Mizerná extraliga, špatné bruslení, zanedbaná mládež. Slovenský hokej bije na poplach

Lukáš Caha Lukáš Caha
18. 5. 2016 13:37
Třikrát po sobě se slovenští hokejisté neprobojovali mezi nejlepších osm týmů světového šampionátu. Na čtvrtfinále prý současný výběr nemá a veřejnost se musí připravit na to, že úspěchem může být i udržení se v elitní skupině.
Slovensko nepostoupilo již třetím rokem ze základní skupiny
Slovensko nepostoupilo již třetím rokem ze základní skupiny | Foto: Reuters

Brno - Slovenský hokej bije na poplach. Za posledních devět let se na světovém šampionátu pouze dvakrát probojoval mezi nejlepších osm týmů. V roce 2012, kdy tým převzal po kanadském trenéru Glenovi Hanlonovi Vladimír Vůjtek, slavil stříbrné medaile v Helsinkách a o rok později ve Stockholmu vypadl ve čtvrtfinále s Finskem.

Od té doby Slováci končí vždy až na devátém místě. Včetně letošního mistrovství světa v Rusku. "Kdysi jsme vyhrávali medaile. Fanoušci si to samozřejmě pamatují a chtějí je nadále, my ale musíme otevřít oči a přiznat realitu," řekl po posledním utkání v Moskvě kouč Zdeno Cíger.

Příště může být maximem záchrana

"Bohužel se musíme připravit i na to, že nás v příštích letech bude těšit i udržení se v elitní skupině. To se mohlo stát už letos. Kdybychom prohráli na úvod s Maďarskem, měli bychom problémy," pokračuje šestačtyřicetiletý trenér. "Musíme zapomenout na to, co bylo, a je potřeba začít pracovat znovu od začátku."

Slovenské národní mužstvo sice vstoupilo do turnaje dvěma výhrami, pak ale přišly prohry s Německem, Běloruskem, výprasky s Kanadou a Finskem. "Tento tým by víc jak na čtvrtfinále neměl. Bylo by to jeho maximum," poznamenal pro Aktuálně.cz bývalý československý reprezentant Jozef Golonka.

A kde byla největší slabina Cígerova týmu? "Po Maďarech jsme byli bruslařsky nejméně připravené mužstvo. I Francouzi byli na minimálně stejné úrovni jako naši hráči," přiznal Golonka.

Cíger schytal řadu kritiky

"Musíme začít od mládeže. Tam je to špatné. Přijedeme do České republiky a dostáváme na frak," říká Cíger. "Úroveň našich lig je slabá. Máme v nich možná pár silných mužstev, ale to je málo. Ty zápasy nejsou tak kvalitní. Chybí jim rytmus a vytrácejí se i kvalitní tréninky."

Na Cígera, jenž byl k týmu povolán před necelým rokem po rezignaci Vladimíra Vůjtka, se snesla u našich východních sousedů řada kritiky. "Člověk nad tím přemýšlí snad každou noc. Kolem slovenského hokeje je tolik hněvu, nenávisti a intrik. Je to hrozné. Nebylo to pro mě vůbec jednoduché," kroutil hlavou.

S kritikou hlavního trenéra reprezentace nesouhlasí ani Golonka: "Vzal tu zodpovědnost na sebe, když všichni ostatní couvli. Připravoval se bojkot a oslovení trenéři se báli mezi ty hráče vstoupit. Když to šlo, všichni za Cígerem stáli. Teď to nevyšlo a… to ho budeme chtít oběsit nebo co?"

Domácí šampionát za tři roky

Zdeno Cíger tak momentálně bude hledat motivaci k další práci. "Za takových podmínek to bohužel člověka ani nebaví. Po tom všem mě bude muset něco nakopnout. Stalo se mi tady i to, že jsem odcházel ze střídačky a lidi na mě pořvávali tím nejhorším možným způsobem," nechápe reakce některých fanoušků.

Za tři roky bude mistrovství světa hostit právě Bratislava, a slovenští hokejisté tak mají co dělat, aby si před domácím publikem nestřihli ostudu. "Když ten náš hokej sleduji, připomíná mi to bohužel potápějící se Titanik. Ten současný tým může být za dva roky dobrý, ale musí tam přijít někdo, kdo stabilizuje poměry na střídačce," doplňuje Golonka.

Dle Cígera může být dobrým odrazovým můstkem k lepším zítřkům právě poslední zápas se Spojenými státy, který Slováci vyhráli v prodloužení. "Musíme jít dál. Když chceme mít dobré mužstvo, musí nejprve někde získat zkušenosti," uzavírá. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy