Český stroj se nezadrhl ani proti Kazachům. Výhru režíroval kapitán Plekanec

Po vítězství 3:1 znovu pod střechu Ledového paláce vystoupala česká vlajka.
Kazaši hned v úvodu ukázali, že jejich první útočná formace složená z naturalizovaných posil ze zámoří bude nebezpečná a Francouz musel krýt Dawesův pokus.
Byla to ale v úvodu ojedinělá hrozba, jinak vládli Češi
Vůjtkův tým udeřil v sedmé minutě,...
Aktualizováno 13. 5. 2016 18:27
Český výběr pokračuje na šampionátu v Moskvě dál na vítězné vlně. Ve svém pátém představení zdolal Vůjtkův tým Kazachstán 3:1. O oba góly se postaral kapitán Tomáš Plekanec.

Moskva – Český výběr pokračuje na šampionátu v Moskvě dál na vítězné vlně. Ve svém pátém představení zdolal Vůjtkův tým Kazachstán 3:1. O dva góly se postaral kapitán Tomáš Plekanec. O drama se pět minut před koncem postaral Nigel Dawes, při hře bez brankáře ale stvrdil české vítězství Robert Kousal.

Zápas jsme sledovali v online přenosu ZDE.

Češi stejně jako včera proti Norsku začali aktivně a brzy si vypracovali na ledě převahu. Tomáš Plekanec dostal po rychlé akci střelou mezi betony Kolesnika kotouč do sítě, branka ale nemohla být uznána pro těsný ofsajd Česka.

Střelecká převaha góly dlouho nenesla

První formace ale nestačila ani vystřídat a po chvíli český kapitán zaznamenal branku, která už byla regulérní. Po dobré kombinaci vypálil z voleje Pastrňák, Kolesnik vyrazil jeho ránu pouze před sebe a Plekanec rychle bekhendem uklidil puk do brány pod horní tyč - 1:0. Češi disponovali střeleckou převahou, do konce třetiny už ale Kolesnikova znovu nepřekonali.

Kazachstán dokázal zahrozit jen z přesilových her, které dobře sehrávala trojice rodilých Severoameričanů. Francouz však český tým podržel úspěšnými zákroky. Naopak Čechům se přesilovky opět nevedly.

"V této herní činnosti se stále hodně trápíme. Zapojili jsme do ní i třetí lajnu, která se hru snažila oživit. Projev se o něco málo zlepšil, branky však zatím nepřišly. Máme co zlepšovat," řekl v pozápasovém rozhovoru pro Českou televizi asistent trenéra Jiří Kalous.

Po přestávce se ale Česku nedařilo přidat druhý uklidňující gól. Kolesnik v brance Kazachstánu české pokusy bezpečně zneškodňoval a postupně se hra vyrovnala. Hokejisté Kazachstánu vycítili šanci a začali hrozit.

Jejich nápor v závěru druhé třetiny umocnila ještě početní převaha a Francouz se musel ve svém brankovišti hodně ohánět. S přispěním české obrany ale neinkasoval, a do šaten šel tak český tým stále za jednobrankového vedení.

"Bylo vidět, že od druhé periody nám trochu docházely síly. Snažili jsme se hrát hodně bruslivý hokej, ale to dnes moc nešlo," doplnil Kalous.

Kazachy táhli Američané

Hokejisty Česka uklidnil až svou druhou brankou Plekanec, když ve 43. minutě využil přesnou přihrávku Pastrňáka a z voleje tvrdou ranou prostřelil Kolesnika. Český tým následně ožil a kontroloval hru, tříbrankový náskok mohl vypracovat po chvíli Jarůšek, po jeho střele a zásahu Kolesnika ale skončil puk těsně vedle tyče.

O drama se však čtyři minuty před koncem postaral Dawes. Češi nedokázali posunout hru do střední třetiny, Boyd se zmocnil kotouče u zadního mantinelu a jeho následnou přihrávku před branku proměnil v kontaktní gól další hráč z rodilých Severoameričanů.

"Sehráli to rychle a dobře. Zmařená nula zamrzí, ale hlavní jsou samozřejmě tři body. Byl to těžký zápas," hodnotil utkání Pavel Francouz.

Kazachstán se pokoušel o vyrovnání v powerplay, Kousalovi se však rychle podařilo trefit prázdnou branku, čímž pojistil české vítězství. Český tým v utkání sice výrazněji nedominoval, vyhrál však i popáté v řadě a dále vede tabulku skupiny A.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji v Rusku:

Skupina A - Moskva:

ČR - Kazachstán 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 7. Plekanec (Pastrňák, Červenka), 43. Plekanec (Pastrňák), 59. Kousal (Birner, Řepík) - 56. Dawes (Boyd, Trjasunov). Rozhodčí: Gebei (Maď.), Mayer (USA) - Nieminen (Fin.), Šefčík (SR). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 8234.

Sestavy:

ČR: Francouz - Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kempný, Kundrátek, M. Doudera - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Řepík, Jan Kovář, Birner - Kašpar, Kousal, T. Zohorna - Jarůšek, Koukal, Filippi. Trenéři: Vladimír Vůjtek starší, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Kazachstán: Kolesnik - Trjasunov, Semjonov, Savčenko, Lipin, Korabejnikov, Lakiza, Lobanov - Dawes, Bochenski, Boyd - Krasnoslobodcev, Rymarev, Ivanov - Solarjov, Puškarjov, Markelov - Kairov, Grenc, Panšin. Trenéři: Andrej Nazarov, Igor Kaljanin, Andrej Šajanov a Jevgenij Koreškov.