Finové vykročili za obhajobou výhrou nad USA 2:1, Rusové sedmi góly rozstříleli Brity

22. 5. 2021 17:57
Hokejisté Finska porazili ve svém úvodním utkání na mistrovství světa v základní skupině B tým USA 2:1. Domácí Lotyši nedokázali navázat na vítězství nad Kanadou a v dramatickému duelu podlehli Kazachstánu 2:3 po samostatných nájezdech. Ve skupině A si Rusové snadno poradili s Brity 7:1.
Atte Ohtamaa slaví gól v zápase USA - Finsko  na MS 2021
Atte Ohtamaa slaví gól v zápase USA - Finsko na MS 2021 | Foto: Reuters

V prvním vystoupení Finska a Spojených států v Rize padaly branky jen ve druhé třetině. Finové si vypracovali dvoubrankové vedení, vítězný gól dal Iiro Pakarinen.

"Pro nás je to dobré vykročení do turnaje, ale ve spoustě věcí si můžeme vést lépe," připustil Pakarinen.

Úvod zápasu patřil vcelku jednoznačně Američanům, kteří měli výrazně lepší pohyb a také několik velkých šancí. V těch nejvýraznějších vychytal strážce finské branky Olkinuora Blackwella a Labanca, nestačil jen na ránu Robinsona, která však k jeho úlevě skončila pouze na horní tyčce.

Od druhé části se Finové výrazně zlepšili, což se promítlo také do vývoje skóre. Ruotsalainen a Sund sice ještě neuspěli, ale pak zkusil ve 27. minutě štěstí Ohtamaa a jeho tečovaný pokus skončil za Petersenovými zády.

Ve 35. minutě Seveřané vůbec nezvládli přečíslení čtyř na jednoho, na druhé straně se okamžitě dostal do sóla Garland, jehož blafák do bekhendu však Olkinuora skvěle přečetl. Následně zvýšil se štěstím Pakarinen, když jeho pokusu o dorážku pomohl za brankovou čáru nešťastně betonem Petersen. Zámořský tým dostal zpátky na dostřel při početní výhodě Robertson.

"Američané dnes hráli skvěle," ocenil finský trenér Jukka Jalonen. "Mají velmi silný a disciplinovaný tým. Ve třetí třetině jsme se dostali několikrát do problémů, ale naštěstí jsme měli v brance Olkinuoru, který byl vynikající," dodal Jalonen.

Před polovinou třetí části byl blízko tomu, aby vrátil Finům dvoubrankový náskok, Anttila. Hrdina finále z roku 2019 v Bratislavě však ztroskotal na Petersenovi. Robertsona vychytal Olkinuora. Zhruba 100 sekund před vypršením základní hrací doby to Američané zkusili se šesti bruslaři bez gólmana. Boyle měl v posledních chvílích na holi vyrovnání, ale nedal.

"Pro nás byl tohle skvělý test, že jsme se mohli poměřit s obhájci mistrovského titulu. Bylo jedině dobře hrát s jedním z nejsilnějších týmů turnaje, protože nám to ukázalo, jak jsme na tom a v čem bychom se měli zlepšit. Musíme pokračovat v tom pozitivním duchu i dál," řekl brankář amerického výběru Cal Petersen.

K.O. v první třetině

Hokejisté Ruska porazili v utkání základní skupiny A na mistrovství světa Velkou Británii vysoko 7:1. Sborná tak po výhře nad Čechy (4:3) zvládla v Rize i druhý zápas a zůstává stoprocentní. Třemi body za dvě branky a nahrávku se pod úspěch obhájců bronzu z Bratislavy podepsal útočník Anton Burdasov.

V brankovišti ruského týmu dostal tentokrát přednost Bočarov, za celý zápas si však připsal pouze deset úspěšných zásahů. Jeho protějšek Whistle byl naopak pod palbou celkem 42 ran, jen za úvodní třetinu jich na něho favorit vyslal patnáct a z toho čtyřikrát slavili Rusové vstřelený gól.

V končící šesté minutě využil první přesilovku zápasu Burdasov. Už o 86 sekund později přidal naopak v oslabení druhý gól Grigorenko. S ohledem na další vývoj zápasu byl pro něho nakonec i vítězný. Právě Grigorenko přitom rozhodl páteční bitvu s Čechy jen 19 sekund před koncem.

Rusové se však neukolébali nabytým vedením a nadále ho navyšovali. O další dvě minuty později se podruhé v utkání prosadil Burdasov a vynikající nástup sborné potvrdil na konci 11. minuty ještě Tolčinskij. Britové se dočkali alespoň malé radosti v podobě Kirkova snížení.

"Šli jsme do zápasu naprosto soustředění hned od první minuty. Bylo jedině dobře, že se nám podařilo brzy skórovat. Mohli jsme na tom stavět do dalšího průběhu zápasu a dovedli ho k výhře," řekl ruský útočník Sergej Tolčinskij.

Poměr přesných střel na branku byl ve druhém dějství ještě drtivější (18:3), Rusům se však podařilo přidat jen jediný gól zásluhou Karnauchova. Zbytek zápasu si mohli užít v poklidném tempu, i tak navýšili rozdíl ve skóre ve třetí třetině ještě Kuzmenko a Slepyšev.

"Bylo jasné, že to pro nás bude těžké utkání, jen jsme ho chtěli odehrát naplno po celých šedesát minut. Zatímco Rusko odehrálo několik přípravných zápasů, pro nás to bylo první ostré utkání sezony. Snad se s každým dalším budeme zlepšovat," přál si jediný střelec poražených Liam Kirk s připomínkou sezony výrazně ovlivněné přetrvávajícím bojem s pandemií koronaviru.

Vítězný návrat

Kazachstán oslavil návrat do elitní divize mistrovství světa výhrou 3:2 po samostatných nájezdech nad domácím Lotyšskem. Utkání základní skupiny B rozhodl v osmé sérii nájezdů Jevgenij Rymarev. Lotyšsko tak v Rize nenavázalo na páteční senzační výhru nad Kanadou. Kazaši byli po celé utkání výrazně střelecky aktivnější a mohli vyhrát i v základní hrací době.

"Jsem šťastný, že se nám dnes podařilo vyhrát. Byl to těžký zápas, napínavý. Zvlášť, když došel až do penalt, což je pro brankáře vždy nápor na nervy," řekl dvaadvacetiletý gólman Nikita Bojarkin, který chytal na MS poprvé.

Kouč domácí reprezentace Hartley udělal po páteční historické výhře nad Kanadou dvě změny v sestavě a do hry se vedle trojice obránců Freibergs, Cibulskis, Balinskis dostal i čtvrtý extraligový zástupce Bičevskis.

Role favorita jim ale příliš neseděla, v první třetině si připsali jen čtyři střely na branku. Kazaši, kteří se do elitní skupiny vrálili poprvé po sestupu v roce 2016, prověřili gólmana Lotyšů Kivleniekse osmkrát. "Hráli jsme podruhé za dva dny, takže si myslím, že bylo jasné, že byl soupeř svěžejší a mnohem lépe bruslil. V první třetině se drželi více v našem pásmu, ale pak jsme se zlepšili. Neměli moc šancí," řekl kouč Lotyšů Bob Hartley.

Bezbrankový stav se změnil až v 28. minutě, kdy po Daugavinšově přihrávce zpoza branky otevřel skóre Darzinš. Střelecky aktivnějším Kazachům se však 61 sekund před koncem druhé třetiny podařilo vyrovnat, když se v přesilové hře prosadil Šin.

V 45. minutě mohl Kazachy posunout do vedení Rymarev, brejk ale ideálně nezakončil. O minutu později hosté špatně střídali a po Cibulskisově přihrávce se do nájezdu dostal Rihards Bukarts, který vrátil Lotyšům vedení. Radovali se z něj ale jen dvanáct sekund, než pohotově dorážející Blecker opět vyrovnal.

"Proti Kazachstánu se hraje těžko. Dobře bránili a tlačili se do nás. Byl to těžký zápas, ale celou dobu jsme bojovali. Možná jsme měli získat alespoň dva body, ale dopadlo to takhle," řekl obránce Oskars Cibulskis, který hrál v této sezoně za extraligový Litvínov.

Kazaši byli poté aktivnější a měli i blíže ke vstřelení rozhodující branky, v největší šanci ale Svedberg trefil jen tyč. V prodloužení poté Lotyši přestáli i oslabení a vítěze tak určily až samostatné nájezdy. V základních sérii pěti nájezdů se na každé straně prosadili tři hráči, následně ale kralovali brankáři. Až v osmé sérii zápas ukončil Rymarev.

"Jsem vděčný, jak k tomu kluci přistoupili. Je to tým plný skutečných mužů. Věděli jsme, že Lotyšsko včera odehrálo náročný zápas, do kterého muselo dát hodně emocí. To nám dalo výhodu nejen fyzickou, ale i psychologickou," řekl kouč Kazachů Jurij Michajlis.

Mistrovství světa v hokeji v Rize - skupina A (Olympijské sportovní centrum):

Velká Británie - Rusko 1:7 (1:4, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 19. Kirk (Dowd, Connolly) - 6. Burdasov (Grigorenko, Ožiganov), 8. Grigorenko (Voronkov), 10. Burdasov (Kuzmenko, Gavrikov), 11. Tolčinskij (Barabanov), 31. Karnauchov (Zadorov, Zub), 50. Kuzmenko (Burdasov, Ožiganov), 54. Slepyšev (Karnauchov). Rozhodčí: Tscherrig (Švýc.), Sternat - Seewald (oba Rak.), Merten (Něm.). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Bez diváků.

Velká Británie: Whistle - D. Phillips, O'Connor, Richardson, Tetlow, Ehrhardt, Clements, Garside - Kirk, Perlini, Connolly - Dowd, Hammond, Lake - Hook, Lachowicz, Betteridge - Ferrara, Myers, J. Phillips - Davies. Trenér: Corey Neilson.

Rusko: Bočarov - Zub, Zadorov, Gavrikov, Provorov, Ožiganov, Rafikov, Dronov - Tolčinskij, Šalunov, Barabanov - Grigorenko, Karnauchov, Slepyšev - Burdasov, I. Morozov, Kuzmenko - E. Galimov, Kameněv, Voronkov - Švec-Rogovoj. Trenér: Valerij Bragin.

Skupina B (Arena Riga):

Finsko - USA 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 27. Ohtamaa (Mäenalanen, Anttila), 36. Pakarinen (Määttä, Pokka) - 39. Robertson (Wolanin). Rozhodčí: Stano (SR), Jeřábek - Hynek, Ondráček (všichni ČR). Vyloučení: 2:1. Využití: 0:1. Bez diváků.

Finsko: Olkinuora - Kaski, Ohtamaa, Pokka, Määttä, Sund, Lindbohm, Koivisto, Seppälä - J. Karjalainen, Ruotsalainen, Turunen - Innala, Kontiola, Pakarinen - Lundell, Ruohomaa, Sallinen - Anttila, Björninen, Mäenalanen. Trenér: Jukka Jalonen.

USA: Petersen - Roy, Wolanin, Tennyson, Z. Jones, Clendening, Hellickson, Ch. Wideman - Robertson, T. Moore, Garland - Robinson, Blackwell, Labanc - Donato, Rooney, T. Thompson - Beniers, B. Boyle, Abdelkader - Chmelevski. Trenér: Jack Capuano.

Lotyšsko - Kazachstán 2:3 po sam. náj. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 28. Darzinš (Daugavinš), 46. Rihards Bikarts (Cibulskis) - 39. Šin (Starčenko, Dietz, 46. Blacker (Svedberg, Sagadějev), rozhodující nájezd Rymarev. Rozhodčí: Frandsen (Dán.), Nord - Yletyinen (oba Švéd.), Kroyer (Dán.). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. Bez diváků.

Lotyšsko: Kivlenieks - Rubins, Balinskis, Cibulskis, Jaks, Freibergs, Sotnieks, Zile - Darzinš, Abols, Daugavinš - Rihards Bukarts, Džerinš, Roberts Bukarts - Redlihs, Bičevskis, Indrašis - Dzierkals, Marenis, Keninš - Karsums. Trenér: Bob Hartley.

Kazachstán: Bojarkin - Makljukov, Dietz, Svedberg, Blacker, Šalapov, Stěpaněnko, Danijar - Šin, Starčenko, Rymarev - N. Michajlis, Valk, Savickij - Akolzin, Sagadějev, Ševčenko - Panjukov, Šestakov, Asetov - Petuchov. Trenér: Jurij Michajlis.