Úchvatná show posil z Bostonu. Nervydrásající drama s Ruskem rozhodl v prodloužení Pastrňák

Podívejte se na fotogalerii ze zápasu
Čeští hokejisté porazili ve čtvrtém zápase na mistrovství světa v Kodani Rusko 4:3 v prodloužení.
Dramatický duel proti olympijským vítězům z Pchjongčchangu rozhodl v čase 63:23 svým druhým gólem v utkání David Pastrňák střelou zpoza branky.
Čerstvá posila z Bostonu tím korunovala skvělý výkon. Pastrňák si vedle dvou branek připsal i asistenci.
Excelovala ale celá nově složená formace s Dmitrijem Jaškinem, Davidem Pastrňákem a Davidem Krejčím.
10. 5. 2018 22:45
Čeští hokejisté ve svém čtvrtém vystoupení na mistrovství světa porazili Rusko v prodloužení 4:3. David Krejčí se podílel na všech brankách národního týmu, David Pastrňák zase zápas v prodloužení rozhodl trefou zpoza branky.

Kodaň - Čeští hokejisté porazili ve čtvrtém zápase na mistrovství světa v Kodani Rusko 4:3 v prodloužení. Dramatický duel proti olympijským vítězům z Pchjongčchangu rozhodl v čase 63:23 svým druhým gólem v utkání David Pastrňák.

Čerstvá posila z Bostonu tím korunovala skvělý výkon, Pastrňák si vedle dvou branek připsal i asistenci. Jeho klubový spoluhráč David Krejčí, který do Dánska přicestoval také dnes dopoledne, nasbíral dokonce čtyři body. Ke gólu přidal tři asistence.

"Nečekal jsem, že nám to s Davidem tak půjde. Když jdete do zápasu bez očekávání, občas to takhle dopadne," komentoval výkon bostonského dua střelec vítězné trefy David Pastrňák.

"Dali jsme si (s Davidem Pastrňákem) dvě hodinky spánku a cítili se večer o hodně lépe než po příletu. Zápas nebyl jednoduchý, ale na ledě se zapomene na únavu a myslí se jen na pomoc týmu. Někdy se to stane, že jedna lajna gólově vyhraje zápas. Všechny čtyři ale byly výborné a gólman také chytal hodně dobře," dodal Krejčí.

Royal Arena se potřetí ze čtyř českých vystoupení zcela zaplnila 12.490 diváky. Vstup do utkání vyšel Rusům, kteří se dostali už po 71 vteřinách do vedení. Barabanov projel po levém křídle až před Ritticha, který jeho bekhendové zakončení vykryl, ale následně se prosadil tvrdou střelou Něstěrov. Blízko zvýšení byl hned vzápětí po Dacjukově akci Dadonov. Češi byli postupem času střelecky aktivnější, Jordán ale minul. Na druhé straně zahrozil Andronov.

Potom mohl z pravého kruhu zamířit na odkrytou branku Horák, ale střela mu nesedla. Ve 14. minutě už Češi udeřili a sborná ve čtvrtém utkání na turnaji poprvé inkasovala. Krejčí se dostal k puku mezi kruhy a trefil se na levé rameno Košečkina. V 19. minutě získali puk za ruskou brankou Krejčí s Pastrňákem, který nabil Jaškinovi a Češi poprvé na turnaji vedli.

"Hráli jsme výborně, asi to byl náš nejlepší výkon na turnaji. Dostávali jsme se do šancí, ubránili oslabení, to byl hlavní klíč. Davidové, to jsou klasa, hraje se s nimi lehko. Hodně na ledě mluví, člověk ví, co má dělat," řekl Jaškin.

Přesně po minutě druhé části ale bylo vyrovnáno. Bučněvič našel zadovkou zpoza branky volného Grigorenka, který zblízka překonal Ritticha. Vzápětí šel pykat Chafizullin, ale největší šanci měli v oslabení hrající Rusové. Anisimovův blafák do bekhendu po úniku český gólman kryl.

Ve 25. minutě opět zaúřadovaly posily z Bostonu. Krejčí sice po Pastrňákově přihrávce minul, ale vzápětí předložil puk parťákovi před odkrytou branku a Češi podruhé v utkání získali náskok. Drželi jej ale jen 93 vteřin, než Zajcev naznačil střelu a místo toho našel osamoceného Barabanova, jenž zakončil do odkryté branky.

Při Šulákově vyloučení měl možnost Bučněvič a i v dalších minutách dostávala sborná český tým pod tlak. Při Plekancově trestu měl Jandačův týmu ve 38. minutě velké štěstí, protože Dadonovova teč se odrazila od levé do pravé tyče.

Ve třetí třetině si Rittich poradil s pokusy Zajceva a Barabanova a při Poláškově vyloučení ve 48. minutě netrefil puk před odkrytou brankou Bučněvič. Ten zkrátil ruskou výhodu faulem a v následně přesilové hře trefil Hronek od modré čáry tyč. Proti Pastrňákově ráně z pravého kruhu po pasu Krejčího se stihl přesunout Košečkin.

"Oba hráči z Bostonu hráli velmi dobře, bylo vidět, že jsou nadšení, že přijeli do Dánska. Zápas byl velmi dobrý, ale na druhou stranu oba týmy udělaly hodně chyb. Z porážky jsme zklamaní, ale máme čas ji odčinit," řekl Pavel Dacjuk.

Potom měl ruský gólman potíže s Poláškovou střelou, Rittich si musel poradit s Dacjukovým bekhendem. Na turnaji doposud neporažení Rusové měli více ze hry, v 57. minutě ale mohl rozhodnout Pastrňák. Košečkina však nepřekonal.

Utkání tak dospělo do prodloužení, které si Češi zahráli na turnaji již potřetí. Šanci ukončit duel měli Polášek a Řepík, podařilo se to však až Pastrňákovi, který zakončil zpoza branky odrazem o brusle obránce Jakovleva.

"Trochu mi to ujelo. Chtěl jsem zakončit forhendem a gólman mi to vykopl. Obránce tam pak zastavil, tak jsem to zkusil. Takhle padá hodně branek, třeba Crosby jich dává spoustu," řekl Pastrňák.

Další zápas čeká svěřence trenéra Josefa Jandače v pátek od 20:15 proti Bělorusku.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku:

Skupina A (Kodaň):

ČR - Rusko 4:3 v prodl. (2:1, 1:2, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 15. Krejčí (Jaškin, Gudas), 19. Jaškin (Pastrňák, Krejčí), 25. Pastrňák (Krejčí), 64. Pastrňák (Krejčí, Hronek) - 2. Něstěrov (Barabanov, Kablukov), 21. Grigorenko (Bučněvič, Anisimov), 26. Barabanov (Zajcev, Šalunov). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Öhlund (Švéd.) - Davis (USA), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 12.490.

Sestavy:

ČR: Rittich - Gudas, Šulák, Hronek, Moravčík, D. Sklenička, Jordán, Polášek - Hyka, Faksa, Červenka - Řepík, Nečas, D. Kubalík - Pastrňák, Krejčí, Jaškin - Nestrašil, Plekanec, Horák. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

Rusko: Košečkin - Gavrikov, Kiselevič, Něstěrov, Zajcev, Trjamkin, Chafizullin, Jakovlev - Michejev, Andronov, Mamin - Dadonov, Dacjuk, Kaprizov - Bučněvič, Anisimov, Grigorenko - Šalunov, Kablukov, Barabanov - Sošnikov. Trenéři: Ilja Vorobjov, Alexej Žamnov, Igor Nikitin, Alexej Kudašov a Anvar Gatijatulin.