Finové si zase zahrají o zlato. Domácí v nejlepším utkání MS přetlačili Američany

28. 5. 2022 15:42
Hokejisté Finska budou hrát na mistrovství světa potřetí za sebou o zlato. Šampioni z roku 2019 a loňští poražení finalisté zdolali v úvodním semifinálovém utkání v Tampere tým Spojených států amerických 4:3. Vítězný gól dal útočník Joel Armia.
Finové v semifinále porazili USA 4:3.
Finové v semifinále porazili USA 4:3. | Foto: ČTK

Američané otevřeli skóre, když se už po 64 sekundách hry prosadil Nate Schmidt. Olympijští vítězové z Pekingu kontrovali zásluhou Mira Heiskanena a Sakariho Manninena. Sean Farrell ještě vyrovnal, ale Finové pak odskočili na 4:2 góly Samiho Vatanena a Armii. Až v závěru snížil Adam Gaudette.

O titul mistrů světa se svěřenci kouče Jukky Jalonena utkají v neděli od 19:20 s Kanadou, která porazila českou reprezentaci 6:1. Na neúspěšné celky čeká utkání o bronz (14:20).

"Měli jsme obrovskou podporu diváků. Snažili jsme se si z toho vzít všechnu energii. Zítra si to užijeme, ale budeme na soupeře maximálně připravení," řekl útočník Mikael Granlund, který slavil zisk titulu v roce 2011 v Bratislavě.

Američanům se podařilo hned zkraje zápasu zmrazit náladu natěšených finských diváků v zaplněném hledišti Nokia Areny. Schmidt využil zakrytého výhledu Olkinuory a jeho pokus na bližší tyčku skončil trochu překvapivě v brance. V šesté minutě si Seveřané po Watsonově faulu zahráli první přesilovku, v níž zblízka zakončujícího Filppulu vychytal Swayman.

"Dostali jsme první gól, ale myslím, že jsme potom ve zbytku zápasu odvedli velmi dobrou práci. Američané jsou šikovní a rychlí. Věděli jsme, že strávíme nějaký čas v našem obranném pásmu. Jussi (Olkinuora) chytal výborně, což vždycky pomůže," řekl kapitán Valtteri Filppula, jemuž chybí jediná výhra, aby se jako první Fin dostal do Triple Gold Clubu.

Další možnost domácích nevyužil Lammikko, jenž bekhendem zakončil těsně vedle. V šanci na zvýšení náskoku neuspěl Farrell. V 17. minutě už se Finové dočkali, když se neukvapil se zakončením Heiskanen a bekhendem poslal kotouč přesně pod horní tyčku.

"Je skvělé, že ho máme v týmu. Je to neuvěřitelný hráč. Skvěle bruslí, má úžasný přehled ve hře a je výborný na puku," chválil Heiskanena obránce Mikko Lehtonen.

Američané pak nevyužili přestávkou rozdělenou přesilovku. Nedlouho po jejím skončení museli sami do čtyř a Manninen zařídil domácím vedení, když z kruhu vymetl parádní ranou horní růžek branky.

"Už se zdálo, že je ta akce ztracená. Hráli oslabení aktivně, ale dali jsme si pak pár dobrých přihrávek a já jsem to měl otevřené na střelu," uvedl Sakari Manninen.

V 27. minutě bylo ale znovu vyrovnáno. Farrell si vyjel od postranního hrazení do lepší palebné pozice a prostřelil Olkinuoru. Neutekly ani tři minuty, do střelecké parkety na kruhu se prodral Vatanen a Finové znovu vedli.

Po třech minutách třetího dějství se provinil proti pravidlům Lettieri. Oslabení sice Američané ubránili, jenže těsně po jeho konci Armia malou mezerou mezi nohama bránícího Schmidta prostřelil Swaymana na bližší tyčku.

Zvýšit mohl o chvilku později po zdařilé akci Anttila, ale Swayman skvěle zasáhl. Na druhé straně byl rovněž velmi blízko Boldy, jenže ani Olkinuora se nenechal zahanbit. Už čtyři minuty před vypršením základní hrací doby to Američané zkusili s šesti hráči v poli a v čase 57:09 přišel po parádní souhře a zakončení Gaudettea z prostoru mezi kruhy gól naděje. Závěr už Finové přestáli bez další úhony a mohli slavit postup do čtvrtého finále na velkých akcích v řadě.

"Je to pro nás těžké. Bojovali jsme, jak jsme mohli. Finové ale mají velice kvalitní tým. My se z toho musíme oklepat a být připravení zítra bojovat o bronz," prohlásil americký útočník Sean Farrell. "Jsem zklamaný z výsledku, ale hrdý na náš výkon. Musíme se dát dohromady, zítra máme ještě další práci," podotkl brankář Jeremy Swayman.

Mistrovství světa v hokeji - semifinále (Tampere):

Finsko - USA 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 17. Heiskanen (H. Pesonen, Armia), 25. S. Manninen (M. Lehtonen, Hartikainen), 30. Vatanen (H. Pesonen, Heiskanen), 46. Armia (Heiskanen, Vatanen) - 2. Schmidt (Peeke, Tynan), 27. Farrell (Meyers, Seth Jones), 58. Gaudette (Boldy, Tynan). Rozhodčí: Nord, Öhlund (oba Švéd.) - Synek (SR), Van Oosten (Kan.). Vyloučení: 1:3. Využití: 1:0. Diváci: 11.055.

Finsko: Olkinuora - Hietanen, M. Lehtonen, Heiskanen, Pokka, Friman, Vatanen, Ohtamaa, Lindell - Hartikainen, S. Manninen, Mikael Granlund - J. Sallinen, V. Filppula, Rajala - Armia, Lammikko, H. Pesonen - Anttila, Björninen, Mäenalanen. Trenér: Jukka Jalonen.

USA: Swayman - Seth Jones, L. Hughes, Peeke, Schmidt, Lafferty, od 41. navíc Barber - Boldy, Hartman, Galchenyuk - Gaudette, Tynan, Bellows - Kuhlman, Meyers, Farrell - Watson, Lettieri, Hayden - od 41. navíc Bordeleau. Trenér: David Quinn.