Osmnáctka schytala od Kanaďanů výprask, ve čtvrtfinále ji čekají suverénní USA

25. 4. 2023 21:31
Čeští hokejisté prohráli na mistrovství světa hráčů do 18 let s Kanadou 3:8, základní skupinu zakončili s bilancí jedné výhry a tří porážek a obsadili v první části turnaje čtvrté místo. Ve čtvrtečním čtvrtfinále se tak utkají s týmem USA, který bez ztráty bodu vyhrál skupinu B.
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: ČTK

O branky výběru vedeného trenérem Jakubem Petrem se postarali Eduard Šalé, Jiří Felcman a Martin Matějíček, pod vítězství Kanady se hattrickem podepsal Matthew Wood.

Čeští trenéři po nedělní porážce se Švédskem pozměnili složení útoků a jejich svěřenci měli po opatrném úvodu více ze hry, Kanaďané ale v polovině první třetiny přidali a brankář Hrabal byl v permanenci. Z rychlých protiútoků ale hrozil i český tým. Štancl ani Dominik Petr však nedokázali zužitkovat přečíslení dva na jednoho, z brejku nedokázal otevřít skóre ani Šalé.

V 18. minutě tak v rozmezí 24 sekund dvakrát udeřila Kanada. Nejprve prostřelil Hrabala Barlow a poté se po rychlém protiútoku poprvé prosadil Wood. Uklidňující třetí gól přidali zámořští hráči po 14 sekundách druhé třetiny, kdy bezmocného českého brankáře překonal podruhé Wood.

Před polovinou zápasu dostal vyšší trest MacDonell a Češi mohli utkání zdramatizovat. Před gólem Šalého se však musel vyznamenat Hrabal, na nějž se řítili hned dva Kanaďané, Celebrini jej ale překonat nedokázal.

Pětiminutovou přesilovku předčasně ukončil faul Židlického, poté byl vyloučený i Skok a Wood v početní výhodě překvapil Hrabala bekhendovou střelou a zkompletoval hattrick. Ve 38. minutě dokázal Felcman opět snížit, ale o 66 sekund později na jeho branku odpověděl Halaburda.

Kanaďané bez problémů kontrolovali průběh utkání a po dalších dvou brankách dostal místo Hrabala poprvé na turnaji šanci náhradník Kavan. Ani on ale čisté konto neudržel, v 53. minutě jej překonal Dragicevic. Poslední slovo měl obránce Matějíček, který se v 57. minutě prosadil střelou od modré čáry a zmírnil vysokou českou porážku.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let ve Švýcarsku:

Skupina A (Porrentruy):

Česko - Kanada 3:8 (0:2, 2:3, 1:3)

Branky a nahrávky: 31. Šalé (D. Petr, Hradec), 38. Felcman (Šalé), 57. Matějíček (D. Petr) - 18. Barlow (Howe), 18. Wood (Ritchie, Celebrini), 21. Wood (Celebrini, Price), 34. Wood (Heidt, Barlow), 39. Halaburda (Pharand, Martone), 43. Martone (Halaburda, Price), 45. Lardis (Cristall, Catton), 53. Dragicevic (Celebrini, Ritchie). Rozhodčí: Eriksson (Švéd.), Hebeisen - Schlegel (oba Švýc.), Merk (Něm.). Vyloučení: 4:2, navíc MacDonell (Kan.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 1586.

Sestava ČR: Hrabal (45. Kavan) - A. Jiříček, Dvořák, Matějíček, Kočí, Vochvest, Eichler, Skok - Šalé, Felcman, Štancl - Židlický, D. Petr, Csabi - Fábry, Holinka, Šimek - Jecho, Hradec, Kučera - Adámek. Trenér: Jakub Petr.