Němci na závěr základní skupiny zaskočili Finy, Rusové a Švédové si zastříleli

Aktualizováno 21. 5. 2019 22:32
Němečtí hokejisté v posledním zápase základní skupiny porazili Finsko 4:2, ač v utkání dvakrát prohrávali. Ve čtvrtfinále tak narazí na český tým. O tom, rozhodly výsledky večerních úterních duelů, v nichž Rusko zdolalo Švédsko 7:4 a Kanaďané přehráli své sousedy z USA 3:0.
Finští hokejisté smutní po porážce s Německem
Finští hokejisté smutní po porážce s Německem | Foto: Reuters

Hokejisté Německa se díky vítězství nad Seveřany posunuli na třetí místo tabulky. Finsko, které poprvé na turnaji nebodovalo, obsadilo druhou příčku. Hrdinou zápasu se stal útočník Leon Draisaitl, který ve třetí třetině nejprve v přesilové hře posunul Německo do vedení a při power play poté upravil na konečných 4:2.

"Myslím si, že jsme odehráli velmi dobré utkání. Všichni podali takový výkon, že jsme dokázali porazit Finsko," pochvaloval si Draisaitl po utkání. "Jsem hrdý na to, jak jsme hráli. Odvedli jsme skvělou práci a dokázali jsme, že můžeme hrát proti nejlepším," doplnil jej Dominik Kahun.

Do první šance se dostal v úvodní přesilové hře Jokiharju, trefil ale jen tyč. Seveřané byli výrazně střelecky aktivnější a do vedení šli v 16. minutě, kdy Lehtonenovu střelu od modré čáry tečoval Pesonen.

Němci vyslali v úvodní dvacetiminutovce na brankáře Lankinena jen tři střely, přesto se jim podařilo za dvě minuty vyrovnat. Zasloužil se o to po rychlém protiútoku a přečíslení dva na jednoho Michaelis. Následně mohl otočit skóre Draisaitl, Lankinen si ale s jeho zakončením poradil.

Do vedení se opět dostali Finové, ve 25. minutě se prosadil Tyrväinen, který se dnes posunul do středu elitního útoku.

Němci byli po přestávce mnohem aktivnější a Lankinen si na nedostatek práce nemohl stěžovat. Finská jednička si poradila s první šancí Kahuna, útočník Chicaga se ale o pár sekund později přece jen prosadil.

A ve třetí třetině se Německu podařilo zápas otočit. Draisaitl v přesilové hře překonal Lankinena potřetí. Tým kouče Söderholma pak několikrát podržel na šampionátu podruhé chytající brankář Grubauer a při power play svým pátým gólem na turnaji podtrhla nečekanou výhru znovu hlavní hvězda německé sestavy Draisaitl.

"Podali jsme solidní výkon, naše hra se zlepšuje a myslím si, že jsme na správné cestě. Německo ale bylo dnes lepší. Musíme ten výsledek vzít a připravit se na další zápas," řekl finský útočník Sakari Manninen.

Sestřih zápasu Finsko - Německo:

Obhájci se musí stěhovat do Košic

Hráči Kanady porazili tým Spojených států amerických 3:0, vyhráli skupinu A a ve čtvrtečním čtvrtfinále se utkají se Švýcarskem. Čtvrtí Američané budou hrát s dosud neporaženým Ruskem. Kanaďané v úterý podruhé za sebou a potřetí na turnaji neinkasovali, čisté konto udržel brankář Matt Murray.

Ruska přehráli tým Švédska vysoko 7:4. Obhájci titulu utrpěli debakl i přesto, že po první třetině vedli. Ve druhém dějství ale šestkrát inkasovali, z toho tři góly vstřelila sborná během 188 vteřin mezi 35. a 38. minutou.

Rusové zůstali ve skupině stoprocentní a vyhráli ji s oslnivým skóre 36:7. Ve čtvrtfinále se střetnou s USA, čtvrtým celkem košické skupiny A. Právě na východ Slovenska se musí výběr Tre kronor přesunout za bitvou o nejlepší čtyřku. V severském derby vyzvou Finsko.

Nagy završil kariéru vítězným gólem

Útočník Ladislav Nagy rozhodl v posledním utkání své hokejové kariéry o vítězství Slovenska nad Dánskem 2:1 po samostatných nájezdech. Devětatřicetiletý hráč se nejprve asistencí podílel na slovenském gólu v normální hrací době, v nájezdech pak byl jedním ze dvou úspěšných exekutorů domácího týmu.

Již před utkáním bylo jasné, že slovenská reprezentace skončí v tabulce skupiny A pátá a Dánsko šesté.

Sestřih zápasu Slovensko - Dánsko:

Loytši zdolali v souboji o konečné páté místo v základní skupině B Norsko 4:1 a celkově skončili na turnaji desátí. Obrat z 0:1 zařídili brankami mezi 47. a 55. minutou Janis Jaks, Rihards Marenis a Ronalds Keninš. Norové obsadili 12. pozici.

Mistrovství světa v hokeji na Slovensku:

Skupina A (Košice):

Finsko - Německo 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 16. Pesonen (M. Lehtonen, Jokiharju), 25. Tyrväinen (Ojamäki) - 18. Michaelis (Plachta, Eisenschmid), 34. Kahun (Draisaitl), 45. Draisaitl (Pföderl), 59. Draisaitl. Rozhodčí: Gofman (Rus.), Reneau - Hancock (oba USA), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Diváci: 6685.

Finsko: Lankinen - M. Lehtonen, Ohtamaa, P. Lindbohm, Jokiharju, Mikkola, Kaski, M. Koivisto, Hakanpää - Rajala, Tyrväinen, Ojamäki - Pesonen, Manninen, Kakko - Savinainen, Sallinen, Kuusela - Kiviranta, Lammikko, Anttila. Trenér: Jukka Jalonen.

Německo: Grubauer - M. Müller, Holzer, Seidenberg, Nowak, J. Müller, Reul, Schopper - Hager, Draisaitl, Ehliz - Eisenschmid, Michaelis, Plachta - Mauer, Kahun, Tiffels - Pföderl, Noebels, Loibl - Fauser. Trenér: Toni Söderholm.

Slovensko - Dánsko 2:1 po sam. náj. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 40. Marinčin (Studenič, Nagy), rozhodující nájezd Nagy - 47. Boedker (Patrick Russell, Jensen Aabo). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Öhlund (Švéd.) - Leermakers (Niz.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 5:2. Využití: 0:1. Diváci: 7440.

Slovensko: Godla - Černák, Sekera, Čajkovský, Marinčin, Fehérváry, Koch - Daňo, L. Hudáček, Tatar - Nagy, Krištof, Studenič - Lantoši, Sukel, Bondra - Liška, Buc, Lunter - Zigo. Trenér: Craig Ramsay.

Dánsko: Dahm - M. Lauridsen, O. Lauridsen, Bruggisser, Jensen Aabo, Larsen, Nicholas Jensen, S. Lassen - Patrick Russell, Regin, Boedker - Storm, J. Jensen, Nicklas Jensen - Meyer, Madsen, Bau - Olesen, Jakobsen, Poulsen. Trenér: Heinz Ehlers.

Kanada - USA 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Dubois (Stone), 9. Turris (Mantha), 36. McCann (Turris, Fabbro). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Fraňo - Lhotský (oba ČR), Šišlo (Rus.). Vyloučení: 2:2, navíc Mantha (Kan.) 10 min. Bez využití. Diváci: 7440.

Kanada: Murray - Severson, Nurse, Stecher, Chabot, Theodore, Fabbro, Myers - Stone, Dubois, Marchessault - Reinhart, Couturier, Cirelli - Mantha, Turris, McCann - Joseph, Henrique, Jost - Strome. Trenér: Alain Vigneault.

USA: Schneider - R. Suter, Martinez, Werenski, Skjei, Q. Hughes, Hanifin, Fox - P. Kane, White, DeBrincat - Keller, D. Larkin, J. van Riemsdyk - Kreider, Eichel, Gaudreau - D. Ryan, Glendening, Vatrano - Kunin. Trenér: Jeff Blashill.

Skupina B (Bratislava):

Norsko - Lotyšsko 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 16. T. Lindström (Holös, Martinsen) - 23. Indrašis (Balcers, Blugers), 47. Jaks (Balinskis, Indrašis), 48. Marenis (A. Kulda, Balcers), 55. Keninš (Indrašis). Rozhodčí: Nikolic (Rak.), Rantala (Fin.) - Lazarev (Rus.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 8965.

Norsko: Haukeland - Holös, Bonsaksen, Lesund, Espeland, Johannesen, Bull, Kasastul - Patrick Thoresen, M. Olimb, Olden - Martinsen, T. Lindström, Reichenberg - Roest, K. Forsberg, Röymark - Haga, Trettenes. Trenér: Petter Thoresen.

Lotyšsko: Merzlikins - Cibulskis, Freibergs, Balinskis, Jaks, A. Kulda, Sotnieks, Zile - Balcers, Darzinš, Blugers - Roberts Bukarts, Indrašis, Keninš - Meija, Rihards Bukarts, Bičevskis - Batna, Dzierkals, Gegeris - Marenis. Trenér: Bob Hartley.

Švédsko - Rusko 4:7 (1:0, 0:6, 3:1)

Branky a nahrávky: 8. Landeskog (M. Pettersson, E. Pettersson), 53. W. Nylander (Wennberg), 57. Ekman-Larsson (E. Pettersson), 59. J. Klingberg (Ekman-Larsson, W. Nylander) - 21. Anisimov (Gusev, Kučerov), 25. Dadonov (Sergačov, Kuzněcov), 29. Ovečkin (Malkin, Chafizullin), 35. Kaprizov, 38. Grigorenko, 38. Malkin (Zadorov, Dadonov), 53. Orlov (Barabanov, Tělegin). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Hribik - Ondráček (oba ČR), McCrank (Kan.). Vyloučení: 1:3, navíc Hörnqvist (Švédsko) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 9085.

Švédsko: Markström - J. Klingberg, Ekman-Larsson, A. Larsson, Ekholm, M. Pettersson, E. Gustafsson - Hörnqvist, W. Nylander, Wennberg - E. Lindholm, Landeskog, E. Pettersson - A. Kempe, Lander, L. Eriksson - Bratt, Krüger, Rasmussen - Lindblom. Trenér: Rikard Grönborg.

Rusko: Vasilevskij - Něstěrov, Sergačov, Orlov, Zajcev, Gavrikov, Chafizullin, Zadorov - Dadonov, Malkin, M. Grigorenko - Kaprizov, Kuzněcov, Ovečkin - Kučerov, Anisimov, Gusev - Tělegin, Andronov, Kovalčuk - Barabanov. Trenér: Ilja Vorobjov.