Překvapíme celý svět, slibovali Češi. Pak dostali deset gólů a MS končí s ostudou

Aktualizováno 4. 5. 2021 8:13
Česká hokejová reprezentace utrpěla ve čtvrtfinále mistrovství světa hráčů do 18 let s Kanadou debakl 3:10. Favorizovaní zámořští hráči si vypracovali tříbrankový náskok již v úvodních sedmi minutách. Pěti body za dvě branky a tři asistence se na výhře Kanady podílel patnáctiletý útočník Connor Bedard.
Radost Kanady po gólu do české sítě.
Radost Kanady po gólu do české sítě. | Foto: Chris Tanouye /HHOF-IIHF Images

Svěřenci trenéra Jakuba Petra vyhráli na šampionátu v USA jeden z pěti zápasů a podruhé za sebou vysoko prohráli. Se základní skupinou se rozloučili porážkou 1:11 s Ruskem. Čekání na medailový úspěch na akci této věkové kategorie pokračuje, naposledy Češi uspěli v roce 2014, kdy skončili druzí.

"Jsem si stoprocentně jistý, že překvapíme celý svět," sliboval Petr po debaklu s Ruskem a s vidinou souboje proti Kanadě.

Skutečnost vypadala úplně jinak…

Český tým, v jehož sestavě chyběl zraněný elitní obránce Jiříček, začal aktivně, již po 121 sekundách ale poprvé inkasoval. Gólmana Suchánka překonal po rychlé přihrávce zpoza branky Johnston.

Kanaďané vyučovali soupeře v efektivitě střelby. Po Altrichterově ztrátě přidal druhou branku Roulette a v čase 6:50 zvýšil na 3:0 Bedard. Nejmladší hráč na turnaji tečoval střelu Zhilkina a utkání předčasně skončilo pro Suchánka, který inkasoval třikrát z pěti střel.

Češi dokázali snížit z první přesilové hry, kdy se po Brabencově křížné přihrávce prosadil Pajer. Kanada ale získala tříbrankový náskok rychle zpět. Za obranu si najel Stankoven a prostřelil Šatného mezi betony.

Nejlepší tým základní skupiny A poté několik šancí neproměnil, na začátku druhé třetiny ale v přesilové hře přidal pátý gól. Bedard trefil tyč, Guenther ale puk pohotově dorazil.

Svěřenci trenéra Petra nerezignovali a nadále se snažili hrát aktivně. Ve 24. minutě byli odměněni, když se po zblokované střele prosadil Chmelař. Vzápětí hráli Češi dvě přesilové hry, v největší šanci však Pajera vychytal Gaudreau.

Místo snížení a zdramatizování duelu se opět prosadili Kanaďané, podruhé se trefil Guenther. Od další pohromy poté Čechy zachránil Šatný, který zlikvidoval nájezd dvojice soupeřů a Bedardovo zakončení.

Ve 45. minutě se do další příležitosti dostal v početní výhodě Pajer, druhý gól však nepřidal. Kanaďané byli mnohem efektivnější a dvakrát se prosadili v rychlém sledu z dorážek. Nejprve přidal další branku výborně hrající Bedard a poté uspěl i Winterton. Po minutě sice Szturc snížil, ale v pohodě hrající Kanaďané se prosazovali dále. Nakonec se jim podařilo nastřílet deset branek.

"Nevěděli jsme úplně přesně, co od mistrovství můžeme čekat a co se může stát. Speciálně jsme to asi byli my a Německo, kde se soutěže moc nehrály," tvrdil trenér Petr.

"Kluci tady zvládli přípravný zápas se Švýcarskem i klíčový s Německem, překvapili sebe i nás v zápasech s Finskem i Amerikou. Ale ten konec je kaňka," musel uznat kouč.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let - čtvrtfinále (Frisco):

Česká republika - Kanada 3:10 (1:4, 1:2, 1:4)

Branky a nahrávky: 9. Pajer (Brabenec), 24. Chmelař (Szturc), 49. Szturc (Marcel) - 3. Johnston (Bedard), 5. Roulette, 7. Bedard (Zhilkin, McTavish), 11. Stankoven (Bedard), 22. Guenther (Bedard, Wright), 37. Guenther (Othmann, Del Mastro). 47. Bedard, 48. Winterton (Roulette), 50. Harrison, 54. Wright. Rozhodčí: Fernandez, Rekucki - Davis (všichni USA), Poljakov (Běl.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:2.

ČR: Suchánek (7. Šatný) - Šedivý, D. Moravec, Svozil, Pinkas, Ticháček, Špaček - Szturc, Chmelař, Marcel - Brabenec, Kos, Marha - P. Moravec, Altrichter, Ryšavý - Pajer, Šapovaliv, Slavíček. Trenér: Jakub Petr.

Kanada: Gaudreau - Allan, Clarke, Del Mastro, Ceulemans, Zellweger, Richard, Matier - Guenther, Wright, Othmann - Stankoven, McTavish, Bedard - Stillman, Johnston, Pinelli - Winterton, Harrison, Roulette - Zhilkin. Trenér: Dave Barr.

před 7 minutami

Zastavení stíhání Štrougala a Vajnara za střílení na hranicích je pravomocné

Zastavení stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích, je pravomocné. Rozhodlo o tom Městské státní zastupitelství v Praze, které se ztotožnilo se závěrem znalců, že bývalý předseda vlády i exministr vnitra trpí duševní chorobou, jež jim znemožňuje chápat smysl trestního řízení. O posunu v úterý informoval právní zástupce poškozených Lubomír Müller, informaci následně potvrdil mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

Štrougalovi je 96 let a Vajnarovi 90. Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil jejich stíhání v listopadu 2019. Mužům kladl za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení. Úřad obvinil také někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, který ale následně ve věku 97 let zemřel.