Třetinu se Češi hledali, pak na úvod šampionátu Británii sestřelili pěti góly

14. 5. 2022 17:43
I přes krkolomnou první třetinu si čeští hokejisté poradili s výběrem Velké Británie a skupinu B na mistrovství světa načali výhrou 5:1. Skórovali dvakrát Blümel, jednou Flek, Jiříček a Černoch.
Radost českých hokejistů
Radost českých hokejistů | Foto: ČTK

Po bezgólové první třetině otevřel skóre ve 28. minutě Matěj Blümel. Trestné střílení pak sice neproměnil kapitán Roman Červenka, ale vzápětí zvýšil Jakub Flek. Další branky přidali ve třetím dějství obránce David Jiříček, Jiří Černoch a podruhé se prosadil Blümel, jenž zaznamenal i přihrávku. Teprve pak snížil Ben Lake. Červenka si připsal tři nahrávky.

Hned v neděli čeká výběr finského kouče Kariho Jalonena souboj se Švédskem, které dnes zahájilo turnaj vítězstvím 3:1 nad Rakouskem. Utkání začne v 19:20 SELČ.

Ačkoliv čeští hokejisté avizovali, jak se na zápas po dlouhé přípravě těší, první dvacetiminutovka tomu příliš neodpovídala a byla z jejich strany velmi vlažná. Na střely mezi tyčky vyhráli jen těsně 7:6 a debutant Dostál musel řešit více ošemetných situací než jeho protějšek Bowns.

Hned zkraje chyboval mladý bek Jiříček a na Dostála se řítil osamocený Waller, zakončil však nepřesně. O chvilku později Dostál skvěle zakročil proti Dowdovi. Následovala další slabší chvilka Jiříčka, tentokrát však hrozbu sóla dalšího z Britů zažehnal rychlým vyjetím z branky Dostál.

První povedená akce českého výběru přišla až před polovinou třetiny. Smejkal našel Vránu, ten místo zakončení vybídl ke skórování Hertla, ale Bowns ho při zakončení zblízka skvěle vychytal. Neuspěl ani Červenka.

V úvodu druhé části si Češi zahráli první přesilovku zápasu. Krejčí během ní nejprve pálil do tyčky, pak Bowns vytáhl dva výborné zákroky proti Vránovi, jenž střílel v obou případech z kruhu bez přípravy.

Už při hře v pěti na obou stranách jel po velké chybě Britů Flek sám, jenže Bowns dál držel vyrovnaný stav. Ve 28. minutě ho vyzval na další minisouboj Blümel, když prolétl útočným pásmem a poslal favorita do vedení. Neilson byl na druhé straně blízko vyrovnání, když s pomocí teče blokujícího Jiříčka doplachtil puk po jeho pokusu na horní tyčku. Následovala další neúspěšná přesilovka českého týmu.

Už po jejím skončení měl velkou šanci Smejkal, Britové se při závaru ve svém brankovišti provinili technickým přestupkem a museli čelit trestnému střílení. K němu se postavil Červenka a měl obrovskou smůlu, když se puk po jeho střele odrazil od jedné tyčky do druhé a těsně před brankovou čárou ho vyškrábl lapačkou do bezpečí Bowns.

Vzápětí ale jásal Flek, když usměrnil bruslí do branky Ščotkovo tečované nahození. Přesilovku si po Hertlově prohřešku zahráli i Britové, Mosey však při více než slibné dorážce Dostála nepřekonal.

Uklidnění přinesla krásná rána Jiříčka v přesilovce po 71 sekundách třetí části. Ve 47. minutě sice nevyužil obrovskou šanci Smejkal, ale dorážející Černoch dokončil práci za něho a zvýšil na 4:0. Chvilku po něm se prosadil podruhé v utkání Blümel. Dostál čisté konto nakonec neuhájil, ze sóla ho překonal v 51. minutě Lake.

Další šanci nevyužil Smejkal, Černochův gól po přezkoumání videa rozhodčí neuznali.

Mistrovství světa v hokeji ve Finsku:

Skupina B (Tampere):

ČR - Velká Británie 5:1 (0:0, 2:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 28. Blümel (Krejčí, Červenka), 33. Flek (Ščotka, Jordán), 42. Jiříček (Červenka, Smejkal), 47. Černoch (Smejkal, Blümel), 49. Blümel (Červenka, Krejčí) - 51. Lake (Conway). Rozhodčí: Štolc (Švýc.), Vikman (Fin.) - Constantineau (Fr.), Merten (Něm.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 6086.

ČR: Dostál - Hronek, Šimek, Kundrátek, Ščotka, Jiříček, D. Sklenička, Jordán - Blümel, Krejčí, Červenka - J. Vrána, Hertl, Smejkal - M. Stránský, M. Špaček, Simon - H. Zohorna, Černoch, Flek. Trenér: Kari Jalonen.

Velká Británie: Bowns - Tetlow, Richardson, O'Connor, D. Phillips, Clements, Ehrhardt, Batch - Mosey, Conway, Lake - Dowd, Neilson, Perlini - Waller, Davies, J. Phillips - Duggan, Lachowicz, Myers - Hook. Trenér: Peter Russell.