Farda: Vůjtek tým zdravě zblbnul, dal ho dohromady. Na Světovém poháru bude chybět

Aleš Vávra Aleš Vávra
23. 5. 2016 15:02
Přál statečnému českému výběru medaili, ale i přes nezdar ve čtvrtfinále světového šampionátu proti Spojeným státům má bývalý hokejový reprezentant Richard Farda pro národní tým jen slova chvály.
Vladimír Vůjtek a Josef Jandač. Legendární Farda by preferoval prvně jmenovaného.
Vladimír Vůjtek a Josef Jandač. Legendární Farda by preferoval prvně jmenovaného. | Foto: ČTK

Praha - Přál statečnému českému výběru medaili, ale i přes nezdar ve čtvrtfinále světového šampionátu proti Spojeným státům má bývalý hokejový reprezentant Richard Farda pro národní tým jen slova chvály.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz vyzdvihl mistr světa z roku 1972 zejména práci trenéra Vladimíra Vůjtka. "Mám obavy ze Světového poháru, raději bych na lavičce českého týmu viděl právě jeho. Trenér Jandač to bude mít hodně těžké," uvedl Farda. 

Pane Fardo, jak jste si užil světový šampionát, co byste vyzdvihl ať už v pozitivním či negativním smyslu?

Byl to velmi pěkný šampionát. Od českého týmu se tentokrát nic nečekalo a ten samotný výkon potom byl perfektní. Negativní je opravdu pouze to, že se nepodařilo získat medaili. Škoda, v rozhodujících chvílích se neproměnily šance.

Jak už jste řekl, Češi rozhodně do Ruska nejeli v pozici favoritů. Tým ale fungoval. Jakou zásluhu na tom měl kouč Vladimír Vůjtek?

Naprosto klíčovou. On předvedl perfektní práci. Zvládl dát ty kluky dohromady, vzbudit v nováčcích potřebné sebevědomí, zdravě je zblbnout tak, že byli obětaví, skákali do střel a bruslili jako o život. Moc se mi to líbilo.

Přesto to ve čtvrtfinále nevyšlo a český tým zůstal počtvrté za sebou bez cenného kovu. Proč podle vás?

Ten tým byl od začátku podceňovaný, takže se v podstatě nemusel vyrovnávat s žádným výraznějším tlakem. Ten ale právě ve čtvrtfinále přišel a české hráče to evidentně zaskočilo, znervóznilo. Najednou se muselo vyhrát. Nebyla tam už ta lehkost, jakou jsme viděli ve druhé třetině proti Švédsku. Najednou kluci zjistili, že jim národ věří na medaili a přišel tlak.

Mluvilo se po čtvrtfinále také o chybách rozhodčích, které ublížily českému týmu. Jakou roli hrál dle vašeho názoru právě tento aspekt?

Byl tam zřejmě americký gól z ofsajdu, ale nepřisuzoval bych tomu nějakou zásadní roli. Chyby se stávají, jednou je to v náš prospěch, podruhé ne. Na celém šampionátu to bylo stejné, musí se s tím počítat. Nevymlouval bych se na to.

Kteří hráči z českého týmu vás na mistrovství nejvíce zaujali, koho byste za výkony pochválil nejvíce?

Základem byl tým, ne jednotlivci. Všechny lajny byly vyrovnané, a to je pak velká zbraň. Hodně se mi líbili Liberečáci pohromadě, Birner s Řepíkem, ti hráli opravdu skvěle. Samozřejmě byla vynikající první Plekancova lajna s Pastrňákem a Červenkou. Ale v celém týmu prakticky nebylo nějaké slabé okénko. Brankáři chytali skvěle, obrana fungovala na jedničku.

Právě česká obrana byla dlouhodobě kritizovaná, před šampionátem se mockrát probíralo, že Češi nemají dostatek kvalitních obránců. Ovšem nová jména ukázala, že potenciál tam rozhodně je, souhlasíte?

Souhlasím, ti kluci odehráli vynikající mistrovství, v žádném utkání vlastně nepropadli, neměli výkyvy. Nejvíce mě překvapil Jeřábek svou hrou a nad všechny obránce svým výkonem vyčníval Kempný.

Koho byste jmenoval za nejlepšího hokejistu šampionátu?

Asi nemám jedno jméno, líbilo se mi hodně hráčů. Ti dva osmnáctiletí Finové, Laine a Aho předvedli skvělé věci. Strašně se mi líbil Rus Panarin a v kanadském týmu bych mohl jmenovat hned několik borců.

Vyhrála Kanada mistrovský titul zaslouženě?

Jsem přesvědčen, že ano. Viděl jsem je už v přípravě a potvrdili, že mají výjimečný tým. Ve finále nepustili Finy k ničemu.

Ještě bych se zastavil u Slováků. Za posledních devět let postoupili jen jednou do play off. Jak jste viděl jejich výkon?

Slováci mě hodně zklamali, představoval jsem si, že by tentokrát mohli jít hodně vysoko. Slovan hraje KHL, z toho by měli těžit. Ale oni nevytvořili žádnou partu, dokonce se hádali. Byl to pravý opak týmu, který vytvořil Vladimír Vůjtek. Slovenský hokej s tím měl ovšem problémy prakticky vždycky, nechci do toho víc šťourat, to si asi musejí uvědomit oni.

Závěrečná otázka k Vladimíru Vůjtkovi. Ten skončil na lavičce české reprezentace a na Světovém poháru převezme jeho úlohu Josef Jandač. Jak vnímáte tuhle změnu?

Abych řekl pravdu, moc pozitivně ne. Nedovedu si to moc představit a raději bych viděl na lavičce Vůjtka. Myslím, že nám bude chybět. Na Světový pohár přijedou hvězdy z NHL, zase je to trochu složitější s nimi jednat. Jandač to bude mít hodně těžké.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy