Češky slaví historický postup. Hokejistky zdolaly Finky a poprvé si zahrají o medaile

1. 9. 2022 20:08
České hokejistky porazily ve čtvrtfinále mistrovství světa Finsko 2:1 v prodloužení a slaví historický postup do bojů o medaile.
Dvě ženy, které se výrazně podepsaly pod postup Česka do semifinále MS: Daniela Pejšová jeden gól dala, Klára Peslarová čarovala v brance | Foto: Reuters

Utkání v dánském Frederikshavnu rozhodla v čase 60:41 Aneta Tejralová. V sobotním semifinále se Češky utkají s týmem USA.

Svěřenkyně kanadské trenérky Carly MacLeodové porazily Finky na vrcholné akci poprvé v historii a oplatily jim porážky z předchozích dvou světových šampionátů.

Vedle Tejralové se střelecky prosadila Daniela Pejšová, výborný výkon podala brankářka Klára Peslarová.

Češky vstoupily do utkání aktivně a ve 3. minutě mohla otevřít skóre Šapovalivová. Finky se ale ubránily i při následném prvním oslabení. V 9. minutě zahrozila z brejku Neubauerová, brankářka Keisalaová však její pokus ramenem vyrazila.

Peslarová měla v první třetině stejný počet zákroků jako její kolegyně a rovněž chytala spolehlivě.

Ve druhé části Češky nevyužily další početní výhodu, za aktivitu byly ovšem nakonec odměněny ve 37. minutě, kdy otevřela skóre po zblokované střele kapitánky Mills obránkyně Pejšová a připsala si čtvrtý gól na turnaji.

Seveřanky byly blízko vyrovnání ve 40. minutě, při vyloučení Mlýnkové trefila horní tyč Savolainenová. Výborně chytající Peslarová své spoluhráčky podržela i v pokračující výhodě na začátku třetí části.

Finky měly i nadále výrazně více ze hry a ve 49. minutě se jim podařilo vyrovnat, když se prosadila Tulusová. O minutu později zlikvidovala Peslarová další šanci Nieminenové. I přes střeleckou převahu favorizované Finky zápas v normální hrací době rozhodnout nedokázaly.

Prodloužení rychle ukončila Tejralová, neboť využila chybu finské kapitánky Hiirikoskiové a překonala Keisalaovou střelou na bližší tyč. Česko, které s Finskem v minulosti na MS třikrát ve čtvrtfinále prohrálo, tak slaví první postup do semifinále.

Semifinálovým soupeřem českých hráček bude v sobotu výběr Spojených států amerických, se kterým hrály letos v únoru ve čtvrtfinále na olympiádě v Pekingu a prohrály 1:4.

Mistrovství světa hokejistek v Dánsku - čtvrtfinále (Frederikshavn):

Finsko - Česko 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 49. Tulusová (Holopainenová, Rantalaová) - 37. Pejšová (Mills), 61. Tejralová. Rozhodčí: Hansonová (USA), Nearyová - Chartrandová (obě Kan.), Dinantová (Belg.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 326.

Sestava ČR: Peslarová - Lásková, Pejšová, Horálková, Tejralová, Radová, Trnková - Mlýnková, Mrázová, Šapovalivová - Pejzlová, Hymlárová, Křížová - Neubauerová, Přibylová, Mills - Pátková, Sarnovská, Erbanová. Trenérka: Carla MacLeodová.