Další senzace nepřišla. Čeští junioři podruhé podlehli Kanadě, na MS zabojují o bronz

Aktualizováno 20. 8. 2022 7:10
Čeští hokejisté prohráli v semifinále juniorského mistrovství světa v Edmontonu s domácí Kanadou 2:5 a dnes od 22:00 SEČ budou bojovat o bronz se Švédskem.
Matyáš Šapovaliv proti Kanaďanům v semifinále MS juniorů 2022.
Matyáš Šapovaliv proti Kanaďanům v semifinále MS juniorů 2022. | Foto: ČTK

Svěřenci trenéra Radima Rulíka tak nenavázali na překvapivou čtvrtfinálovou výhru nad Spojenými státy americkými, stále však mají šanci ukončit české medailové čekání na šampionátech dvacetiletých hráčů trvající od roku 2005.

Kanada vykročila za postupem již v první třetině, ve které si vypracovala dvoubrankové vedení. Češi se prosadili až ve třetí části za stavu 0:4. Gólem a dvěma asistencemi se na výhře zámořských hráčů podílel útočník Kent Johnson. Na české straně nasbírali dva body Jan Myšák a Jiří Kulich.

"Myslím, že rozhodla první třetina. Oproti prvnímu zápasu s Kanadou jsme hráli mnohem lépe v obranném pásmu. Druhý gól jsme inkasovali dost zbytečně, když přes střední pásmo prošel křížný pas na jejich mladého útočníka, který to z křídla dobře trefil na vzdálenější tyč. Vedli 2:0 a to byl přesně jejich plán, chtěli první třetinu vyhrát. Kdyby se nám podařilo ji odehrát bez branek, tak bychom byli daleko víc ve hře," uvedl kouč Rulík.

Český tým nastoupil do boje o finále ve stejné sestavě jako ve čtvrtfinále proti USA, kanadský kouč Cameron naopak udělal hned několik změn. Rozdělil i elitní útočnou dvojici McTavish - Bedard.

Favorizovaný domácí výběr si v úvodu nevytvořil očekávaný tlak, postupně ale rostla jeho nebezpečnost v útočném pásmu a Suchánek v české brance se musel činit.

V 8. minutě se do první velké šance dostali Johnson s Foersterem, skóre však otevřít nedokázali. Foerster si následně vypracoval další příležitost, Suchánka však jako první překonal až v 11. minutě pohotově dorážející Johnson. Devatenáctiletý útočník, který v minulé sezoně startoval na olympijských hrách i seniorském mistrovství světa, proti Česku skóroval i v základní skupině.

Z českého výběru poté zahrozil Kos, mnohem nebezpečnější však byli Kanaďané. Suchánek chytal dobře, v 16. minutě jej ale prostřelil sedmnáctiletý talent Bedard.

Úvod druhé třetiny patřil českému týmu, který byl aktivnější, a Myšák nebo Jiříček mohli snížit hned po několika sekundách po první buly. Kanadský gólman Garand předvedl několik nejistých zákroků, Češi toho ale nevyužili.

Ve 26. minutě se dostal do brejku Johnson, Suchánek však jeho samostatný nájezd zlikvidoval. V první přesilovce zápasu nejprve trefil McTavish tyč, Stankoven ale o několik sekund později zvýšil na 3:0 pro Kanadu. Skórovat mohl i Gaucher, jeho střela ovšem skončila na tyči.

Následně si početní výhodu zahráli i Češi, snížit se jim nepodařilo. Při Němcově vyloučení naopak přidal čtvrtý gól McTavish, jenž tak skóroval již poosmé na turnaji, a o osudu zápasu bylo rozhodnuto.

"Stáli jsme proti lepšímu mužstvu, které je více vyspělé a přehrálo nás. Pokazili jsme si to vyloučeními. Ve dvou oslabeních jsme dostali dva góly. Ale i to k hokeji patří. Kanaďané umí hrát na užším hřišti. Dali gól z každé naší chyby, kterých bylo nakonec pět," uvedl útočník Martin Ryšavý.

Ve třetí třetině dostal poprvé na turnaji šanci v české brance Čajan. Při Němcově vyloučení mu pomohla po McTavishově střele tyč. V 51. minutě se po rychlém protiútoku prosadil Myšák a připsal si tak pátý gól na šampionátu. O dvě minuty později byl vyloučen O'Rourke a Jiříček dokázal střelou od modré čáry snížit na 2:4. Žádné drama se ale nekonalo, Kanaďany uklidnil pátým gólem Roy.

"Tohle je opravdu skvělé. Ještě nám to pořádně nedochází, že jsme ve finále, ale jsme hrozně nadšení, že máme tu příležitost zahrát si o zlato. Od začátku jsem měl pocit, že hrajeme vážně dobře. I když nás soupeř také někdy zatlačil, myslím, že celkově vzato jsme měli zápas pod kontrolou," řekl útočník vítězů Bedard.

Finům stačil na postup jediný gól

Soupeřem českých hokejistů v souboji o bronz bude Švédsko. O titul s domácí Kanadou si po semifinálové výhře 1:0 zahrají Finové. Severské derby rozhodl při přesilovce ve 26. minutě obránce Kasper Puutio. Čisté konto uhájil díky 23 zásahům Juha Jatkola.

"Je to něco neuvěřitelného," radoval se Puutio. "Mnoho z nás hraje pohromadě už šest let a čelili jsme různým potížím, ale pocit, který mám teď, ten ani nejde popsat. Bude těžké vůbec usnout, ale na finále budeme rozhodně připravení," ujistil autor rozhodující branky.

Finové hráli už po 17 sekundách od úvodního buly přesilovku, ale skórem nepohnuli. A nepodařilo se jim to ani v další početní výhodě během prvního dějství. V 18. minutě měl naopak velkou možnost Leo Lööf, jenže pozorný Jatkola ho vychytal.

V končící 24. minutě na něm ztroskotal i Liam Öhgren. Hned vzápětí však tým Tre Kronor špatně vystřídal a jak se později ukázalo, stálo to Švédy celý zápas. V následné přesilovce sice ještě neuspěl dorážející Aatu Räty, svou šanci nevyužil ani Kasper Simontaival, jenže pak se dostal za záda Švédů Puutio a překonal chytře mezi betony Jespera Wallstedta.

Ve 37. minutě měli Švédové jedinečnou možnost na vyrovnání, když hráli více než minutu a půl přesilovku pět na tři, jenže recept na Jatkolu stejně nenašli. Ve třetím dějství na něho nevyzráli ani Oskar Olausson s Theodorem Niederbachem, na druhé straně neuspěli Aatu Räty a Kalle Väisänen.

Finové odolali i během závěrečné hry Švédů bez gólmana a mohli slavit postup do finále. V něm budou usilovat o šesté zlato v historii po triumfech z let 1987, 1998, 2014, 2016 a 2019.

Zápas o bronz se odehraje už dnes od 22:00 SELČ, finálový duel začne o čtyři hodiny později.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Edmontonu - semifinále:

Kanada - Česko 5:2 (2:0, 2:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 11. Johnson (Stankoven, Foerster), 16. Bedard (Gaucher, Cuylle), 32. Stankoven (Johnson, Zellweger), 37. McTavish (Johnson, Zellweger), 55. Roy (Zellweger, Dufour) - 51. Myšák (Kulich, Svozil), 53. Jiříček (Kulich, Myšák). Rozhodčí: Holm (Švéd.), Fernandez - Briganti, Rey (všichni USA). Vyloučení: 2:3. Využití: 2:1. Diváci: 5092.

Sestavy:

Kanada: Garand - Sebrango, Zellweger, Del Mastro, Cormier, Thompson, Seeley, O'Rourke - Dufour, McTavish, Roy - Foerster, Stankoven, Johnson - Bedard, Gaucher, Cuylle - Desnoyers, Ostapchuk, Othmann. Trenér: Dave Cameron.

Česko: Suchánek (41. Čajan) - Ticháček, Jiříček, Svozil, Špaček, Hamara, Čech, Š. Němec - Myšák, Šapovaliv, Kulich - Urban, Gut, Szturc - Ryšavý, Menšík, Kos - Hauser, Ivan, Měchura - Herčík. Trenér: Radim Rulík.

Švédsko - Finsko 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Branka a nahrávky: 26. Puutio (Aatu Räty, Niemelä). Rozhodčí: Bloski, Kowalski - Mackey (všichni Kan.), Špůr (ČR). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. Diváci: 1044.