Slováci na úvod domácího MS vybojovali velkou výhru nad USA, Finsko zaskočilo Kanadu

Aktualizováno 10. 5. 2019 22:50
Hokejisté Slovenska vyhráli na startu domácího mistrovství světa v Košicích nad obhájci bronzu Spojenými státy americkými 4:1. Na úvodní branku Matúše Sukeľa ještě odpověděl Alex DeBrincat, ale ve 22. minutě vstřelil vítězný gól v přesilovce pěti proti třem Erik Černák a ještě v druhém dějství pojistil náskok Tomáš Tatar. Čtyři minuty před koncem pečetil výhru Michal Krištof.
Slovenští fanoušci na zápase Slovensko - USA na MS 2019
Slovenští fanoušci na zápase Slovensko - USA na MS 2019 | Foto: Reuters

"Byl to úžasný zápas. Fanoušci byli neskuteční a pomáhali nám celý zápas. Hráli jsme naší hru a nepustili jsme Američany do velkých šancí. Hráli jsme to, co jsme měli, proto jsme vyhráli. Budeme se z toho radovat do půlnoci a zítra je nový den," řekl po utkání obránce Černák z Tampy Bay.

Z prvního gólu na turnaji se radoval domácí tým v páté minutě. Sukeľ napoprvé Schneidera nepřekonal, Studenič se ale zmocnil puku a přihrávkou zpoza branky mu dal možnost zakončit tentokrát do odkryté klece. Americký gólman si pak poradil s Tatarovou ránou.

Při Lunterově trestu ve 13. minutě nabil kapitán Kane mezi kruhy spoluhráči z Chicaga DeBrincatovi, který přesnou střelou k pravé tyči vyrovnal. Vzápětí se dostal do šance americký talent Jack Hughes, ale favorit na jedničku letošního draftu NHL zvolil místo zakončení nepřesnou přihrávku.

V úvodu druhé části mohl Slovensku vrátit vedení z dorážky Studenič. Ve 22. minutě putovali během 14 sekund na trestnou lavici Skjei a Suter a přesilovku pěti proti třem využil přesnou ranou Černák. Za tři minuty Američané udělali chybu při bránění, Pánik našel úplně volného Tatara a kanonýr Montrealu zvýšil na 3:1.

Snížit mohl Glendening, ale ztroskotal na Rybárovi. Zápas nadále patřil pořádající zemi. Po Lantošiho zadovce musel Schneider krýt šanci Ziga a únik potom ve 33. minutě neproměnil sám Lantoši.

V závěrečném dějství nejdříve podržel domácí Rybár, který zlikvidoval možnosti DeBrincata, potom netrefil skákavý puk před odkrytou brankou van Riemsdyk a ve 45. minutě nastřelil Jack Hughes tyč. V 56. minutě nejdříve neproměnil únik Lantoši, ale vzápětí už trefil pojistku Krištof.

"Věděli jsme, co budou Američané hrát. Mají skvělé hráče, hvězdy NHL. My jsme si říkali, že musíme hrát týmově, a to jsme přesně dělali. Oni měli možná častěji puk, ale bylo to spíš v rozích. Výborně nás podržel Rybka (Rybár)," uvedl útočník Michal Krištof.

Finsko zaskočilo Kanadu

Finsko v Košicích při vstupu do mistrovství světa porazilo Kanadu 3:1. Dvěma góly zazářil osmnáctiletý talent Kaapo Kakko, který tak ozdobil svou premiéru na velké mezinárodní akci v kategorii dospělých. Vítěznou branku vstřelil ve 43. minutě v přesilové hře další nováček Arttu Ilomäki.

"Byl to skvělý zážitek a naši fanoušci byli neuvěřitelní. Bojovali jsme skvěle jako tým," řekl oficiálním stránkám MS Kakko, který je v prognózách řazen na pozici dvojky červnového draftu NHL za amerického útočníka Jacka Hughese. Talent z TPS Turku má už získal zlaté medaile loni na mistrovství světa osmnáctek a letos i na šampionátu dvacítek.

Finové mají v kádru jen dvě posily z NHL - obránce Henriho Jokiharjua z Chicaga a útočníka Juha Lammikka z Floridy - a řadu hráčů bez zkušeností z velkých turnajů, přesto naznačili, že to jejich ambice nijak nesnižuje. V sedmé minutě po krásné akci otevřeli skóre.

Rozehrávku Ilomäkiho z vlastního obranného pásma prodloužil zadovkou Rajala do úniku na Kakka, který se i přesto, že byl faulován, prosadil proti brankáři Murraymu blafákem do bekhendu. "Byl trpělivý. Už jsem myslel, že mu puk uteče, ale dosáhl na něj a udělal to pěkně," uznal Matt Murray, dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru s Pittsburghem.

Kanada odpověděla za 76 sekund v přesilové hře při vyloučení Jokiharjua, při kterém překonal Lankinena z pravého kruhu Marchessault. "V první třetině nám vázla souhra, ve druhé se to zlepšilo. Vytvořili jsme si šance. Ale třetí patřila soupeři a my jsme si nevěděli rady. Musíme se nachystat na další zápas," uvedl trenér Kanady Alain Vigneault.

V druhém dějství se diváci branky nedočkali a šance měli především Kanaďané, ale finský gólman pokusy kapitána Turrise i Montoura kryl. Radovali se až na začátku závěrečné části Kanaďané. Při Seversonově trestu se prosadil z dorážky Ilomäki. V závěru se ocitl sám před Lankinenem Mantha, ale neuspěl. Naopak 36 sekund před koncem pečetil výsledek při power play do prázdné branky Kakko.

"Předvedli jsme týmový výkon. Povedl se nám začátek a celý zápas jsme bojovali. Je to pro nás skvělý výsledek, protože máme v týmu hodně hráčů, kteří jsou na mistrovství světa poprvé. Máme ale kvalitní tým," uvedl útočník Marko Anttila.

Mistrovství světa v hokeji na Slovensku:

Skupina A (Košice):

Finsko - Kanada 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 7. Kakko (Rajala, Ilomäki), 43. Ilomäki (Rajala, M. Lehtonen), 60. Kakko - 9. Marchessault (Mark Stone, S. Theodore). Rozhodčí: Hribik (ČR), Björk (Švéd.) - Ondráček (ČR), Oliver (USA). Vyloučení: 1:2. Využití: 1:1. Diváci: 6764.

Finsko: Lankinen - M. Lehtonen, Ohtamaa, P. Lindbohm, Jokiharju, N. Mikkola, Kaski, M. Koivisto, Hakanpää - Rajala, Ilomäki, Savinainen - H. Pesonen, S. Manninen, Kakko - Kiviranta, Luostarinen, Ojamäki - J. Sallinen, Lammikko, Anttila. Trenér: Jukka Jalonen.

Kanada: M. Murray - Montour, Chabot, Nurse, Severson, S. Theodore, Stecher, Fabbro - D. Strome, Mark Stone, Marchessault - Couturier, Henrique, Reinhart - McCann, Turris, Mantha - M. Joseph, T. Bertuzzi, Cirelli. Trenér: Alain Vigneault.

Slovensko - USA 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Sukeľ (Studenič), 22. Černák (Sekera), 25. Tatar (Pánik), 56. Krištof (Marinčin) - 13. DeBrincat (P. Kane, Eichel). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Romasko - Lazarev (oba Rus.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 2:2. Využití: 1:1. Diváci: 7430.

Slovensko: Rybár - Sekera, Černák, Marinčin, Jaroš, Fehérváry, Ďaloga, Koch, Čajkovský - Krištof, Pánik, Tatar - Sukeľ, Nagy, Studenič - Lantoši, Zigo, Daňo - Buc, Liška, Lunter. Trenér: Craig Ramsay.

USA: C. Schneider - R. Suter, Martinez, Hanifin, Skjei, Fox, Q. Hughes - Eichel, Kreider, Keller - DeBrincat, J. Gaudreau, D. Larkin - J. Hughes, J. van Riemsdyk, P. Kane - D. Ryan, White, Glendening - Vatrano. Trenér: Jeff Blashill.