Slováci sahali po senzaci, s Kanadou prohráli v předposlední sekundě. USA slaví

Na "ruskou mašinu" Češi nevyzráli, Slováci utrpěli šok dvě vteřiny před koncem
K smutku svých početných fanoušků v Bratislavě ve třetím vystoupení ve skupině B podlehli Rusku 0:3.
Sborná naopak zůstala stoprocentní.
V pondělí smutnili také Slováci. Ti v dramatickém duelu podlehli Kanadě 5:6.
Zápas rozhodl gól Marka Stonea v přesilové hře necelé dvě sekundy před koncem normální hrací doby.
13. 5. 2019 18:36
Slovenští hokejisté pokračují na domácím mistrovství světa v překvapivých výkonech. Nad Kanadou dvakrát vedli o dvě branky, nakonec však prohráli 5:6 poté, co se 1,8 sekundy před vypršením základní hrací doby prosadil Mark Stone. Spojené státy porazily ve skupině A Finy 3:2 v prodloužení.

Slováci začali proti favorizovanému soupeři aktivně a byli za to odměněni. V 8. minutě je posunul důrazný Sukel do vedení a o 64 sekund později se po rychlém protiútoku prosadil Liška.

Dva inkasované góly Kanadu nabudily, zámořští hráči přidali a ještě v první třetině vyrovnali. Nejprve se prosadil Mantha a poté v přesilové hře Theodore.

Na přelomu první a druhé třetiny Slováci nevyužili téměř minutovou přesilovku pět na tři, v pokračující klasické výhodě ale překonal Murrayho tečovanou střelou Nagy. V 26. minutě navíc vrátil domácím dvoubrankové vedení svým druhým gólem Liška.

Kanaďané ale i tentokrát dokázali odpovědět. V přesilovce snížil Marchessault a následně vyrovnal Cirelli. Ve 33. minutě se diváci ve vyprodané Steel areně radovali z páté slovenské branky, ale jen krátce. Rozhodčí totiž po kontrole na videu Tatarův gól neuznali kvůli kontaktu Pánika s kanadským brankářem.

A hráči Javorových listů se následně poprvé dostali do vedení. Rybára prostřelil Stecher a do branky Slovenska se postavil Čiliak. I domácí se ale s nepříznivým průběžným výsledkem dokázali vyrovnat a Sukel srovnal na 5:5. Jeho střelu si do branky srazil Severson.

Hrdinou utkání se nakonec stal Stone, jenž v samém závěru potrestal Černákovo vyloučení a třetí využitou přesilovkou rozhodl o výhře Kanady. "Přes hráče jsem neviděl přihrávku do strany. Chtěl jsem se pak jen natlačit k tyčce, ale byl jsem tam pozdě," litoval Marek Čiliak. "Závěr nás mrzí, je to velká škoda, ale stane se. Byl to vynikající zápas a ukázalo se, že umíme hrát s každým. Hokej je ale takový…," dodal gólman Komety Brno.

"Těžko hledat slova. Je neuvěřitelné, co se stalo. Je to velké zklamaní, ale musíme se zvednout a zvládnout další těžký zápas s Německem," řekl útočník Ladislav Nagy.

Finové dotáhli manko, nakonec prohráli v prodloužení

Američanům se ideálně vydařil vstup do utkání. Již po 50 sekundách hry překonal brankáře Vehviläinena, který dostal šanci poprvé na turnaji, střelou od modré čáry obránce Skjei.

Finové poté měli několik šancí vyrovnat, ale gólmana Schneidera nepřekonali. A v 11. minutě sami podruhé inkasovali, když se nečekanou střelou zpoza brankové čáry prosadil Gaudreau.

Seveřané ale dokázali dvoubrankové manko smazat. V čase 19:05 snížil Pesonen a 32 sekund před koncem druhé části v přesilovce vyrovnal Ojamäki. Mezitím navíc nevyužili několik slibných příležitostí.

Ve vyrovnaném duelu poté mohly oba celky strhnout výhru na svou stranu, oba brankáři ale chytali spolehlivě a duel dospěl do prodloužení. Po sérii šancí se hrdinou stal Larkin, který se rozhodl zakončit sám a prostřelil Vehviläinena.

V zápase se představili i dva adepti na pozici letošní jedničky draftu NHL, Američan Jack Hughes a Fin Kakko. Ani jeden z nich se však bodově neprosadil.

USA - Finsko 3:2 v prodl. (2:1, 0:1, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Skjei (DeBrincat, Eichel), 11. J. Gaudreau (Eichel), 64. D. Larkin (Q. Hughes, Keller) - 20. Pesonen (Manninen, M. Koivisto), 40. Ojamäki (Manninen, Kaski). Rozhodčí: Hribik (ČR), Romasko - Lazarev (oba Rus.), Ondráček (ČR). Vyloučení: 2:1. Využití: 0:1. Diváci: 7060.

USA: Schneider - R. Suter, Martinez, Hanifin, Skjei, Fox, Q. Hughes, Wolanin - P. Kane, D. Larkin, DeBrincat - Kreider, Eichel, J. Gaudreau - Keller, J. Hughes, J. van Riemsdyk - White, Glendening, D. Ryan - Vatrano. Trenér: Jeff Blashill.

Finsko: Vehviläinen - M. Lehtonen, Ohtamaa, P. Lindbohm, Jokiharju, Mikkola, Kaski, M. Koivisto, Hakanpää - Rajala, Tyrväinen, Kuusela - Pesonen, Manninen, Kakko - Savinainen, Luostarinen, Ojamäki - Sallinen, Lammikko, Anttila. Trenér: Jukka Jalonen.

Slovensko - Kanada 5:6 (2:2, 2:3, 1:1)

Branky a nahrávky: 8. Sukel (Studenič, Nagy), 9. Liška (Jaroš, Lunter), 22. Nagy (Marinčin, Lantoši), 26. Liška (Buc, Lunter), 52. Sukel (Marinčin) - 17. Mantha (Turris, McCann), 19. Theodore (Mantha, Severson), 28. Marchessault (Chabot), 29. Cirelli (Reinhart, Theodore), 37. Stecher (Turris, Severson), 60. Stone (Chabot). Rozhodčí: Nikolic (Rak.), Björk - Malmqvist (oba Švéd.), Oliver (Kan.). Vyloučení: 5:6, navíc Severson (Kan.) 10 min. Využití: 1:3. Diváci: 7420.

Slovensko: Rybár (37. Čiliak) - Černák, Sekera, Jaroš, Marinčin, Čajkovský, Fehérváry, Koch - Pánik, Krištof, Tatar - Nagy, Sukel, Studenič - Lantoši, Hudáček, Daňo - Liška, Buc, Lunter. Trenér: Craig Ramsay.

Kanada: Murray - Stecher, Chabot, Severson, Nurse, Montour, Theodore, Fabbro - Stone, Strome, Marchessault - Reinhart, Couturier, Cirelli - Mantha, Turris, McCann - Joseph, Henrique, Jost - Dubois. Trenér: Alain Vigneault.