Farda: Vůjtek tým zdravě zblbnul, dal ho dohromady. Na Světovém poháru bude chybět

Aleš Vávra Aleš Vávra
23. 5. 2016 15:02
Přál statečnému českému výběru medaili, ale i přes nezdar ve čtvrtfinále světového šampionátu proti Spojeným státům má bývalý hokejový reprezentant Richard Farda pro národní tým jen slova chvály.
Vladimír Vůjtek a Josef Jandač. Legendární Farda by preferoval prvně jmenovaného.
Vladimír Vůjtek a Josef Jandač. Legendární Farda by preferoval prvně jmenovaného. | Foto: ČTK

Praha - Přál statečnému českému výběru medaili, ale i přes nezdar ve čtvrtfinále světového šampionátu proti Spojeným státům má bývalý hokejový reprezentant Richard Farda pro národní tým jen slova chvály.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz vyzdvihl mistr světa z roku 1972 zejména práci trenéra Vladimíra Vůjtka. "Mám obavy ze Světového poháru, raději bych na lavičce českého týmu viděl právě jeho. Trenér Jandač to bude mít hodně těžké," uvedl Farda. 

Pane Fardo, jak jste si užil světový šampionát, co byste vyzdvihl ať už v pozitivním či negativním smyslu?

Byl to velmi pěkný šampionát. Od českého týmu se tentokrát nic nečekalo a ten samotný výkon potom byl perfektní. Negativní je opravdu pouze to, že se nepodařilo získat medaili. Škoda, v rozhodujících chvílích se neproměnily šance.

Jak už jste řekl, Češi rozhodně do Ruska nejeli v pozici favoritů. Tým ale fungoval. Jakou zásluhu na tom měl kouč Vladimír Vůjtek?

Naprosto klíčovou. On předvedl perfektní práci. Zvládl dát ty kluky dohromady, vzbudit v nováčcích potřebné sebevědomí, zdravě je zblbnout tak, že byli obětaví, skákali do střel a bruslili jako o život. Moc se mi to líbilo.

Přesto to ve čtvrtfinále nevyšlo a český tým zůstal počtvrté za sebou bez cenného kovu. Proč podle vás?

Ten tým byl od začátku podceňovaný, takže se v podstatě nemusel vyrovnávat s žádným výraznějším tlakem. Ten ale právě ve čtvrtfinále přišel a české hráče to evidentně zaskočilo, znervóznilo. Najednou se muselo vyhrát. Nebyla tam už ta lehkost, jakou jsme viděli ve druhé třetině proti Švédsku. Najednou kluci zjistili, že jim národ věří na medaili a přišel tlak.

Mluvilo se po čtvrtfinále také o chybách rozhodčích, které ublížily českému týmu. Jakou roli hrál dle vašeho názoru právě tento aspekt?

Byl tam zřejmě americký gól z ofsajdu, ale nepřisuzoval bych tomu nějakou zásadní roli. Chyby se stávají, jednou je to v náš prospěch, podruhé ne. Na celém šampionátu to bylo stejné, musí se s tím počítat. Nevymlouval bych se na to.

Kteří hráči z českého týmu vás na mistrovství nejvíce zaujali, koho byste za výkony pochválil nejvíce?

Základem byl tým, ne jednotlivci. Všechny lajny byly vyrovnané, a to je pak velká zbraň. Hodně se mi líbili Liberečáci pohromadě, Birner s Řepíkem, ti hráli opravdu skvěle. Samozřejmě byla vynikající první Plekancova lajna s Pastrňákem a Červenkou. Ale v celém týmu prakticky nebylo nějaké slabé okénko. Brankáři chytali skvěle, obrana fungovala na jedničku.

Právě česká obrana byla dlouhodobě kritizovaná, před šampionátem se mockrát probíralo, že Češi nemají dostatek kvalitních obránců. Ovšem nová jména ukázala, že potenciál tam rozhodně je, souhlasíte?

Souhlasím, ti kluci odehráli vynikající mistrovství, v žádném utkání vlastně nepropadli, neměli výkyvy. Nejvíce mě překvapil Jeřábek svou hrou a nad všechny obránce svým výkonem vyčníval Kempný.

Koho byste jmenoval za nejlepšího hokejistu šampionátu?

Asi nemám jedno jméno, líbilo se mi hodně hráčů. Ti dva osmnáctiletí Finové, Laine a Aho předvedli skvělé věci. Strašně se mi líbil Rus Panarin a v kanadském týmu bych mohl jmenovat hned několik borců.

Vyhrála Kanada mistrovský titul zaslouženě?

Jsem přesvědčen, že ano. Viděl jsem je už v přípravě a potvrdili, že mají výjimečný tým. Ve finále nepustili Finy k ničemu.

Ještě bych se zastavil u Slováků. Za posledních devět let postoupili jen jednou do play off. Jak jste viděl jejich výkon?

Slováci mě hodně zklamali, představoval jsem si, že by tentokrát mohli jít hodně vysoko. Slovan hraje KHL, z toho by měli těžit. Ale oni nevytvořili žádnou partu, dokonce se hádali. Byl to pravý opak týmu, který vytvořil Vladimír Vůjtek. Slovenský hokej s tím měl ovšem problémy prakticky vždycky, nechci do toho víc šťourat, to si asi musejí uvědomit oni.

Závěrečná otázka k Vladimíru Vůjtkovi. Ten skončil na lavičce české reprezentace a na Světovém poháru převezme jeho úlohu Josef Jandač. Jak vnímáte tuhle změnu?

Abych řekl pravdu, moc pozitivně ne. Nedovedu si to moc představit a raději bych viděl na lavičce Vůjtka. Myslím, že nám bude chybět. Na Světový pohár přijedou hvězdy z NHL, zase je to trochu složitější s nimi jednat. Jandač to bude mít hodně těžké.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití může vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy