Češi byli deset sekund od porážky, nakonec Slováky udolali v prodloužení

Podívejte se na fotogalerii ze zápasu
Čeští hokejisté porazili v prvním zápase na mistrovství světa v Kodani Slovensko 3:2 v prodloužení.
Svěřenci trenéra Josefa Jandače v utkání po gólech v oslabení dvakrát prohrávali, ale Martin Nečas premiérovou brankou v reprezentaci při power play deset sekund před koncem normální hrací doby vyrovnal,...
... byť si sám v zápase prožil své. V prodloužení totiž ošklivě narazil do mantinelu, když zaškobrtl o brankáře Slováků a kolegu z Komety Čiliaka.
V čase 62:09 napínavé derby rozhodl Dmitrij Jaškin.
Aktualizováno 6. 5. 2018 0:44
Český tým v prvním utkání na mistrovství světa porazil Slovensko 3:2. Zápas rozhodl v třetí minutě prodloužení Dmitrij Jaškin. Ještě deset sekund před koncem základní části přitom svěřenci Josefa Jandače prohrávali, vyrovnání při power play ale zařídil Martin Nečas. Češi svého soupeře v utkání přestříleli 42:17, dvakrát ale inkasovali v oslabení.

Kodaň - Čeští hokejisté porazili v prvním zápase na mistrovství světa v Kodani Slovensko 3:2 v prodloužení. Svěřenci trenéra Josefa Jandače v utkání po gólech v oslabení dvakrát prohrávali, ale Martin Nečas premiérovou brankou v reprezentaci v power play devět sekund před koncem normální hrací doby vyrovnal a v čase 62:09 rozhodl Dmitrij Jaškin.

"Bylo hodně těžké. Bušili jsme do nich, ale zbytečně jsme je pouštěli do přesilovek. Ty fauly nás mohly stát zápas. Slováci dvakrát vystřelili a dali dva góly, takhle má přesilovka vypadat. Naštěstí jsme to zvládli otočit, ve třetí třetině jsme si za vyrovnáním jednoznačně šli," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Dominik Kubalík.

Druhý zápas na turnaji čeká český tým v neděli, kdy se od 16:15 utká se Švédskem.

"Řekl bych, že jsme se postupně rozjížděli. Doháněli jsme výsledek, pak jsme soupeře zatlačili, šli jsme si za tím a asi jsme za to byli odměněni. Byly to nervy a bod navíc jsme si stoprocentně zasloužili," řekl trenér Josef Jandač.

Royal Areně, zaplněné českými a slovenskými fanoušky, nabídl hned v první minutě Jaškin ostrý zákrok na Mikúše a ve třetí minutě měl po Plekancově přihrávce první velkou šanci Kubalík. Sám před Čiliakem si přehodil puk z forhendu na bekhend, ale minul.

Následovala pasáž, při které se střídaly šance na obou stranách. Na české nevyšla Hykova přihrávka na volného Faksu a gólmana mistrovského Brna pak prověřil ránou Kubalík. Francouz si musel poradit se dvěma pokusy Mikúše i Janošíkovou ránou od modré čáry.

V osmé minutě šel pykat Gudas za zákrok na Buce a hned po čtyřech vteřinách se vracel na led. Sekerovo nahození od modré čáry tečoval do Francouzova protipohybu Krištof. Odpovědět se snažil kapitán Červenka, ale větší šance mělo Slovensko. Francouz si s pokusy Cingela i Haščáka poradil.

V 17. minutě si po Jaškinově průniku poradil Čiliak s Nestrašilovou střelou. Potom Nagy nebezpečně fauloval kolenem Šuláka, ale českou přesilovku zkrátilo Jaškinovo vyloučení.

Češi v úvodu druhé části přečkali krátké oslabení a po 64 vteřinách po pauze se postaral o vyrovnání Kubalík. Vybojoval u mantinelu puk v souboji s Nagym, po spolupráci Jaškina s Nestrašilem se kanonýr Ambri dostal sám před Čiliaka a blafákem do bekhendu mezi nohy ho pokořil.

"Pořád platí, že si myslím, že kličky neumím. Problesklo mi ale hlavou, že jsem to už v minulosti na něj zkusil a vyšlo mi to, tak jsem to zkusil v první i ve druhé třetině. Jsem rád, že mi to tam padlo a hned na začátku druhé části jsme srovnali," řekl Kubalík.

Vzápětí měli Jandačovi svěřenci štěstí, že Bakoš vyslal nepřesnou přihrávku na volného Haščáka. Na druhé straně se snažil tečovat Řepíkův pokus Šulák. V 25. minutě Jaškin fauloval v útočném pásmu u mantinelu Ďalogu a tým kanadského kouče Ramsayho znovu udeřil. Od modré čáry se trefil obránce Edmontonu Sekera.

Čiliak si vzápětí poradil s ranami Nestrašila a Jaškina a při vyloučení Čajkovského s trochou štěstí i s bekhendovým blafákem Hyky, jehož vyslal do úniku Červenka. Podobně se mu vedlo i před pauzou po Nestrašilově teči Skleničkova pokusu.

Ve třetí části se Češi snažili tlačit za vyrovnáním, ale Nečas minul a Čiliak si poradil se Šulákovým pokusem. V 47. minutě Faksovu přihrávku před odkrytou branku na Hyku stačil odvrátit Ďaloga. Ten šel později pykat, ale Jandačův výběr se v přesilovce neprosadil. Na druhé straně zahrozil Jurčo.

Při českém tlaku nesedla střela v dobré pozici Řepíkovi a z mezikruží nepřekonal Čiliaka Červenka. Dlouhá česká power play nakonec přinesla vyrovnání, deset sekund před koncem normální hrací doby prostřelil Čiliaka jeho klubový spoluhráč Nečas.

Češi pokračovali v aktivitě i v prodloužení a podařilo se jim dokonat obrat. Duel rozhodl v 63. minutě Jaškin. "Dát vítězný gól na mistrovství světa je prostě něco. Ještě se mi to nepovedlo, takže je to super. Je to asi jeden z nejhezčích momentů kariéry. Dvakrát mi to tam skočilo a nakonec to proletělo. Celý zápas chytal (Čiliak) dobře, ale jsem asi šikovnej, tak mi to tam prošlo," radoval se Jaškin.

Stínem zápasu bylo zranění Nečase, který v prodloužení po kontaktu s Čiliakem upadl na mantinel. Myslím si, že v neděli nebude do hry. A mám obavy, že to nebude jen pro jeden zápas," obával se Jandač.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Kodaň):

ČR - Slovensko 3:2 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 22. D. Kubalík (Nestrašil, Jaškin), 60. Nečas (D. Kubalík), 63. Jaškin (Polášek, Nestrašil) - 8. Krištof (Sekera, Nagy), 26. Sekera (Nagy). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Mayer (USA) - Malmqvist (Švéd.), McCrank (Kan.). Vyloučení: 3:3. Využití: 0:2. Diváci: 12.490.

Sestavy:

ČR: Francouz - Gudas, Jordán, Sklenička, Moravčík, Šulák, Polášek, Hronek - Hyka, Faksa, Červenka - Nestrašil, Nečas, Jaškin - Řepík, Plekanec, D. Kubalík - Chytil, Horák, Kousal. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

Slovensko: Čiliak - Čajkovský, Sekera, Ďaloga, Graňák, Jaroš, Jánošík, Fehérváry - Jurčo, Krištof, Nagy - Bakoš, J. Mikúš, Haščák - Svitana, Buc, D. Bondra - Skalický, Marcinko, Cingel. Trenéři: Craig Ramsay, Vladimír Országh a Róbert Petrovický.