Češi nás přehráli, uznaly ruské megahvězdy. Za bronz děkovaly hrdinovi v bráně

jzp jzp
26. 5. 2019 23:11
S takřka olympijskou sestavou měli vyhrát zlato, ale málem zůstali bez medaile. Klání o bronz proti Česku rozhodli Rusové až v nájezdech. Ve třetí třetině a následném prodloužení překvapivě nestíhali.
Česko - Rusko na MS v hokeji 2019, zápas o bronz: Ilja Kovalčuk a Alexnadr Ovečkin
Česko - Rusko na MS v hokeji 2019, zápas o bronz: Ilja Kovalčuk a Alexnadr Ovečkin | Foto: Reuters

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Než proti sobě Česko a Rusko nastoupily ve skupinové fázi, vyšel v deníku Sport-Express komentář, v němž autor Michail Zislis zdůvodňoval, proč by měla vyhrát sborná. 

"Češi mají momentálně na soupisce pouze jednoho hráče, který si zaslouží přívlastek 'super'. Je jím Voráček z Philadelphie. Ostatní spadají přinejlepším do lepšího průměru," stálo v textu.

Prognóza autorovi vyšla. Rusové bez větších potíží zvítězili 3:0.

Další střet obou zemí však nabídl úplně jiný obrázek hry. Češi v utkání o bronz vedli 2:1 a později za stavu 2:2 mnohokrát sahali po rozhodujícím gólu. Především ve třetím dějství favorita nečekaně dusili, o čemž vypovídá poměr střel 18:5.

Celkově svěřenci trenéra Miloše Říhy vyhráli na střelecké pokusy 50:30. Od 19. minuty, kdy skóroval Dominik Kubalík, ale veškeré snahy ztroskotávaly. Ať už byla šance sebevětší, s jistotou ji lapil ruský gólman Andrej Vasilevskij. Auru neprůstřelnosti měl také v rozhodujících nájezdech.

A tak když Rusové přebírali bronzové medaile, děkovali zejména svému omaskovanému hrdinovi.

"Byl nejlepším hráčem zápasu," řekl kapitán Ilja Kovalčuk. "Daroval nám vítězství. Myslím, že Češi nás přehráli. Ve druhé třetině jsme hráli víceméně dobře, ale zbytek zápasu bylo silnější Česko. Takže díky, Andreji!"

Když trenér sborné Ilja Vorobjov dostal otázku, jestli za bronz musí v první řadě poděkovat Vasilevskému, stroze odpověděl, že ano.

Také vysvětlil, proč Rusko coby favorit herně ztrácelo: "Důvodů je víc. Měli jsme málo sil, zmohlo nás vyřazení a stále jsme byli v pozici, že musíme. Šlo hlavně o psychiku." 

"Je těžké načerpal síly, utřídit si myšlenky a emoce po takovém semifinále, jaké jsme sehráli proti Finsku," souhlasil Kovalčuk.

Bitvu s Českem zhodnotil i Alexandr Ovečkin, který se jinak během šampionátu médiím vyhýbal. "Věděli jsme, že Češi budou v první třetině hrát ze zajištěné defenzivy," vykládala hvězda. "Dali nám dvě branky. My jsme pak vstřelili, dá se říct, náhodný gól. Ale počítá se každý. Ve třetí třetině pro nás Andrej udělal úplně všechno, co mohl."

Není náhoda, že sborné vychytal bronz právě 24letý Vasilevskij. Za mořem dělá už třetím rokem jedničku Tampy. Letos je díky procentuální úspěšnosti zákroků 92,5 hlavním adeptem na zisk Vezina Trophy pro nejlepší brankáře NHL.

"Je to nejlepší gólman na světě," uznal i při návalu zklamání český kapitán Jakub Voráček.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Rodina mrtvého převaděče v Libyi zabila ze msty 30 uprchlíků

Rodina mrtvého libyjského převaděče zabila ze msty 30 uprchlíků a dalších 11 zranila. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo vnitra libyjské vlády sídlící v Tripolisu.

Incident se stal v severolibyjském městě Mizda. Podle ministerstva uprchlíci třicetiletého převaděče zabili, ale jejich motiv není znám. Jeho příbuzní pak povraždili 26 běženců z Bangladéše a čtyři z Afriky. Jedenáct zraněných bylo převezeno do nemocnice v Zintánu. Ministerstvo hodlá viníky najít a soudně stíhat.

"Právě jsme se o té tragédii dověděli, snažíme se získat víc informací a poskytnout pomoc těm, kdo přežili," sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Po svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 v zemi panuje chaos, země má dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Stala se výchozím bodem pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. V Libyi jich tisíce uvázly a přežívají tam ve špatných podmínkách.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě miliardy eur (téměř 54 miliard Kč). Firma, která měla na konci loňského roku ve Francii zhruba 48 500 zaměstnanců a po celém světě pak necelých 180 000, by svůj záměr měla oznámit na páteční tiskové konferenci.

Renault se dostal do finančních problémů kvůli koronavirové krizi. Nyní čeká na dokončení plánované státní půjčky ve výši pěti miliard eur.

Společnost rozhodnutí o propouštění oznámila ve čtvrtek večer odborové organizaci. Záměrem je vyhnout se přímému propouštění. Počítá se s dobrovolnými odchody, vnitrofiremními přesuny a s rekvalifikacemi, uvádějí zdroje AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy