Češi se s šampionátem loučí ve čtvrtfinále. Kvůli střeleckému trápení dopřáli Rusům hladkou výhru

18. 5. 2017 18:25
Medaile nebudou. Česká hokejová reprezentace ve čtvrtfinále na šampionátu v Paříži prohrála s Ruskem 0:3 a s turnajem se loučí. Výběr Josefa Jandače se střelecky trápil. Sborná udala ráz utkání už v první třetině, kterou vyhrála 2:0, o finále si to rozdá s Kanadou.
Smutek českých hokejistů
Smutek českých hokejistů | Foto: ČTK

Paříž - Čeští hokejisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa v Paříži s Ruskem 0:3 a popáté v řadě tak ze šampionátu odjedou bez medaile. Naposledy získal národní tým bronz v roce 2012 v Helsinkách.

Sborná, která v uplynulých třech letech nechyběla mezi trojicí nejúspěšnějších týmů MS, vykročila za postupem do semifinále již v první třetině, v níž překonali brankáře Pavla Francouze Dmitrij Orlov a Nikita Kučerov. Poslední gól přidal ve třetí dvacetiminutovce Artěmij Panarin. Svěřenci trenéra Josefa Jandače tak odehráli turnaj v Paříži s bilancí pěti výher a tří porážek.

Český tým začal aktivně a brankáře Vasilevského prověřil v úvodu hned několikrát. Překonat jej nedokázali Plekanec ani Pastrňák, sborná se ubránila i v úvodním oslabení.

V 7. minutě byl vyloučen Pastrňák a Češi tak poprvé v zápase čelili obávané ruské přesilovce s úspěšností přes 50 procent na turnaji. Sice odolali, ale třináct sekund po návratu útočníka Bostonu na led si do ideální pozice najel obránce Orlov a překonal brankáře Francouze střelou k tyči.

Češi následně nevyužili další přesilovku, ve které nebezpečně střílel Sobotka, a ve 14. minutě vedlo Rusko již 2:0. Na trestné lavici seděl Jeřábek, Kuzněcov prokázal svoji rychlost a navíc našel v ideální pozici Kučerova, jenž pokořil Francouze podruhé.

Při Barabanovově trestu mohl snížit Voráček, jeho střela však skončila jen na tyčce. Dvoubrankové vedení dodalo sborné klid a její hráči kontrolovali utkání. Prosadit se mohl Panarin, Francouz jeho šanci zlikvidoval. Češi se navíc museli obejít bez obránce Jeřábka, který odstoupil ze hry s podezřením na zlomeninu prstu.

V útočném pásmu se svěřenci trenéra Jandače ukázali až v polovině druhé třetiny, kdy byl vyloučen Provorov. Ani čtvrtou přesilovku v zápase však Češi nevyužili. O zdramatizování duelu se snažil i Hanzl, Vasilevskij ale jeho střelu vyrazil. Ukončit reálné šance českých hráčů na postup mohl v 39. minutě Panarin, orazítkoval však jen horní tyč.

Hned dvě slibné příležitosti měl v úvodu třetí třetiny Kučerov, Francouz jej ale v obou vychytal a poradil si i s šancemi Dadonova a Andronova při Voráčkově vyloučení. Další možnost rozhodnout duel měl osm minut před koncem Panarin, samostatný nájezd ale zakončil vedle.

V 54. minutě se aktivní útočník Chicaga už gólu dočkal, když Češi propadli a Kučerov s Panarinem ukázkově zakončili přečíslení dva na jednoho. Rusko tak bezpečně postoupilo do bojů o medaile.

Mistrovství světa v hokeji:

Čtvrtfinále (Paříž):

ČR - Rusko 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Orlov (Plotnikov, Antipin), 14. Kučerov (Kuzněcov, Antipin), 54. Panarin (Kučerov, Kuzněcov). Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Wehri (Švýc.) - Oliver (USA), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 6209.

ČR: Francouz - Gudas, Šimek, Jeřábek, Šulák, Rutta, Kempný, Kundrátek - Voráček, Jan Kovář, Sobotka - Pastrňák, R. Hanzl, Červenka - Řepík, Vrána, Birner - Horák, Plekanec, T. Zohorna. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Jaroslav Špaček a Václav Prospal.

Rusko: Vasilevskij - Gavrikov, Kiselevič, Bělov, Antipin, Zub, Orlov, Provorov - Ničuškin, Andronov, Tělegi - Dadonov, Šipačov, Gusev - Kučerov, Namestnikov, Panarin - Barabanov, Kuzněcov, Plotnikov - Tkačov. Trenér: Oleg Znarok.