Češi ve čtvrtfinále MS narazí na Američany, drama se Švýcary rozhodl vlastní gól

Podívejte se na fotogalerii ze zápasu
Podle postavení v tabulce skupiny A měl být souboj českých a švýcarských hokejistů na závěr základní části MS v Moskvě pro svěřence kouče Vladimíra Vůjtka snadnou partií.
Ale čeští fanoušci museli až do posledních vteřin trnout, zda Švýcaři nedovedou zápas až do prodloužení.
To se nakonec nestalo, Češi zvítězili 5:4 a zajistili si první místo ve skupině A.
Na čtvrteční čtvrtfinále tak setrvají v ruské metropoli a od 15:15 našeho času se utkají o postup do semifinále se Spojenými státy americkými.
Aktualizováno 17. 5. 2016 14:12
Český tým v posledním zápase základní skupiny mistrovství světa porazil Švýcarsko 5:4 a má jisté vítězství ve skupině. A protože v souběžně hraném duelu Slováci nevyhráli v základní části zápasu nad Američany, narazí český tým ve čtvrtfinále právě na zámořský výběr.

Moskva - Čeští hokejisté se ve čtvrtfinále hokejového šampionátu utkají v Moskvě s Američany. Rozhodli o tom v úterním posledním zápase skupiny, který vyhráli nad Švýcarskem 5:4.

Rozhodující branku takto vstřelil Michal Jordán, který se s pomocí švýcarského beka trefil do odkryté branky. Soupeři přitom ještě v závěru utkání vstřelili dvě branky, nicméně Češi své vedení nakonec udrželi a ke čtvrtému místu ve skupině pomohli Dánsku.

"Můžeme se teď v klidu zasmát. Ale poslední minuty mi do smíchu nebylo," prohlásil po utkání Pavel Francouz. "Aspoň jsme se před čtvrtfinále přesvědčili o tom, že vedení 5:2 nic neznamená."

Utkání jsme sledovali živě zde

O druhé a třetí místo ve skupině se ve večerním zápase utkají Rusko se Švédskem. Vítěz zápasu se o semifinále utká s Němci, poražený s horším z dvojice Kanada - Finsko, které se utkají také od 19:15. Program turnaje a složení čtvrtfinále si prohlédněte zde.

Češi soupeře drtili, přesto inkasovali

Český tým předvedl skvostný vstup do utkání. Hned od úvodních vteřin uzamkl soupeře v jeho pásmu a hojně zaměstnával jeho obranu a brankáře Reta Berru.

Výbornou možnost vstřelit branku měl Lukáš Kašpar, před brankovištěm ale jen napálil kotouč do hrudi švýcarského brankáře. Pavel Francouz v české brance se dočkal svého prvního zákroku až v šesté minutě, o žádnou nebezpečnou situaci se ale nejednalo.

Švýcaři přečkali úvodní nápor Česka, otupili jeho převahu a ve dvanácté minutě potrestali chybu českého týmu. Po špatném střídání ujel obraně Denis Hollenstein, který se v samostatném úniku nemýlil a trefil se přesně mezi betony českého brankáře. Švýcaři udeřili ze své druhé střely na branku, Češi jich v té době měli osm.

Češi se však rozhodit obdrženou brankou nenechali. Po tlaku v útočném pásmu vybojoval David Pastrňák přesilovou hru, kterou český tým následně dokázal využít. Nahození Michala Kempného od modré čáry tečoval před brankou bruslí v souladu s pravidly do švýcarské sítě Michal Birner.

Kašpar se z nájezdu znovu nemýlil

Česku se po přestávce opět vydařil vstup do nové periody a dále byl lepším celkem na ledové ploše. Švýcaři ovšem stejně jako v první třetině z ničeho nic zahrozili a Češi měli štěstí, jelikož Sven Andrighetto z obrovské příležitosti trefil tyč.

O chvíli později byl ale v samostatném úniku faulován Kašpar a rozhodčí nařídil proti švýcarské brance trestné střílení. Lukáš Kašpar prokázal, že nájezdy jsou jeho doménou. Český útočník zvolil své oblíbené zakončení a střelou mezi betony Berry poslal český tým do vedení - 2:1.

Švýcarský výběr se dostal do tempa svou přesilovou hrou, kdy Francouz musel řešit několik nebezpečných situací. Český tým se ale v oslabení ubránil a následná vyrovnaná hra už do přestávky další branku nepřinesla.

V třetí části přišla přestřelka

Gólovou přestřelku v bláznivé třetí části otevřel Milan Zaťovič, který se místo Tomáše Zohorny objevil na křídlu čtvrté formace. Švýcaři se dostali zpět na jednobrankovou ztrátu už ale o čtyři minuty později, když přesilovou hru helvétského kříže využil z dorážky po zásahu Francouze Simon Moser.

Švýcaři, kteří v utkání potřebovali zvítězit, následně otevřeli hru, a přibývaly tak šance na obou stranách. V 50. minutě zápasu se však prosadili pro změnu opět Češi, když Zohorna přebral puk od Roberta Kousala a příklepem poslal puk přesně k tyči - 4:2.

O pět minut později se navíc zdálo, že o vítězi je už rozhodnuto. Švýcarsko svou další početní výhodu umocnilo odvoláním brankáře, Jordán ale střelou přes celé hřiště poslal kotouč do prázdné švýcarské branky a Češi vedli v závěru utkání o tři branky.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Ani to však nebyl důvod, aby soupeř utkání už pouze odevzdal. Švýcaři to nadále zkoušeli bez brankáře a brankami Schneebergera a Andrighetta se dostali šestadvacet sekund před koncem na jednobrankový rozdíl.

Více už ale soupeř nestihl. Českému týmu se podařilo uhájit vítězství, kterým si zajistil postup do čtvrtfinále z první pozice, kde se ve čtvrtek od 15:15 postaví výběru USA. Pro Švýcary šampionát skončil.

Mistrovství světa v hokeji v Rusku:

Skupina A - Moskva:

ČR - Švýcarsko 5:4 (1:1, 1:0, 3:3)

Branky a nahrávky: 17. Birner (Kempný, Řepík), 25. Kašpar z trestného střílení, 42. Zaťovič, 50. T. Zohorna (Kousal, Kolář), 55. Jordán - 12. Hollenstein (Andrighetto, Schäppi), 46. Moser (Du Bois, Trachsler), 56. Schneeberger (Moser, Hofmann), 60. Andrighetto (Hollenstein). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Piechaczek (Něm.) - Otmachov (Rus.), Šefčík (SR). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7101.

Sestavy:

ČR: Francouz - Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kempný, Kundrátek, M. Doudera - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Řepík, Jan Kovář, Birner - Kašpar, Kousal, Zaťovič - Jarůšek (41. T. Zohorna), Faksa, Filippi. Trenéři: Vladimír Vůjtek starší, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Švýcarsko: Berra - Diaz, Blum, Du Bois, Geering, Y. Weber, Marti, Schneeberger, Grossmann - Niederreiter, Trachsler, Moser - Ambühl, Walser, Hofmann - Andrighetto, Schäppi, Hollenstein - M. Wieser, Walker, D. Wieser. Trenéři: Patrick Fischer, Felix Hollenstein a Reto von Arx.