Dostál nebyl nervózní a po výhře skákal radostí. Atmosféru znal z para hokeje

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
27. 12. 2019 6:31
V prvním zápase juniorského mistrovství světa potvrdil, že se na něj čeští hokejisté mohou spolehnout. Byť Lukáš Dostál v utkání s Ruskem třikrát inkasoval, přidal navrch 33 zákroků. Po cenném vítězství na úvod MS ocenil fanoušky v Ostravě a hovořil o tom, proč ho při premiéře na šampionátu nesvazovala nervozita.

Jak těžký byl úvodní zápas proti Rusku?

Určitě byl hodně náročný zápas, ale kluci přede mnou podali fantastický výkon. Zablokovali plno střel. Chci jim poděkovat, odehráli to přede mnou parádně.

V první třetině jste dvakrát inkasoval, ale měl jste k tomu 16 zákroků. Bylo klíčové to tam udržet a nepustit Rusy do vedení?

Neřekl bych, že klíčové, protože Rusové měli šance i ve druhé a třetí třetině. Zaplaťpánbůh jsme zkraje dali dva pěkné góly, to nás trošičku nakoplo. Potom jsme udělali pár faulů, Rusové to proměnili (dvakrát skórovali krátce po skončení vlastní přesilovky, pozn. red.) a do kabin se šlo za stavu 2:2. Ve druhé třetině se začínalo vlastně od nuly a bylo důležité, že jsme nápor Rusů ustáli.

Byl jste před zápasem nervózní? Přeci jen to byla premiéra na domácím šampionátu.

Ne, vůbec. Byl jsem úplně v klidu. Dlouho jsem se totiž těšil, na jaře jsem se díval, když tady hráli para hokejisté. Proti Rusům se mi to potvrdilo, atmosféra byla zase parádní. Chtěl bych fanouškům poděkovat, byli hnacím motorem a tlačili nás dopředu.

Co jste říkal na produktivitu spoluhráčů? 22 střel na branku přetavili ve čtyři góly, Rusové potřebovali na tři branky 36 pokusů.

Měli jsme šance a ty jsme proměnili, což je nejpodstatnější. Zápasy se hrají na góly, není to tak o poměru střel. Proměňování šancí bylo klíčem k úspěchu.

Je to velké povzbuzení do dalšího průběhu turnaje?

Pro nás to byl důležitý zápas. Byl to vstup do turnaje, výhry si velice ceníme, ale do dalších utkání musíme jít s pokorou a od nuly.

Po zápase jste skákal radostí, celý tým měl obrovskou radost. Bylo znát, že jste si oddechli?

Měli jsme obrovskou radost, protože to bylo parádní vítězství před skvělými diváky. Nechci říct, že to z nás spadlo. Nicméně výhra je na začátku turnaje určitě povzbuzující.

Jaké bylo dívat se z brány na zraněného Jakuba Lauka, když to s ním nevypadalo dobře?

Upřímně, ten zákrok jsem neviděl. S Kubou jsme velcí kamarádi, takže mě to mrzelo. Ale na druhou stranu jsem se musel soustředit na svůj výkon, tyhle věci mě nemohou ovlivnit.

Od začátku měl zápas grády, hráči do něj byli očividně vtažení. Jak jste to vnímal z branky?

Bylo to tvrdé, mělo to obrovské tempo a myslím, že i diváky to bavilo.

Bylo důležité, že jste skoro pořád vedli?

Určitě. Rusové podle mě změnili styl v tom, že se snažili více střílet. V první třetině hráli v přesilovkách hodně přihrávky do kříže, pak už se to snažili zjednodušit. Ale my jsme na to byli připraveni a kluci zablokovali strašně moc střel. To, že jsme Rusy nepustili do vedení, hrálo svou roli.

Jak těžké bude připravit se na zápas s Němci, kde budete favority?

Jak už jsem říkal, my začneme od nuly a v podstatě nebudeme nic měnit. Připravíme se stejně jako na zápas s Rusy a budeme hrát na maximum.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Překvapilo mě, že přežil, řekl muž, který napadnul spisovatele Rushdieho

"Asi mě překvapilo, když jsem slyšel, že přežil," řekl listu New York Post Hadi Matar, 24letý muž, který v pátek během přednášky v New Yorku pobodal britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho. Matar odmítl komentovat, zda se k útoku nechal inspirovat bývalým íránským duchovním vůdcem ajatolláhem Rúholláhem Chomejním.

"Respektuji ho. Podle mě to byl skvělý člověk, to je všechno, co k tomu řeknu," prohlásil Matar o Chomejním, který zemřel v roce 1989. S novináři mluvil prostřednictvím videohovoru z okresní věznice Chautauqua. Před soudem znovu stane v pátek.

V roce 1989 íránský duchovní vůdce Chomejní vydal pokyn (fatvu) k zabití Rushdieho za román Satanské verše. Část muslimů tuto knihu považuje za urážku islámu. Rushdie se kvůli fatvě musel léta mnohokrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé.

Matar uvedl, že ze Satanských veršů četl "jen pár stránek". O Rushdiem ale řekl, že "je někým, kdo napadl islám". "Nemám toho člověka rád. Nemyslím, že je to dobrý člověk. Nemám ho rád. Vůbec ho nemám moc rád," řekl o spisovateli obviněný útočník. Ačkoliv Rushdieho knihy důkladně nečetl, sledoval jeho přednášky na YouTube. "Viděl jsem jich hodně. Nemám rád pokrytecké lidi, jako je on," prohlásil Matar.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Perušič a Schweiner vyhráli na ME skupinu a jsou v osmifinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na mistrovství Evropy v Mnichově do osmifinále. Po vítězství 2:1 nad Youssefem Krouem a Quincym Ayem z Francie vyhráli skupinu D a vynechají díky tomu čtvrteční úvodní kolo play off. Naopak Jakub Šépka a Tomáš Semerád po druhé porážce na šampionátu dohráli, v konečném pořadí jim patří 25. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy