Češi nás přehráli, uznaly ruské megahvězdy. Za bronz děkovaly hrdinovi v bráně

jzp jzp
26. 5. 2019 23:11
S takřka olympijskou sestavou měli vyhrát zlato, ale málem zůstali bez medaile. Klání o bronz proti Česku rozhodli Rusové až v nájezdech. Ve třetí třetině a následném prodloužení překvapivě nestíhali.
Česko - Rusko na MS v hokeji 2019, zápas o bronz: Ilja Kovalčuk a Alexnadr Ovečkin
Česko - Rusko na MS v hokeji 2019, zápas o bronz: Ilja Kovalčuk a Alexnadr Ovečkin | Foto: Reuters

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Než proti sobě Česko a Rusko nastoupily ve skupinové fázi, vyšel v deníku Sport-Express komentář, v němž autor Michail Zislis zdůvodňoval, proč by měla vyhrát sborná. 

"Češi mají momentálně na soupisce pouze jednoho hráče, který si zaslouží přívlastek 'super'. Je jím Voráček z Philadelphie. Ostatní spadají přinejlepším do lepšího průměru," stálo v textu.

Prognóza autorovi vyšla. Rusové bez větších potíží zvítězili 3:0.

Další střet obou zemí však nabídl úplně jiný obrázek hry. Češi v utkání o bronz vedli 2:1 a později za stavu 2:2 mnohokrát sahali po rozhodujícím gólu. Především ve třetím dějství favorita nečekaně dusili, o čemž vypovídá poměr střel 18:5.

Celkově svěřenci trenéra Miloše Říhy vyhráli na střelecké pokusy 50:30. Od 19. minuty, kdy skóroval Dominik Kubalík, ale veškeré snahy ztroskotávaly. Ať už byla šance sebevětší, s jistotou ji lapil ruský gólman Andrej Vasilevskij. Auru neprůstřelnosti měl také v rozhodujících nájezdech.

A tak když Rusové přebírali bronzové medaile, děkovali zejména svému omaskovanému hrdinovi.

"Byl nejlepším hráčem zápasu," řekl kapitán Ilja Kovalčuk. "Daroval nám vítězství. Myslím, že Češi nás přehráli. Ve druhé třetině jsme hráli víceméně dobře, ale zbytek zápasu bylo silnější Česko. Takže díky, Andreji!"

Když trenér sborné Ilja Vorobjov dostal otázku, jestli za bronz musí v první řadě poděkovat Vasilevskému, stroze odpověděl, že ano.

Také vysvětlil, proč Rusko coby favorit herně ztrácelo: "Důvodů je víc. Měli jsme málo sil, zmohlo nás vyřazení a stále jsme byli v pozici, že musíme. Šlo hlavně o psychiku." 

"Je těžké načerpal síly, utřídit si myšlenky a emoce po takovém semifinále, jaké jsme sehráli proti Finsku," souhlasil Kovalčuk.

Bitvu s Českem zhodnotil i Alexandr Ovečkin, který se jinak během šampionátu médiím vyhýbal. "Věděli jsme, že Češi budou v první třetině hrát ze zajištěné defenzivy," vykládala hvězda. "Dali nám dvě branky. My jsme pak vstřelili, dá se říct, náhodný gól. Ale počítá se každý. Ve třetí třetině pro nás Andrej udělal úplně všechno, co mohl."

Není náhoda, že sborné vychytal bronz právě 24letý Vasilevskij. Za mořem dělá už třetím rokem jedničku Tampy. Letos je díky procentuální úspěšnosti zákroků 92,5 hlavním adeptem na zisk Vezina Trophy pro nejlepší brankáře NHL.

"Je to nejlepší gólman na světě," uznal i při návalu zklamání český kapitán Jakub Voráček.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy