Ukázali jsme hokej, který Češi dříve hráli, řekl Říha. Ale při Rusech stálo štěstí

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
26. 5. 2019 21:01
Nervydrásající souboj o třetí místo proti Rusům na hokejovém MS v Bratislavě dospěl po strhujícím průběhu až do nájezdů, tak blízko medaili česká seniorská reprezentace od roku 2012 nebyla. Přesto jí to znovu necinklo, Češi podlehli Rusům 2:3 a skončili čtvrtí. Trenér Miloš Říha prožil u národního týmu první sezonu a vyjádřil obrovskou spokojenost s přístupem hráčů. Konec šampionátu ho bolí.
Trenér Miloš Říha dostal český tým na MS znovu mezi nejlepší čtyřku, ale na medaili nedosáhl.
Trenér Miloš Říha dostal český tým na MS znovu mezi nejlepší čtyřku, ale na medaili nedosáhl. | Foto: Reuters

Jak hodnotíte zápas o bronz proti Rusku?

Byl to neuvěřitelný výkon našeho mužstva. Jsem hrdý na hráče a na to, co dnes předvedli. Po zápase s Kanadou svůj výkon neskutečně zvedli, vystřelili na soupeřovu branku 50 střel. Ruský brankář podal vynikající výkon a nám chybělo trošku více štěstí. Kluci byli od úplného začátku namotivovaní na vítězství, hráli s daleko větší lehkostí než v zápase s Kanadou. Spadl z nás tlak a odpovědnost, vytvářeli jsme si spoustu šancí, ale štěstí stálo při brankáři Rusů.

Co jste říkal na výkon českého gólmana Šimona Hrubce?

Měl těžkou roli, ale zase nejčistší hlavu. Poté, co se Pavel Francouz vrátil na lůžko, rozhodovali jsme se mezi Patrikem Bartošákem a Hrubcem. Myslím, že to utkání odchytal spolehlivě a vychytal některé šance Rusů.

Jak těžký byl pro vás výběr hráčů pro nájezdy?

To bylo asi jedno z nejtěžších rozhodování, protože střelců máme hodně. Seděl tam ještě Michal Řepík i další kluci, ale takhle jsme se prostě rozhodli. Některých hráčů jsme se ptali a všichni do toho chtěli jít.

Ve třetí třetině jste přestříleli soupeře 18:5. Byla to i po herní stránce nejlepší česká třetina na šampionátu?

Podle mě byl z naší strany dobrý celý šampionát, projev mužstva byl velmi dobrý. Zase se tam ukázal český hokej, který Češi vždy hrávali. V závěru se ukázalo i to srdíčko a vůle, s níž jsme vyhrávali, ale chybělo nám štěstí.

Ukázal vám tým příslib do budoucna pro český hokej?

Je to spíš ukázka do budoucna. Potřebujeme mladé hráče, aby nám vytvořili větší konkurenci a rádi jezdili do národního mužstva.

Jaké byly ohlasy mladých hráčů, kteří se ukázali letos?

Říkali, že budou chtít přijet znovu a reprezentovat. Řekli to i hráči, kteří třeba nehráli, Filip Chytil i Jakub Vrána, kterého jsme několikrát probírali. Všichni se chtějí vrátit, žádnou křivdu necítí. Totéž kluci, se kterými jsme tvořili základ a do nominace se nakonec nedostali. Všichni chtějí i za rok jet. To je příslib. Jen bych chtěl, aby se i v extralize ukázali ti mladší hráči, abychom je mohli brát na turnaje Euro Hockey Tour a vyzkoušet je tam. Pak budeme mít základnu širší.

Jak se tvořila taktika před zápasem o bronz? Udělal jste nějaké změny v sestavě, přeskupil pořadí formací.

Něco jsme museli udělat. Nemohlo to být fádní a jasně dané tak, jak jsme postupovali. Sešli jsme se až před zápasem a řekli jsme si taktiku na Rusy. Bylo to hlavně o hlavách. Vyčistit je a namotivovat zase na další zápas, protože zklamání po zápase s Kanadou bylo dost velké. Jsem hrdý nejen na hráče, ale i na celý realizační tým.

Byl v týmu hráč, který vás na turnaji příjemně překvapil?

Určitě takoví jsou, ale nechci jmenovat.

Mrzí vás porážka od Rusů o to více, že takhle blízko medaili český tým za posledních sedm let nikdy nebyl?

V kabině není nikdo, koho by to nemrzelo.

Změnil byste zpětně některé své rozhodnutí?

Vždycky můžete udělat něco jinak, na každém turnaji. Kritiků, kteří zase na přímo nevystoupí, je milion. Že měl hrát ten nebo ten, že jsem to měl udělat jinak. My se ale díváme každému přímo do očí. Asi bychom nic neměnili.

Co český hokej potřebuje, aby zase vystoupal na nejvyšší místa?

Práci.

Co vám dal a vzal první rok u národního týmu?

Vzal mi bronzovou medaili. A co mi dal? Zase zpátky českou hrdost.

S nástupem do funkce jste zdůraznil, že nastolíte režim tvrdé práce. Potvrdila se vám tato cesta jako správná?

Já jsem neřekl, že je to moje cesta. To je cesta každého trenéra. Je to normální. Že jsme nastolili pravidla, kluci je vzali a pak zjistili, že jim opravdu sedí a vyhovují, to je jen o přesvědčení lidí. Nic ohromného jsme nedělali.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy