Pardubice jako vítězná pevnost. Čeští hokejisté porazili i Švédy a vyhráli domácí turnaj

ČTK rav ČTK, rav
Aktualizováno 21. 4. 2018 20:39
Posledním zápasem českého výběru na turnaji bude nedělní duel s Ruskem.
Robin Hanzl slaví gól v síti Švédska.
Robin Hanzl slaví gól v síti Švédska. | Foto: ČTK

Pardubice - Čeští hokejisté uspěli i v druhém zápase Carlson Hockey Games v Pardubicích, když porazili tým Švédska 3:1 a po večerní porážce Rusů s Finskem 1:2 také vyhráli domácí turnaj v rámci Euro Hockey Tour. Svěřenci kouče Josefa Jandače tak obhájili prvenství z loňska.

Rusové potřebovali k uchování naděje na turnajový primát až do nedělního souboje s domácími Čechy bezpodmínečně plný bodový zisk. V utkání sice vedli, ale nakonec prohráli stejným výsledkem jako ve čtvrtek se Švédy a v turnaji zůstali bez bodu. O vítězství Seveřanů rozhodl kapitán Jere Sallinen v čase 58:02.

Na úvodní trefu Robina Hanzla ze čtvrté minuty odpověděl z týmu Seveřanů, kteří budou na květnovém mistrovství světa v Dánsku obhajovat zlato, ještě v první třetině Carl Klingberg. Před polovinou třetí třetiny rozhodl Andrej Nestrašil po Hanzlově nahrávce, do prázdné branky pak pečetil výhru Roman Horák.

Domácím vyšla po herní stránce skvěle první třetina, jenže do skóre svou převahu nepromítli. Šťastný prověřil gólmana Hellberga hned v úvodních vteřinách, poté tvrdě pálil Stránský a pak už pověsil kotouč pod horní tyč parádní ranou z mezikruží Hanzl při Asplundově trestu. Furch, který dnes dostal přednost v české brance, se v této pasáži zcela nudil.

Zvýšit mohl Červenka, jehož dobrá střela skončila po Hellbergově zásahu na levé tyči, dojíždějící český kapitán už pak nedosáhl na dorážku. Na střely mezi tyče to po prvním dějství bylo jasně 13:3, ale jedna z nich na straně Tre kronor se chytila - Klingberg si chtěl prohodit puk do útočného pásma, trefil na modré čáře Červenku, kotouč se k němu vrátil a švédský útočník překonal Furcha.

Ve druhé části se obraz hry změnil. Češi brzy hráli přesilovku, v níž Hellberg vychytal Červenku i dorážku Stránského. Ve 26. minutě se dostal za záda českých beků Norman, zkusil blafák do bekhendu, ale Furch měl na jeho střelu dobře připravenou lapačku. Následoval první soustavnější tlak hostů, Furch však byl pozorný.

Při hře čtyři na čtyři pálil nebezpečně Jonathan Andersson, Furch vytěsnil jeho ránu maskou. Vzápětí selhal při střele z první do odkryté branky Zackrisson. Ve 36. minutě zkoušel štěstí mezi Furchovy betony Lias Andresson, český gólman je ale sklapl včas. Stejnému hráči pak překazil zakončení pěkné individuální akce v poslední chvíli Galvas.

Ve třetí třetině se hrálo dlouho bez šancí. Švédům do nich nepomohla ani přesilovka při vyloučení Stránského. Když se ale naskytla stejná situace Čechům, nepohrdli jí a vzali si vedení zpět. Wikstrand sice zablokoval Hanzlovi hůl mezi kruhy tak, že střelec první české trefy nemohl zakončit, jenže pak ho švédský bek podcenil a pustil ze svých spárů příliš brzy - Hanzl skvěle viděl Nestrašila, jenž zakončil do odkryté branky.

Vyrovnání měl na holi Jonsson Fjällby, dorážkou zblízka však Furcha nepřekonal. Z dobré pozice minul Ölund. Na druhé straně se po Stránského pokusu vytáhl Hellberg. Švédové pak sáhli k dlouhé power play, v níž Červenka výstavní nahrávkou z rohu kluziště našel před prázdnou brankou číhajícího Horáka a bylo rozhodnuto.

Turnaj Carlson Hockey Games v Pardubicích, součást Euro Hockey Tour:

ČR - Švédsko 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. R. Hanzl (Pyrochta, Nestrašil), 50. Nestrašil (R. Hanzl, Moravčík), 58. Horák (Červenka, D. Šťastný) - 15. Klingberg (Rödin). Rozhodčí: Oskirko, Soin (oba Rus.) - Gebauer, Lederer (oba ČR). Vyloučení: 6:5. Využití: 2:0. Diváci: 6843.

ČR: Furch - Pyrochta, Hrbas, Pláněk, Klok, F. Pavlík, T. Pavelka, J. Galvas, Moravčík - D. Šťastný, Horák, Červenka - F. Zadina, Chytil, Jaškin - Nestrašil, R. Hanzl, Stránský - M. Kaut, Chlapík, Kousal - od 21. navíc Orsava. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

Švédsko: Hellberg - J. Andersson, Arnesson, Pilut, Wikstrand, Nyberg, Almqvist, Pettersson, Brännström - L. Andersson, Zackrisson, Everberg - Klingberg, Händemark, Rödin - Olofsson, Asplund, Lundeström - Jonsson Fjällby, Ölund, Norman - Nilsson. Trenéři: Rikard Grönborg, Johan Garpenlöv a Peter Popovic.

Rusko - Finsko 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 8. Gusev (Byvalcev) - 35. Jokiharju (Suomela, Jormakka), 59. Sallinen (Anttila, Pokka). Rozhodčí: Hribik, Pešina - Brejcha, Tošenovjan (všichni ČR). Vyloučení: 5:2. Využití: 0:1. Diváci: 3357.

Rusko: Šesťorkin - Bělov, Chafizullin, Zub, Gavrikov, Jakovlev, Bereglazov, Jelesin, Trjamkin - Dadonov, Byvalcev, Gusev - Michejev, Semjonov, Kručinin - Sošnikov, Tichonov, Kagarlickij - Barabanov, Kablukov, Slepyšev. Trenér: Ilja Vorobjov.

Finsko: Husso - Pokka, Riikola, Honka, Kivistö, Jokiharju, Vaakanainen, Jürgens - Palola, Manninen, Jormakka - Rajala, Suomela, Savinainen - Anttila, Niemi, Enlund - Björkqvist, Sallinen, Suomi - Ikonen. Trenér: Lauri Marjamäki.