Pastrňák a Krejčí udělají z Čechů jiný tým, vědí rozjetí Rusové. Jandač řeší bídu v oslabení

jzp jzp
10. 5. 2018 8:49
Trenér reprezentace Josef Jandač má možná poslední možnost, jak si vylepšit bídnou bilanci proti Rusku.
MS 2018, Česko-Švýcarsko: Michal Řepík
MS 2018, Česko-Švýcarsko: Michal Řepík | Foto: Luboš Vácha

Kodaň - Včera, na Den vítězství, navštívili ruští hokejisté kodaňský hřbitov Bispebjerg, aby položenými květinami uctili památku padlých sovětských vojáků během druhé světové války.

Dnes, po pietě, už myslí na další výhru ve skupině a na vylepšení děsivého skóre 20:0.

Světovým šampionátem v Dánsku procházejí až překvapivě hladce. Francii i Rakousko porazili 7:0, Bělorusko smetli 6:0. "Ne že by mě to děsilo, ale je to alarmující, protože nás teď čekají velmi slušné týmy," varuje trenér Rusů Ilja Vorobjov.

Za žádnou cenu nechce své mužstvo ukolébat pochvalnými řečmi. Mezi těžší soupeře řadí i Čechy, i když při pohledu do statistik může překypovat sebevědomím.

České mužstvo nastoupilo pod Jandačem proti sborné jedenáctkrát a zvítězilo pouze dvakrát, z toho jednou na nájezdy. "Každý je k poražení," vykládá před dalším střetem asistent kouče Jiří Kalous. A popisuje recept na úspěch: "Chceme hrát dobře do obrany a na rychlé brejky. Také budeme forčekovat, když to půjde."

Utkání začíná ve 20:15.

Dříve ve stejný den dorazí do Kodaně dvě posily z NHL - David Krejčí a David Pastrňák. Budou hrát v jedné lajně, ale ještě není jasné, zda už proti Rusku. "Nepředpokládám to, ale uvidíme, jak se budou cítit. Třeba projeví přání nastoupit," podotýká Kalous. Trenéři už mají dvě (zatím tajné) varianty, koho k hvězdnému duu postaví.

Krejčí a Pastrňák letos za Boston nastřádali celkem 154 bodů, což u soupeřů budí rozruch.

"Jedna věc je jistá: tahle dvojka udělá z Čechů docela jiný tým," píše ruský web championat.com.

"Co se dá dělat. Jestli to stihnou, ať hrají," říká jeden z koučů sborné Alexej Žamnov. "My se každopádně připravujeme na celé mužstvo, ne na jednotlivce."

Podobně mluví český brankář David Rittich, když dojde na produktivní trojici Kaprizov - Dacjuk - Dadonov: "Nemůžeme se chystat jen na jednu lajnu, protože pak by nám ho tam foukla třetí nebo čtvrtá." Faktem je, že jen dva ruští bruslaři jsou bez bodu.

Proti Rusku bude chytat David Rittich.
Proti Rusku bude chytat David Rittich. | Foto: Luboš Vácha

Omlazená sborná, jejíž největší posilou ze zámoří je floridský Jevgenij Dadonov, zatím šlape parádně.

Češi naopak řeší plno problémů. Patří k nejtrestanějším týmům turnaje, obrana pořád hledá tvář a hra v oslabení je katastrofální.

"Možná uděláme malé korektury v obranných párech," prozrazuje Kalous. "Trošičku nám k sobě nepasovala dvojice Filip Hronek - Libor Šulák, protože oba jsou hodně ofenzivní, hodně rozváží puky." Jisté je, že proti Rusům nenastoupí jeden z osmi beků.

A oslabení? "Ta se nám opravdu nedaří," ví Kalous při pohledu na mizernou úspěšnost 54 procent (horší je jen Francie) a hledá řešení: "Jednoznačně je třeba zlepšit dvě věci. Když se dostaneme k odraženým kotoučům, musíme je dostávat ven z pásma. Druhou věcí je předbrankový prostor, kde jsme byli málo důrazní."

Češi si proti sborné naposledy ve skupině vyzkouší roli mírného outsidera. Poté musí povinně porazit Bělorusy, Francouze a Rakušany.

 

Právě se děje

před 16 minutami

I třetí finále na ME ve vodním slalomu v Praze skončilo českým triumfem. Kajakářkám vládla Kateřina Kudějová, obhájkyně Amálie Hilgertová byla třetí.

před 1 hodinou

Minsk v neděli čeká další protest proti Lukašenkovi, v sobotu policie zadržela 430 lidí

Běloruská metropole se připravuje na další velkou protivládní demonstraci, která má začít ve 13:00. Předchozí neděle se na protestech vždy sešlo kolem 100 000 lidí. Portál Nexta Life pohrozil postupným zveřejňováním jmen policistů, bude-li pokračovat násilí vůči lidem.

Běloruská policie v sobotu zadržela 430 lidí, kteří se v Minsku zúčastnili opozičního pochodu žen proti autoritářskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom běloruská média s odvoláním na údaje, které zveřejnilo ministerstvo vnitra.

V zemi se přitom podle úřadu konalo celkem 14 akcí na podporu Lukašenka, na které přišlo dohromady 5600 lidí. Naproti tomu "celkový počet účastníků 11 protestních akcí podle něj nepřesáhl 900". V Minsku se prý pochodu žen zúčastnilo kolem 500 osob. Agentury AFP a Reuters přitom informovaly, že jen tohoto protestu v metropoli se zúčastnilo asi 2000 žen. 

Další zprávy