Bída? Kdeže. Češi dobyli důležitou metu. Mají ale pořád dost sil?

Šesté vítězství Češi nepřidali, v dovednostní soutěži byli Dánové jasně lepší
Český národní tým nastoupil proti houževnatým Dánům, kteří sice na turnaji inkasovali od Rusů 10 branek, ale hned v dalším zápase se dokázali zmátořit a další den porazili Lotyše po samostatných nájezdech. Dánům není cizí ani tvrdá hra do těla, kterou na vlastní kůži poznal i Robert Kousal.
Od začátku zápasu se mohli Dánové spolehnout na svého brankaře Sebastiana Dahma, jenž letošní sezonu odchytal za Graz v mezinárodní Ebel lize. Dahm dnes odchytal skvělé utkání, a když už ho čeští střelci překonali, tak mu pomohla tyč. Lukáš Kašpar, který je na snímku Dahma překonal jako jediný z českých nájezdníků při samostatných nájezdech.
V první třetině zažil český tým krušné chvilky během téměř dvouminutového dvojnásobného oslabení. Za bezbrankový stav po první třetině vděčili hokejisté hlavně Dominiku Furchovi.
Poprvé a naposled se Češi radovali po brance Tomáše Plekance, který dorazil střelu od tyče z hole Romana Červenky.
Daniel Poláček Daniel Poláček
16. 5. 2016 6:02
Čeští hokejisté poprvé na mistrovství světa odcházeli do šatny sklíčení, některé prohra s Dánskem po nájezdech vyloženě naštvala. Nikdo však nepropadal panice. Proč taky? Vždyť parta Vladimíra Vůjtka už dobyla jednu důležitou metu.

Moskva (od našeho zpravodaje)Čeští hokejisté poprvé na mistrovství světa odcházeli do šatny sklíčení, některé prohra s Dánskem po nájezdech vyloženě naštvala. Nikdo však nepropadal panice. Slovy Romana Červenky: "Takový den občas přijde, nemá cenu to moc řešit. Jdeme dál!"

Nezbývá než souhlasit. Zatímco duel proti Lotyšsku Češi na poslední chvíli zachránili, tentokrát nebyli šťastnější. Mohli mít hotovo už před závěrečnou třetinou, ale kupu příležitostí zmařili. A když soupeř, který vycítil šanci na čtvrtfinále, vyrovnal, nenašli odpověď.

Alespoň bod však mají a nedá se říct, že by propadli. "Myslím, že herně jsme byli o trošku lepší než Dánové, protože jsme přeci jen měli o dost víc střel," podotýká kouč Vladimír Vůjtek. Poměr 41:21 hovoří jasně.

Lehčí čtvrtfinále zajištěno

Od roku 2012, kdy se změnil formát světového šampionátu, hraje každé mužstvo o zápas víc ve skupinové fázi. Kandidáti na medaili tudíž musí víckrát potvrdit roli favorita, čímž se zvyšuje pravděpodobnost škobrtnutí. Zvlášť když jsou papíroví outsideři stále nepříjemnější.

Češi zaváhali včera, ale bez kaňky, byť není tak výrazná, nejsou ani nejžhavější medailoví adepti. Rusové dostali čtyři góly od Kazachstánu, Finové hráli s Maďarskem 1:0 až do 50. minuty a Kanaďané vstupovali do závěrečné periody proti Němcům za stavu 2:2. Slabší dny očividně mají všichni.

Kapitán Tomáš Plekanec a spol. navíc stále vedou moskevskou skupinu a díky pomoci Švýcarska dobyli důležitou metu. Už mají jistotu, že v rozhodující čtvrtfinálové bitvě nenarazí na Kanadu ani Finsko, tedy týmy, které v Petrohradu nemají konkurenci.

Souboj se Spojenými státy, Německem, Slovenskem nebo Francií (ta ovšem má spíš teoretickou šanci na postup) zní lákavěji. Ačkoliv Američané loni obrali Česko o bronz, tentokrát nebudí takový respekt. I proto, že takřka třetinu mančaftu, jehož věkový průměr je necelých 23 let, tvoří hráči z univerzit.

Na čtvrtfinálového soka však čeští hokejisté nemyslí. Nyní mají před sebou ještě jeden cíl - zůstat v Moskvě. "Chceme tady zůstat, protože je to velká výhoda. Je celkem jedno, proti komu bychom pak hráli," tvrdí Vůjtek.

Má reprezentace dost sil?

K jistotě nestěhování stačí mužstvu jediný bod proti neoblíbenému Švýcarsku. Před úterním kláním zbývá vyřešit hlavně jednu otázku: "Kam s Radkem Faksou?"

Posila ze zámořského Dallasu nastoupila už proti Dánsku, ale odjezdila bez výrazné stopy jen necelých šest minut. "Těžko jsme od něj dnes mohli čekat nějaký velký výkon," říká kouč Vůjtek. "Dali jsme ho tam, aby nasál atmosféru mistrovství světa. Předpokládáme, že v úterý bude v lepší pozici a v lepším stavu."

Faksa tak nenastoupí jako třináctý útočník, ale dostane roli ve čtvrté lajně. Včera mu uvolnil místo Richard Jarůšek, ale příště to tak být nemusí. Stále platí, že urostlý univerzál může naskočit kdekoliv.

Zápas proti Švýcarsku, v němž o něco půjde, může nastínit, v jaké sestavě Češi odstartují čtvrtfinále. A v jakém rozpoložení.

Kouč Vůjtek i po duelu s Dánskem přiznal, že po fyzické stránce to nebylo ono: "Musíme hrát pořád naplno, ale dneska nám možná trošku chybělo bruslení." Hráči si přitom dopřáli jednodenní odpočinek.