Kanaďané ve čtvrtfinálovém šlágru přestříleli Rusko

17. 5. 2018 18:45
Kanadští hokejisté ve čtvrtfinále mistrovství světa porazili Rusko 5:4 v prodloužení. O finále se utkají se Švýcarskem.
Kanaďané se nakonec prostříleli do semifinále.
Kanaďané se nakonec prostříleli do semifinále. | Foto: Reuters

Kodaň - Hokejisté Kanady porazili ve čtvrtfinále mistrovství světa v Kodani Rusko 5:4 v prodloužení. Prestižní duel rozhodl v 65. minutě v přesilové hře útočník Ryan O'Reilly. Olympijští vítězové z Pchjongčchangu předtím dokázali v utkání třikrát vyrovnat, ale nakonec odjedou poprvé od roku 2013 z šampionátu bez medaile. Kanada se v sobotním semifinále utká se Švýcarskem.

"Bylo to neuvěřitelné. Ani nevím, jak se mi to podařilo. Upřímně řečeno jsem toho moc neudělal. Jen jsem nastavil hokejku," uvedl O'Reilly a ocenil přihrávku hvězdného útočníka Connora McDavida, který si v zápase připsal tři asistence. Na ruské straně se podobný kousek podařil obránci Nikitovi Zajcevovi.

Sborná nasadila do utkání místo zkušenějšího Košečkina brankáře Šesťorkina a opora Petrohradu se musela předvést hned v úvodu, kdy zlikvidovala šanci O'Reillyho. Poté nebezpečně zakončoval Sošnikov, ale skóre se poprvé změnilo až v úvodní přesilové hře, kterou hrála Kanada. Prosadil se tvrdou ránou obránce Parayko.

Zámořští hráči měli více ze hry, byli střelecky aktivnější, druhý gól však v první třetině nepřidali. Po přestávce se obraz hry otočil a rušno bylo zejména před Kuemperem. Rusové však šance využít nedokázali a sami podruhé inkasovali. Na trestné lavici byl opět Andronov a Kanada potrestala i jeho druhý faul. Šesťorkina prostřelil Nugent-Hopkins.

Až poté se dočkali i Rusové, kterým se podařilo vyrovnat a v obou případech gólu předcházela přihrávka zpoza branky. Nejprve snížil Michejev, poté se prosadil Barabanov.

Ve třetí části se Kanada opět dokázala dvakrát dostat do vedení, ale Rusko vždy srovnalo krok. O první vyrovnání se postaral Andronov, který tak částečně odčinil svá vyloučení.

V prodloužení ale putoval na trestnou lavici Kaprizov, který ve finále olympiády v nastaveném čase zajistil Rusku triumf nad Německem, a tentokrát z ní sledoval kanadskou radost. McDavid totiž připravil rozhodující branku pro O'Reillyho. "Můj trest vše rozhodl. Porušil jsem pravidla, ale nemyslel jsem si, že to rozhodčí zapíská," řekl Kirill Kaprizov.

Kanada tak ve čtvrtfinále dominovala v přesilových hrách, využila tři ze čtyř. "Přesilovky jsou důležité. V základní skupině se nám moc nedařily, ale dnes jsme v nich byli hodně nebezpeční. Udělali jsme v nich hodně dobrých věcí," pochvaloval si McDavid.

Hráči kolébky hokeje se postupem do semifinále udrželi ve hře o 27. světový titul, kterým by v historické tabulce srovnali krok s Ruskem.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku:

Čtvrtfinále (Kodaň):

Rusko - Kanada 4:5 v prodl. (0:1, 2:1, 2:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 33. Michejev (Anisimov, Zajcev), 38. Barabanov (Dadonov), 49. Andronov (Zajcev, Sošnikov), 55. Anisimov (Grigorenko, Zajcev) - 5. Parayko (McDavid, Eberle), 32. Nugent-Hopkins (McDavid, Parayko), 48. Turris (Schwartz), 53. Dubois (Jost), 65. O'Reilly (McDavid, Ekblad). Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Rantala - Sormunen (oba Fin.), Oliver (USA). Vyloučení: 4:1. Využití: 0:3. Diváci: 9017.

Sestavy:

Rusko: Šesťorkin - Gavrikov, Kiselevič, Něstěrov, Zajcev, Jakovlev, Bereglazov, Chafizullin - Michejev, Andronov, Sošnikov - Gusev, Dacjuk, Kaprizov - Bučněvič, Anisimov, Grigorenko - Dadonov, Kablukov, Barabanov - Šalunov. Trenér: Ilja Vorobjov.

Kanada: Kuemper - Vlasic, Parayko, Ekblad, Edmundson, Murray, Nurse - Nugent-Hopkins, McDavid, Schenn - Turris, O'Reilly, Schwartz - Jost, Dubois, Bailey - Barzal, Horvat, Pageau - Eberle. Trenér: Bill Peters.