Nabuzení Češi v derby rozstříleli Slovensko sedmi góly a ve čtvrtfinále vyzvou Finsko

1. 6. 2021 17:27
Na závěr základní skupiny si čeští hokejisté pořádně zastříleli. V derby proti Slovensku vyhráli 7:3, poskočili na třetí místo tabulky a ve čtvrtfinále mistrovství světa vyzvou obhájce zlata Finsko. Slováci skončili čtvrtí a čeká je souboj s týmem USA.
Radost český hokejistů
Radost český hokejistů | Foto: Reuters

Oba týmy s jistotou postupu do play off šetřily hráče základního kádru. Na české straně chyběli brankářská jednička Hrubec, obránce Hronek a útočníci Vrána, Kubalík, Kovář a Sekáč. Slováci nechali odpočívat Ďalogu, Hrivíka a Romana. Skalický již odcestoval z osobních důvodů domů.

Čechům se ideálně vydařil vstup do utkání. Již po 29 sekundách hry otevřel skóre Zadina, ke kterému se odrazila Hájkova zblokovaná střela. Slováci následně opticky vyrovnali hru, výraznější šance si ale nevypracovali a Will navíc chytal spolehlivě.

Na druhé straně Hudáčka prověřil dvakrát Flek, první pokus slovenský gólman vyrazil, podruhé český útočník nezamířil přesně. Ke druhé brance českým hokejistům pomohla soupeřova chyba v rozehrávce. Grman našel jen Zadinu, který nezištně nahrál Špačkovi, jenž zakončil do odkryté branky.

Český tým se vyrovnal i s tím, že v sestavě chyběl útočník Chytil, který se zranil při rozbruslení a trenéři si museli vystačit s třemi centry.

Ve 23. minutě zvýšil na 3:0 Radil, který tečoval Šustrovu střelu od modré, a oslavil tak svůj návrat do sestavy. Slováci poté zvýšili aktivitu, česká defenziva začala chybovat a soupeři se podařilo snížit. Dvě velké šance Cehlárika ještě Will zlikvidoval, ve 27. minutě jej ale překonal po Šustrově zaváhání v rozehrávce Sukeľ.

Na konci druhé třetiny byl ale podruhé vyloučen Pospíšil a Češi početní výhodu za 12 sekund využili. Třetí gól na turnaji si po tvrdé střele od modré připsal Šulák.

Ve třetí třetině se ve slovenské brance místo Hudáčka objevil Huska, na svůj druhý start v národním týmu ale rád vzpomínat nebude. Ve 44. minutě jej překonal Stránský, o dvě minuty později z brejku skóroval z velkého úhlu Blümel. Oba útočníci dali premiérové góly na šampionátu.

Slováci sice snížili, když Willa prostřelil nejprve Bučko a poté i Pospíšil, poslední slovo měl ale při power play soupeře Hájek. I on zaznamenal první branku na turnaji.

Mistrovství světa v hokeji v Rize:

Skupina A (Olympic Sports Centre):

Česká republika - Slovensko 7:3 (2:0, 2:1, 3:2)

Branky a nahrávky: 1. Zadina (Hájek, Moravčík), 16. M. Špaček (Zadina), 23. Radil (Šustr, Šulák), 40. Šulák (M. Špaček), 44. M. Stránský, 46. Blümel (M. Stránský, Moravčík), 60. Hájek (R. Hanzl, Smejkal) - 27. M. Sukeľ (Faško-Rudáš), 49. Bučko (Holešinský. Buc), 59. Pospíšil (Cehlárik, Gachulinec). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Bruggeman - Oliver (oba USA), Constantineau (Fr.) . Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0.

ČR: Will - Moravčík, Hájek, Klok, Sklenička, Šustr, Šulák, D. Musil - Zadina, R. Hanzl, Flek - Lenc, M. Špaček, M. Stránský - Radil, T. Zohorna, Smejkal - Blümel, A. Musil. Trenér: Filip Pešán.

Slovensko: J. Hudáček (41. Huska) - Gernát, Kňažko, Nemec, Rosandič, Grman, Jánošík, Gachulinec, Bučko - Cehlárik, Slafkovský, Pospíšil - Studenič, Krištof, Lantoši - Faško-Rudáš, M. Sukeľ, Kelemen - Holešinský, Buc, Liška. Trenér: Craig Ramsay.