Erat: Rinne je vynikající, ale najdeme cestu, jak ho pokořit

ČTK ČTK
13. 5. 2015 16:42
Útočník Martin Erat dlouho sdílel v NHL kabinu s finským gólmanem Pekkou Rinnem.
Martin Erat
Martin Erat | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Útočník Martin Erat dlouho sdílel v NHL kabinu s finským gólmanem Pekkou Rinnem. Zatímco v letech 2005 až 2013 bojovali za úspěchy Nashvillu, kde Rinne dosud působí, ve čtvrtek se na reprezentační úrovni postaví proti sobě v pražské bitvě o semifinále mistrovství světa. A Erat věří, že český tým najde cestu, jak skvěle chytajícího Fina překonat.

"Je to vynikající gólman a předvádí to posledních deset let v NHL. Měl tady jeden špatný zápas, ale pak chytal výborně. Věřím ale, že budeme vědět, jak na něho," řekl dnes novinářům třiatřicetiletý Erat.

Sám ale žádný speciální recept na překonání bývalého spoluhráče nemá. "Na ledě máte stejně tak málo času, že se spíše snažíte střílet na bránu než přemýšlet nad gólmanem. Myslím, že hlavně potřebujeme mít více hráčů před bránou a snažit se, aby toho co nejméně viděl. To je nepříjemné pro každého gólmana, když před ním přejíždějí hráči," nastínil Erat.

Žádné střelecké dostihy

Tím, že na české hokejisty připadlo z ostravské skupiny zrovna Finsko, se nijak nezaobíral. "Je to úplně jedno, koho dostanete. Finové jsou vynikající hokejisti, ale když chcete vyhrát, musíte porazit každého," připomněl.

Očekává duel s málo brankami, žádné střelecké dostihy. "Mají vynikající obranu i vynikajícího brankáře. Bylo by dobré dát dva tři góly, ale bude hodně těžké se tam prosadit," přemítal Erat. Žádným velkým překvapením by pro něj ani nebylo, kdyby došlo na rozuzlení v podobě nájezdů. "Někdy jsou i o náhodě, já bych byl pro to, aby vyhrál lepší tým a hrálo se do rozhodnutí," uvedl.

Dvě výhry během přípravy při vzájemných kláních v rámci Euro Hockey Tour - přestože se zrodily krátce před šampionátem - nebudou mít podle jeho názoru na čtvrtfinále žádný vliv. "Myslím, že to nehraje roli. Tam se soustředíte spíš na systémy a ti hráči ještě nejsou připravení na sto procent," vysvětlil Erat.

Finové mohou být vyjukaní

Naopak přesun Finů z Ostravy do Prahy prý může být určitou výhodou. "Bude se hrát v hale, kde my jsme hráli dosud. Víme, jak se odráží mantinely, jaké to je s tou vyprodanou halou a vůbec vše, co nás tady čeká. Finové mohou být trošku vyjukaní, ale jsou to kluci, kteří hrají v NHL a KHL, takže je to asi zase až tak nezaskočí," konstatoval Erat.

Dnes měli hráči jen dobrovolný trénink a Erat byl z těch, co možnost odpočinku uvítali. "Je to dlouhý turnaj a každý ví, jak je na tom psychicky i fyzicky. Fyzicky jsme perfektně připravení, spíš je to o tom si trošku odpočinout psychicky. Každý má svou cestu, jak se uvolní od hokeje, já třeba navštívím rodinu, alespoň na chvilku se podívám za dětmi, abych úplně vypnul, a zítra už se budu soustředit na zápas," uzavřel Erat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy