Farda: Vůjtek tým zdravě zblbnul, dal ho dohromady. Na Světovém poháru bude chybět

Aleš Vávra Aleš Vávra
23. 5. 2016 15:02
Přál statečnému českému výběru medaili, ale i přes nezdar ve čtvrtfinále světového šampionátu proti Spojeným státům má bývalý hokejový reprezentant Richard Farda pro národní tým jen slova chvály.
Vladimír Vůjtek a Josef Jandač. Legendární Farda by preferoval prvně jmenovaného.
Vladimír Vůjtek a Josef Jandač. Legendární Farda by preferoval prvně jmenovaného. | Foto: ČTK

Praha - Přál statečnému českému výběru medaili, ale i přes nezdar ve čtvrtfinále světového šampionátu proti Spojeným státům má bývalý hokejový reprezentant Richard Farda pro národní tým jen slova chvály.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz vyzdvihl mistr světa z roku 1972 zejména práci trenéra Vladimíra Vůjtka. "Mám obavy ze Světového poháru, raději bych na lavičce českého týmu viděl právě jeho. Trenér Jandač to bude mít hodně těžké," uvedl Farda. 

Pane Fardo, jak jste si užil světový šampionát, co byste vyzdvihl ať už v pozitivním či negativním smyslu?

Byl to velmi pěkný šampionát. Od českého týmu se tentokrát nic nečekalo a ten samotný výkon potom byl perfektní. Negativní je opravdu pouze to, že se nepodařilo získat medaili. Škoda, v rozhodujících chvílích se neproměnily šance.

Jak už jste řekl, Češi rozhodně do Ruska nejeli v pozici favoritů. Tým ale fungoval. Jakou zásluhu na tom měl kouč Vladimír Vůjtek?

Naprosto klíčovou. On předvedl perfektní práci. Zvládl dát ty kluky dohromady, vzbudit v nováčcích potřebné sebevědomí, zdravě je zblbnout tak, že byli obětaví, skákali do střel a bruslili jako o život. Moc se mi to líbilo.

Přesto to ve čtvrtfinále nevyšlo a český tým zůstal počtvrté za sebou bez cenného kovu. Proč podle vás?

Ten tým byl od začátku podceňovaný, takže se v podstatě nemusel vyrovnávat s žádným výraznějším tlakem. Ten ale právě ve čtvrtfinále přišel a české hráče to evidentně zaskočilo, znervóznilo. Najednou se muselo vyhrát. Nebyla tam už ta lehkost, jakou jsme viděli ve druhé třetině proti Švédsku. Najednou kluci zjistili, že jim národ věří na medaili a přišel tlak.

Mluvilo se po čtvrtfinále také o chybách rozhodčích, které ublížily českému týmu. Jakou roli hrál dle vašeho názoru právě tento aspekt?

Byl tam zřejmě americký gól z ofsajdu, ale nepřisuzoval bych tomu nějakou zásadní roli. Chyby se stávají, jednou je to v náš prospěch, podruhé ne. Na celém šampionátu to bylo stejné, musí se s tím počítat. Nevymlouval bych se na to.

Kteří hráči z českého týmu vás na mistrovství nejvíce zaujali, koho byste za výkony pochválil nejvíce?

Základem byl tým, ne jednotlivci. Všechny lajny byly vyrovnané, a to je pak velká zbraň. Hodně se mi líbili Liberečáci pohromadě, Birner s Řepíkem, ti hráli opravdu skvěle. Samozřejmě byla vynikající první Plekancova lajna s Pastrňákem a Červenkou. Ale v celém týmu prakticky nebylo nějaké slabé okénko. Brankáři chytali skvěle, obrana fungovala na jedničku.

Právě česká obrana byla dlouhodobě kritizovaná, před šampionátem se mockrát probíralo, že Češi nemají dostatek kvalitních obránců. Ovšem nová jména ukázala, že potenciál tam rozhodně je, souhlasíte?

Souhlasím, ti kluci odehráli vynikající mistrovství, v žádném utkání vlastně nepropadli, neměli výkyvy. Nejvíce mě překvapil Jeřábek svou hrou a nad všechny obránce svým výkonem vyčníval Kempný.

Koho byste jmenoval za nejlepšího hokejistu šampionátu?

Asi nemám jedno jméno, líbilo se mi hodně hráčů. Ti dva osmnáctiletí Finové, Laine a Aho předvedli skvělé věci. Strašně se mi líbil Rus Panarin a v kanadském týmu bych mohl jmenovat hned několik borců.

Vyhrála Kanada mistrovský titul zaslouženě?

Jsem přesvědčen, že ano. Viděl jsem je už v přípravě a potvrdili, že mají výjimečný tým. Ve finále nepustili Finy k ničemu.

Ještě bych se zastavil u Slováků. Za posledních devět let postoupili jen jednou do play off. Jak jste viděl jejich výkon?

Slováci mě hodně zklamali, představoval jsem si, že by tentokrát mohli jít hodně vysoko. Slovan hraje KHL, z toho by měli těžit. Ale oni nevytvořili žádnou partu, dokonce se hádali. Byl to pravý opak týmu, který vytvořil Vladimír Vůjtek. Slovenský hokej s tím měl ovšem problémy prakticky vždycky, nechci do toho víc šťourat, to si asi musejí uvědomit oni.

Závěrečná otázka k Vladimíru Vůjtkovi. Ten skončil na lavičce české reprezentace a na Světovém poháru převezme jeho úlohu Josef Jandač. Jak vnímáte tuhle změnu?

Abych řekl pravdu, moc pozitivně ne. Nedovedu si to moc představit a raději bych viděl na lavičce Vůjtka. Myslím, že nám bude chybět. Na Světový pohár přijedou hvězdy z NHL, zase je to trochu složitější s nimi jednat. Jandač to bude mít hodně těžké.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Bývalý šéf krajské hospodářské kriminálky Petrůj je v kauze Vidkun definitivně očištěn, chce se vrátit k policii

Bývalý šéf olomoucké krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj je definitivně očištěn v olomoucké korupční kauze Vidkun. Státní zástupce Miroslav Stoklásek vzal své odvolání proti jeho zproštění obžaloby zpět. Žalobce řekl, že se v jeho případě ocitá v důkazní nouzi. Petrůj, který byl kvůli projednávání kauzy v lednu roku 2016 zproštěn výkonu služby, se tak nyní může vrátit zpět k policii a doplacena mu bude také mzda. Podle jeho obhájce to má také v plánu. Případ zbylých třech obžalovaných bude projednávat kvůli odvolání vrchní soud.

U obžalovaného Petrůje podal žalobce původně odvolání přímo do protokolu po vynesení rozsudku. "Poté, co jsem analyzoval rozsudek a jeho písemné odůvodnění, jsem vzal odvolání zpět. Bylo by zcela zřejmě neúspěšné, ta důkazní situace u něj byla od počátku zcela jiná než u ostatních obžalovaných. Je zde problém s hranicí prokázání subjektivní stránky pana Petrůje ve vztahu k žalované trestné činnosti," řekl státní zástupce Stoklásek.

Petrůj se odvolání již dříve vzdal, pravomocnost zprošťujícího výroku musí ještě posvětit soudce Martin Lýsek, který se případem na krajském soudu zabýval. "Jako předseda senátu musím vzít na vědomí zpětvzetí usnesením, které rozešlu stranám. Proti tomuto rozhodnutí není odvolání, dnem usnesení nabývá výrok právní moci," řekl soudce Lýsek.

Obžaloba Petrůje vinila z toho, že se svým tehdejším nadřízeným, policejním náměstkem Karlem Kadlecem spolupracoval na vynášení informací a ovlivňování trestních řízení. Soud však v jeho případě konstatoval, že postupoval zákonně, jednal jako podřízený vůči svému nadřízenému. Také podle žalobce Stokláska nelze dokázat, že Petrůj věděl o tom, že sděluje nadřízenému Kadlecovi informace, které budou vzápětí vyneseny ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy