"Vypijí hodně piva, přesto se chovají slušně." Čeští fanoušci si udělali v Kodani skvělé jméno

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
11. 5. 2018 14:52
Čeští hokejisté neodlétali na světový šampionát s bůhvíjakými ambicemi, drželi se při zemi. Přesto přiměli k návštěvě Kodaně spoustu fanoušků, kteří jim tam vytvářejí domácí atmosféru.
Kdo neskáče, není Čech! Po výhře nad Ruskem zavládla ve stanu pro fanoušky v Kodani euforie | Video: Ondřej Jícha

Kodaň (od našeho zpravodaje) - Dánové hrají jako domácí mužstvo svá utkání na hokejovém mistrovství světa v Herningu, nikoli v metropoli Kodani. Na Facebooku proto organizátoři přišli s nabídkou, že domácí atmosféru vymění za některý z národních pokladů svých soupeřů.

Jeden z českých fanoušků navrhl na výměnu Karlův most a fiktivní dražbu s touto položkou vyhrál. Dánům podle této dohody připadla pražská památka, oni za to mají Čechům zařídit domácí prostředí.

Ukázalo se, že speciální podpory od organizátorů v Kodani se Češi dočkají jen při utkání s Francií, ale ono nakonec snad nic takového nebude ani potřeba. Domácí atmosféru vytvářejí hokejistům fanoušci, kteří neváhali odcestovat ani do jedné z nejdražších zemí na světě.

Milan Rýdel je na třetím hokejovém šampionátu. "Přijel jsem na prvních pět českých zápasů. Ceny by mohly být příznivější, ale s tím se dalo počítat," komentuje fakt, že čepované pivo si koupí v přepočtu za 170 korun. Ceny vstupenek se pohybují v rozmezí od 500 do 2 200 korun.

V Kodani je sice draho, ale zato je u stadionu fanzóna, kde si příznivci mohou krátit čas před, mezi nebo po zápasech. Před rokem v Paříži tato místa pro fanoušky pořadatelé kvůli obavám z teroristických útoků vůbec neotevřeli. "Vytvořili jsme si tam vlastní," vzpomíná Milan na loňskou zkušenost.

Ale dodává, že fanzóny k šampionátu neodmyslitelně patří. "Já jsem tady skoro pořád, až do zavíračky. Nejvíc to tu žije po večerním zápase," směje se fanda z Nového Jičína. Vedle Čechů jsou častými návštěvníky zóny s bufety a soutěžemi také Švédové, Slováci, Švýcaři či Rakušané.

"Když se tam občas zastavím, říkám si, že bych chtěl být fanoušek. Ale mám tu dost jiné práce," podotýká ředitel organizačního týmu Jesper Traunberg, kterého čeští fanoušci naprosto nadchli. "Jsou jednoduše úžasní. Nikdy jsem nic podobného neviděl," vychvaluje.

Zápasy českého týmu jsou v Dánsku vůbec těmi nejnavštěvovanějšími. Chodí na ně v průměru 10 924 diváků, což aktuálně dokonce trumfne i domácí Dány v Herningu. Utkání Česka proti Slovensku, Švédsku a Rusku fanoušci vyprodali, třikrát jich do haly přišlo 12 490.

Česko proti Slovensku? Obrovský zážitek

Kodaň má jen slabou hokejovou tradici, a tak se očekávalo, že místní obyvatele zápasy cizích mužstev tolik nepotáhnou. O atmosféru se měli starat Švédové, kteří to mají do Dánska z Malmö jen přes most.

Žluto-modrých dresů je skutečně vidět hodně, ale ve fandění se Švédové Čechům nevyrovnají. "Severští fanoušci včetně těch dánských jsou více v klidu. Češi si zápasy užívají, pořád povzbuzují," všímá si Jesper.

Při federálním derby se spojili se slovenskými příznivci, společně zpívali hymny a na přeskáčku skandovali pokřiky. "To byl obrovský zážitek. Místo toho, aby se rvali, jak se to často stává hlavně na fotbale, fandili společně. Je to vzor pro ostatní," pokračuje šéf organizačního týmu.

Jádro českých fanoušků tvoří proslulý jihlavský fanoušek Baloo se svou trubkou, kterou musel vloni do pařížské haly tahat tajně. V Kodani nic takového nehrozí, a tak si Češi při každém zápase vytvoří kotel, který udává tón fandění. Podobně, jak je tomu zvykem v české extralize.

Dánové jako vyhlášení pivaři české vášni pro tento nápoj rozumí, ale cení si toho, že se fanoušci ani pod vlivem několika půllitrů neuchylují k výtržnostem. "Přestože vypijí hodně piva, chovají se slušně," hlásí Jesper, u kterého si čeští příznivci udělali vskutku výborné jméno.

Fanoušci mají speciální možnost potkat hráče

Na světový šampionát se přijel podívat i nový sportovní manažer Hradce Jaroslav Bednář nebo reprezentační fotbalista Daniel Pudil. "Tým se omlazuje, bude to chtít třeba rok nebo dva na sehrání. Lidi by to tak měli brát," říká smířlivě obránce či záložník Sheffieldu Wednesday.

"Fanoušek má fandit, ne kritizovat. Když to nevyjde, svět se nezboří, ale já to vidím na zlato," tipuje Milan z Nového Jičína. Ve svém odhadu se kryje se skupinkou fanynek, které přišly před zápasem proti Švýcarsku odlovit pár hráčů na podpis a společnou fotku.

Hokejisté všech reprezentací kromě Rusů bydlí v hotelu hned přes cestu od arény a na stadion chodí pěšky. Pro fanoušky ideální možnost setkat se s hráči. "Využíváme toho, že je to tady trochu komornější. Třeba při šampionátu v Praze taková možnost nebyla," shoduje se trojice dívek.

A hráči ve slušivých kvádrech ochotně pózují, zdraví se s fanoušky a děkují za podporu. "Je to příjemné. Rozdat pár fotek a podpisů nikoho nezabije," potvrzuje Radko Gudas. "Kulisa je neskutečná. Tolik českých fanoušků jsem opravdu nečekal," doplňuje Dominik Kubalík.

Češi a Slováci se navzájem doplňují pokřiky, Švédové a Rakušané utvoří na konci svého zápasu vláček a pochodují tribunami. Hlasatelka si splete hráče nebo tresty, místo Česka zahlásí Československo…

Tyto momenty vykreslují kodaňskou náladu. Příjemnou, úsměvnou a neformální. A se špičkovým hokejem k tomu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zadržení ruského opozičního předáka Navalného po jeho návratu do Moskvy a reakci ČR a EU na tento krok chce řešit zahraniční výbor českého Senátu

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Marodka Sparty se rozrůstá, Krejčí po zákroku Filla utrpěl zlomeninu očnice

Fotbalisté Sparty se v řádu týdnů budou muset obejít bez Ladislava Krejčího staršího. Osmadvacetiletý levý obránce či záložník utrpěl v nedělním ligovém duelu v Ostravě zlomeninu spodiny očnice. Pražané o tom informovali na Twitteru.

Krejčí se zranil v 37. minutě, kdy ho obránce Baníku Martin Fillo u postranní čáry zezadu srazil k zemi. Sparťanský odchovanec, který se do klubu vrátil minulé léto z Boloni, už do druhého poločasu nezasáhl. Utkání skončilo bez branek.

Letenské trápí rozsáhlá marodka, kvůli zraněním postrádali v Ostravě osm hráčů. Další tři fotbalisté trenérovi Václavu Kotalovi chyběli kvůli disciplinárnímu trestu.

před 40 minutami

Nafukovací karikatura Trumpa přibude do sbírky londýnského muzea

Nafukovací karikatura Donalda Trumpa v podobě vzteklého batolete v plenách a s mobilem, jež se stala symbolem britského protestu proti americkému prezidentovi, si zajistila čestné místo v dějinách politického aktivismu. Zařazena bude do sbírky Muzea Londýna. Na místo již dorazila, nejdříve však musí do karantény. Informoval o tom dnes zpravodajský list The Guardian.

Šest metrů vysoká oranžová figurína, kterou zaplatili odpůrci Trumpa prostřednictvím crowdfundingu, zobrazuje amerického prezidenta s jeho charakteristickou blonďatou kšticí, se zarputilým výrazem a rozpřáhlýma malýma rukama, které drží mobil připravený k tweetům.

Poprvé se figurína objevila na protestu u britského parlamentu při Trumpově první návštěvě Spojeného království v roce 2018. K oblakům vzlétla také při jeho státní návštěvě o rok později a objevila se také ve Francii, Argentině, Irsku, Dánsku a různých částech Spojených států.

Zdroj: ČTK
Další zprávy