USA zdecimoval mistrný tah. S Pastou hrajeme letní hokejíček, vysvětloval Hertl

jzp jzp
29. 5. 2022 19:52
Čeští hokejisté v utkání o bronz přejeli Spojené státy 8:4 hlavně díky třetímu dějství, které ovládli 6:1. Třemi góly zazářil David Pastrňák, přičemž jeho dvorním nahrávačem tentokrát nebyl David Krejčí, ale Tomáš Hertl.
Tomáš Hertl v objetí s Davidem Pastrňákem
Tomáš Hertl v objetí s Davidem Pastrňákem | Foto: ČTK

Pastrňák přitom do zápasu mistrovství světa vstoupil tradičně vedle Krejčího a kapitána Romana Červenky. V prvních dvou třetinách však vyšel gólově naprázdno a na bránu vystřelil jen jednou. Češi i kvůli tomu prohrávali 2:3.

Trenér Kari Jalonen tak o přestávce dal svolení k poměrně radikálnímu kroku. Pastrňáka odtrhl od kamaráda Krejčího a přesunul ho do druhé řady k Hertlovi a Hynku Zohornovi.

Kýžený úspěch přišel až nečekaně rychle. Hertl hned v prvním střídání vybojoval puk pro Pastrňáka, který si sjel k levému kruhu a přesnou ranou vyrovnal na 3:3.

O pár minut později předvedla druhá formace drtivý tlak. Pastrňák po nahrávkách nových parťáků střílel z gólových pozic a napotřetí uspěl. Mužstvo poslal do vedení 5:3.

V závěru pak upravil na konečných 8:4. Po rychlé přihrávce z rohu kluziště od Hertla.

Na první českou lajnu se Američané očividně připravili, s Pastrňákem vedle Hertla si ale nevěděli rady. Bostonský kanonýr vypálil ve třetí periodě čtyřikrát a třikrát spoluhráče z klubu Jeremyho Swaymana překonal.

"S Pastou občas hrajeme v Letňanech super letní hokejíček," přiznal Hertl, že to pro něj nebyla zcela nová spolupráce. "Zafungovalo nám to i tady. Jsem hrozně rád, že tam padly tři góly. Nakonec je jedno, kdo měl body, góly, nahrávky. Důležitá je medaile na krku."

Hertl v předešlých devíti zápasech šampionátu posbíral jen dva body (1+1), proti Spojeným státům se zaskvěl hned třemi asistencemi. Přidal sice dva menší tresty, ale i tak odehrál zřejmě nejlepší utkání na turnaji.

S nápadem spojit Hertla s Pastrňákem přispěchal trenérský asistent Martin Erat. "Přišel ke mně a říká: 'Kari, možná bychom mohli udělat jednu změnu.' Já se zeptal, koho by se měla týkat. Odpověď byla: 'Pasta a možná Blümel.' Řekli jsme si, že tím vlastně nemáme co ztratit. A najednou… Bum, bum, bum!" líčil Jalonen.

"Občas prostě i trenéři odvedou dobrou práci a udělají dobrá rozhodnutí," smál se.

Zásadní změna nastala ještě v brankovišti, kde Karla Vejmelku po jedné třetině a třech inkasovaných gólech vystřídal Marek Langhamer. "To vycházelo od našeho trenéra gólmanů (Zdeňka Orcta, pozn. red.). V první přestávce jsme se o tom bavili; řekl mi, že bychom to měli udělat hned. Langhamer byl pak neuvěřitelný."

Brankářský náhradník střídal Vejmelku už ve skupině proti Švédsku. Potom v generálce na play off marně zastavoval efektivní Finy. Proti Američanům nicméně pochytal 15 střel a úspěšnost zákroků vytáhl k 94 procentům. I díky němu slaví české áčko první medaili po deset letech.