"Vypijí hodně piva, přesto se chovají slušně." Čeští fanoušci si udělali v Kodani skvělé jméno

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
11. 5. 2018 14:52
Čeští hokejisté neodlétali na světový šampionát s bůhvíjakými ambicemi, drželi se při zemi. Přesto přiměli k návštěvě Kodaně spoustu fanoušků, kteří jim tam vytvářejí domácí atmosféru.
Kdo neskáče, není Čech! Po výhře nad Ruskem zavládla ve stanu pro fanoušky v Kodani euforie | Video: Ondřej Jícha

Kodaň (od našeho zpravodaje) - Dánové hrají jako domácí mužstvo svá utkání na hokejovém mistrovství světa v Herningu, nikoli v metropoli Kodani. Na Facebooku proto organizátoři přišli s nabídkou, že domácí atmosféru vymění za některý z národních pokladů svých soupeřů.

Jeden z českých fanoušků navrhl na výměnu Karlův most a fiktivní dražbu s touto položkou vyhrál. Dánům podle této dohody připadla pražská památka, oni za to mají Čechům zařídit domácí prostředí.

Ukázalo se, že speciální podpory od organizátorů v Kodani se Češi dočkají jen při utkání s Francií, ale ono nakonec snad nic takového nebude ani potřeba. Domácí atmosféru vytvářejí hokejistům fanoušci, kteří neváhali odcestovat ani do jedné z nejdražších zemí na světě.

Milan Rýdel je na třetím hokejovém šampionátu. "Přijel jsem na prvních pět českých zápasů. Ceny by mohly být příznivější, ale s tím se dalo počítat," komentuje fakt, že čepované pivo si koupí v přepočtu za 170 korun. Ceny vstupenek se pohybují v rozmezí od 500 do 2 200 korun.

V Kodani je sice draho, ale zato je u stadionu fanzóna, kde si příznivci mohou krátit čas před, mezi nebo po zápasech. Před rokem v Paříži tato místa pro fanoušky pořadatelé kvůli obavám z teroristických útoků vůbec neotevřeli. "Vytvořili jsme si tam vlastní," vzpomíná Milan na loňskou zkušenost.

Ale dodává, že fanzóny k šampionátu neodmyslitelně patří. "Já jsem tady skoro pořád, až do zavíračky. Nejvíc to tu žije po večerním zápase," směje se fanda z Nového Jičína. Vedle Čechů jsou častými návštěvníky zóny s bufety a soutěžemi také Švédové, Slováci, Švýcaři či Rakušané.

"Když se tam občas zastavím, říkám si, že bych chtěl být fanoušek. Ale mám tu dost jiné práce," podotýká ředitel organizačního týmu Jesper Traunberg, kterého čeští fanoušci naprosto nadchli. "Jsou jednoduše úžasní. Nikdy jsem nic podobného neviděl," vychvaluje.

Zápasy českého týmu jsou v Dánsku vůbec těmi nejnavštěvovanějšími. Chodí na ně v průměru 10 924 diváků, což aktuálně dokonce trumfne i domácí Dány v Herningu. Utkání Česka proti Slovensku, Švédsku a Rusku fanoušci vyprodali, třikrát jich do haly přišlo 12 490.

Česko proti Slovensku? Obrovský zážitek

Kodaň má jen slabou hokejovou tradici, a tak se očekávalo, že místní obyvatele zápasy cizích mužstev tolik nepotáhnou. O atmosféru se měli starat Švédové, kteří to mají do Dánska z Malmö jen přes most.

Žluto-modrých dresů je skutečně vidět hodně, ale ve fandění se Švédové Čechům nevyrovnají. "Severští fanoušci včetně těch dánských jsou více v klidu. Češi si zápasy užívají, pořád povzbuzují," všímá si Jesper.

Při federálním derby se spojili se slovenskými příznivci, společně zpívali hymny a na přeskáčku skandovali pokřiky. "To byl obrovský zážitek. Místo toho, aby se rvali, jak se to často stává hlavně na fotbale, fandili společně. Je to vzor pro ostatní," pokračuje šéf organizačního týmu.

Jádro českých fanoušků tvoří proslulý jihlavský fanoušek Baloo se svou trubkou, kterou musel vloni do pařížské haly tahat tajně. V Kodani nic takového nehrozí, a tak si Češi při každém zápase vytvoří kotel, který udává tón fandění. Podobně, jak je tomu zvykem v české extralize.

Dánové jako vyhlášení pivaři české vášni pro tento nápoj rozumí, ale cení si toho, že se fanoušci ani pod vlivem několika půllitrů neuchylují k výtržnostem. "Přestože vypijí hodně piva, chovají se slušně," hlásí Jesper, u kterého si čeští příznivci udělali vskutku výborné jméno.

Fanoušci mají speciální možnost potkat hráče

Na světový šampionát se přijel podívat i nový sportovní manažer Hradce Jaroslav Bednář nebo reprezentační fotbalista Daniel Pudil. "Tým se omlazuje, bude to chtít třeba rok nebo dva na sehrání. Lidi by to tak měli brát," říká smířlivě obránce či záložník Sheffieldu Wednesday.

"Fanoušek má fandit, ne kritizovat. Když to nevyjde, svět se nezboří, ale já to vidím na zlato," tipuje Milan z Nového Jičína. Ve svém odhadu se kryje se skupinkou fanynek, které přišly před zápasem proti Švýcarsku odlovit pár hráčů na podpis a společnou fotku.

Hokejisté všech reprezentací kromě Rusů bydlí v hotelu hned přes cestu od arény a na stadion chodí pěšky. Pro fanoušky ideální možnost setkat se s hráči. "Využíváme toho, že je to tady trochu komornější. Třeba při šampionátu v Praze taková možnost nebyla," shoduje se trojice dívek.

A hráči ve slušivých kvádrech ochotně pózují, zdraví se s fanoušky a děkují za podporu. "Je to příjemné. Rozdat pár fotek a podpisů nikoho nezabije," potvrzuje Radko Gudas. "Kulisa je neskutečná. Tolik českých fanoušků jsem opravdu nečekal," doplňuje Dominik Kubalík.

Češi a Slováci se navzájem doplňují pokřiky, Švédové a Rakušané utvoří na konci svého zápasu vláček a pochodují tribunami. Hlasatelka si splete hráče nebo tresty, místo Česka zahlásí Československo…

Tyto momenty vykreslují kodaňskou náladu. Příjemnou, úsměvnou a neformální. A se špičkovým hokejem k tomu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy