkání USA s Dánskem, nečekejte.

Přesto je atmosféra v Tampere, druhém největším městě země, příjemná. Rozhodně ne zoufale mdlá jako při předešlých severských MS před devíti a deseti lety.

Čeští návštěvníci sice žehrají na drahé ceny (pivo se tady prodává zhruba za dvě stovky), nicméně i tak to na tribunách dokážou pořádně rozbalit. Finy potkáte o přestávce, kterak na chodbě přecpané lidmi riskantně kličkují s všemožnými drinky.

Skupinka lotyšských fanoušků zaujala slečnu z mediálního týmu IIHF, která drží v ruce telefon. "Ne, nefoťte nás prosím, jsme příliš opilí," rozesmějí se příznivci v tradičních karmínových dresech. Žádné alkoholové nepřístojnosti ale k vidění nejsou.

Zábavu v hale při zápasech se snaží živit moderátor nebo režie, která umí skvěle pracovat s nebývale obří kostkou nad ledem.

Tu předá moderátor mikrofon dvěma dětem z protějších fanouškovských táborů, načež ty vybízí svými pokřiky halu k fandění. Jindy se na kostce objeví rozhodčí, rukama signalizuje fauly a směsicí gest vytvoří vtipnou taneční kreaci. Fanoušci mají za úkol číslo napodobit.

Jiné věci tolik neladí. Hlasatel docela často splete vyloučení nebo střelce gólu. Problém mu činí česká jména, a tak při čtení sestav vznikají patvary jako David Krejčel nebo Jan Škočka, vyslovené s typickou finskou dikcí.

Podobné věci ale fanoušci jistě rádi odpustí. Po třech letech se při MS mohou bavit hokejem přímo na stadionu. Díky za to. Kiitos!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy