Farda: Vůjtek tým zdravě zblbnul, dal ho dohromady. Na Světovém poháru bude chybět

Aleš Vávra Aleš Vávra
23. 5. 2016 15:02
Přál statečnému českému výběru medaili, ale i přes nezdar ve čtvrtfinále světového šampionátu proti Spojeným státům má bývalý hokejový reprezentant Richard Farda pro národní tým jen slova chvály.
Vladimír Vůjtek a Josef Jandač. Legendární Farda by preferoval prvně jmenovaného.
Vladimír Vůjtek a Josef Jandač. Legendární Farda by preferoval prvně jmenovaného. | Foto: ČTK

Praha - Přál statečnému českému výběru medaili, ale i přes nezdar ve čtvrtfinále světového šampionátu proti Spojeným státům má bývalý hokejový reprezentant Richard Farda pro národní tým jen slova chvály.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz vyzdvihl mistr světa z roku 1972 zejména práci trenéra Vladimíra Vůjtka. "Mám obavy ze Světového poháru, raději bych na lavičce českého týmu viděl právě jeho. Trenér Jandač to bude mít hodně těžké," uvedl Farda. 

Pane Fardo, jak jste si užil světový šampionát, co byste vyzdvihl ať už v pozitivním či negativním smyslu?

Byl to velmi pěkný šampionát. Od českého týmu se tentokrát nic nečekalo a ten samotný výkon potom byl perfektní. Negativní je opravdu pouze to, že se nepodařilo získat medaili. Škoda, v rozhodujících chvílích se neproměnily šance.

Jak už jste řekl, Češi rozhodně do Ruska nejeli v pozici favoritů. Tým ale fungoval. Jakou zásluhu na tom měl kouč Vladimír Vůjtek?

Naprosto klíčovou. On předvedl perfektní práci. Zvládl dát ty kluky dohromady, vzbudit v nováčcích potřebné sebevědomí, zdravě je zblbnout tak, že byli obětaví, skákali do střel a bruslili jako o život. Moc se mi to líbilo.

Přesto to ve čtvrtfinále nevyšlo a český tým zůstal počtvrté za sebou bez cenného kovu. Proč podle vás?

Ten tým byl od začátku podceňovaný, takže se v podstatě nemusel vyrovnávat s žádným výraznějším tlakem. Ten ale právě ve čtvrtfinále přišel a české hráče to evidentně zaskočilo, znervóznilo. Najednou se muselo vyhrát. Nebyla tam už ta lehkost, jakou jsme viděli ve druhé třetině proti Švédsku. Najednou kluci zjistili, že jim národ věří na medaili a přišel tlak.

Mluvilo se po čtvrtfinále také o chybách rozhodčích, které ublížily českému týmu. Jakou roli hrál dle vašeho názoru právě tento aspekt?

Byl tam zřejmě americký gól z ofsajdu, ale nepřisuzoval bych tomu nějakou zásadní roli. Chyby se stávají, jednou je to v náš prospěch, podruhé ne. Na celém šampionátu to bylo stejné, musí se s tím počítat. Nevymlouval bych se na to.

Kteří hráči z českého týmu vás na mistrovství nejvíce zaujali, koho byste za výkony pochválil nejvíce?

Základem byl tým, ne jednotlivci. Všechny lajny byly vyrovnané, a to je pak velká zbraň. Hodně se mi líbili Liberečáci pohromadě, Birner s Řepíkem, ti hráli opravdu skvěle. Samozřejmě byla vynikající první Plekancova lajna s Pastrňákem a Červenkou. Ale v celém týmu prakticky nebylo nějaké slabé okénko. Brankáři chytali skvěle, obrana fungovala na jedničku.

Právě česká obrana byla dlouhodobě kritizovaná, před šampionátem se mockrát probíralo, že Češi nemají dostatek kvalitních obránců. Ovšem nová jména ukázala, že potenciál tam rozhodně je, souhlasíte?

Souhlasím, ti kluci odehráli vynikající mistrovství, v žádném utkání vlastně nepropadli, neměli výkyvy. Nejvíce mě překvapil Jeřábek svou hrou a nad všechny obránce svým výkonem vyčníval Kempný.

Koho byste jmenoval za nejlepšího hokejistu šampionátu?

Asi nemám jedno jméno, líbilo se mi hodně hráčů. Ti dva osmnáctiletí Finové, Laine a Aho předvedli skvělé věci. Strašně se mi líbil Rus Panarin a v kanadském týmu bych mohl jmenovat hned několik borců.

Vyhrála Kanada mistrovský titul zaslouženě?

Jsem přesvědčen, že ano. Viděl jsem je už v přípravě a potvrdili, že mají výjimečný tým. Ve finále nepustili Finy k ničemu.

Ještě bych se zastavil u Slováků. Za posledních devět let postoupili jen jednou do play off. Jak jste viděl jejich výkon?

Slováci mě hodně zklamali, představoval jsem si, že by tentokrát mohli jít hodně vysoko. Slovan hraje KHL, z toho by měli těžit. Ale oni nevytvořili žádnou partu, dokonce se hádali. Byl to pravý opak týmu, který vytvořil Vladimír Vůjtek. Slovenský hokej s tím měl ovšem problémy prakticky vždycky, nechci do toho víc šťourat, to si asi musejí uvědomit oni.

Závěrečná otázka k Vladimíru Vůjtkovi. Ten skončil na lavičce české reprezentace a na Světovém poháru převezme jeho úlohu Josef Jandač. Jak vnímáte tuhle změnu?

Abych řekl pravdu, moc pozitivně ne. Nedovedu si to moc představit a raději bych viděl na lavičce Vůjtka. Myslím, že nám bude chybět. Na Světový pohár přijedou hvězdy z NHL, zase je to trochu složitější s nimi jednat. Jandač to bude mít hodně těžké.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Portugalský parlament schválil eutanazii i asistovanou sebevraždu

Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou sebevraždu u smrtelně nemocných pacientů. Informovala o tom agentura AFP, podle které se závěrečné hlasování očekává do začátku léta. Zda zákony vstoupí poté brzy v platnost, není ale jasné. Výhrady k nim totiž vyjádřil prezident, který má právo veta. Poslanci jej však mohou přehlasovat.

Portugalský parlament, Shromáždění republiky, dnes debatoval o pěti podobných návrzích zákona, které legalizují eutanazii a asistovanou sebevraždu. Pohodlnou většinou nakonec schválil všech pět. Například zákon, který předložila vládní Socialistická strana (PS) premiéra Antónia Costy, podpořilo 127 poslanců, 86 jich bylo proti a deset se zdrželo. U ostatních norem byl poměr hlasů podobný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy