Nástupce Patricka Kanea? Za USA září "neuvěřitelně šikovný" teenager z univerzity

Daniel Poláček Daniel Poláček
13. 5. 2017 10:12
Nejmladším hokejistou světového šampionátu je Američan Clayton Keller. Přestože je mu teprve 18 let, dokázal nasázet už čtyři branky. Nechybí mu sebevědomí a stylem připomíná superhvězdu Patricka Kanea.
18letý útočník Clayton Keller
18letý útočník Clayton Keller | Foto: ČTK

Praha - Když Češi na loňském mistrovství rozehráli čtvrtfinále, větřili šanci na postup. Náladu jim zkazil Auston Matthews. Vyrovnávacím gólem a vítězným nájezdem. Dál šly Spojené státy.

Letos může na čtvrtfinálové měření sil s USA dojít znovu. Soupeř tentokrát nemá Matthewse, ale jiného 18letého útočníka, jenž dokáže rozhodovat zápasy - Claytona Kellera z Bostonské univerzity.

Před rokem byl draftovaný na sedmé pozici mezi Matthewem Tkachukem a Alexanderem Nylanderem, dvěma syny slavných otců. I proto nepoutal obří pozornost. Jednou však může zářit podobně jako chicagský Patrick Kane.

V kolínské skupině světového šampionátu už ukázal, co dokáže. Za příznivého stavu 3:2 proti Dánsku sebral puk u pravého mantinelu, neohroženě najel mezi dva beky a bleskurychlou kličkou překonal brankáře. Outsiderovi nakonec nastřílel hattrick.

Skóroval také proti Švédsku, takže má na kontě čtyři góly, nejvíc z Američanů. "Je neuvěřitelně šikovný," chválí Kellera forvard Anders Lee. "Na ledě má velmi dobrý přehled a dokáže si vytvořit prostor."

Z univerzity do NHL

Samotný Keller "svedl" hattrick na obratné parťáky. Rovněž ocenil sílu mužstva: "Jsme rychlí a zruční. Pokud správně přistoupíme ke všem detailům, můžeme být úspěšní."

Spojené státy zkraje turnaje nečekaně podlehly Němcům, ale pak porazily Dánsko, Švédsko a Itálii. Patří k adeptům na medaili, přestože dovezly suverénně nejmladší tým. Věkovým průměrem pod 23 let navázaly na předchozí šampionáty.

Nejde však o partu nervózních zelenáčů, stačí se podívat na Johnnyho Gaudreaua, Kevina Hayese či Jacka Eichela.

Takhle Keller dokázal přelstít dánského gólmana.
Takhle Keller dokázal přelstít dánského gólmana. | Foto: ČTK

Také Clayton Keller dokazuje, že na věku nezáleží. Poté, co letos dokončil sezonu za Bostonskou univerzitu, stihl třikrát nastoupit za Arizonu, která ho draftovala. Mezi nejlepšími hokejisty planety nastřádal dvě asistence. Další body přidá v příštím ročníku.

Zatím stihl posbírat řadu individuálních cen a vybojoval zlato s americkou osmnáctkou i dvacítkou. Mimochodem, ve dvou zápasech proti českým dorostencům bodoval čtyřikrát (2+2).

Kaneův nástupce?

Byť nemá ideální hokejovou výšku (měří 178 centimetrů), dokáže válet i mezi dospělými. Díky síle, skvělému bruslení, tvrdé střele a nesmírné šikovnosti. Arizona doufá, že z něj vyroste další Patrick Kane.

Právě ke Kaneovi, americké modle posledních let, se krátce po draftu sám přirovnal. Nebylo to až příliš sebevědomé?

"Nelituji toho," řekl později Keller. "Mám rád jeho styl a také nejsem moc velký. Doufám, že mám na to, abych jednou byl stejně dobrý jako on."

Až čas ukáže, jestli Kaneovi skutečně vyroste nástupce. Teď má Keller povinnosti v americkém dresu. Statistika 4+0 napovídá, že se rozjel slušně. Klidně může napodobit loňské řádění teenagerů Austona Matthewse (6+3) a Patrika Laineho (7+5).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy