Češi se s Norskem nadřeli, ale Pastrňák senzaci nepřipustil

21. 5. 2022 21:45
Čeští hokejisté i díky dvěma brankám a asistenci Davida Pastrňáka porazili na mistrovství světa Norsko 4:1. O další góly se postarali Jakub Vrána a Roman Červenka. Češi se s deseti body posunuli na průběžné třetí místo skupiny B. V pondělí a úterý zakončí národní tým základní skupinu zápasy s USA a Finskem.
David Pastrňák se podepsal pod tři české góly.
David Pastrňák se podepsal pod tři české góly. | Foto: ČTK

"Byla to skvělá a moc důležitá výhra, tři body jsme si zasloužili. První a třetí třetina patřily nám, ve druhé jsme začali hrát až moc bohorovně a na krásu, bez pokory. Ztráceli jsme puky při přechodu do útoku a Norové tam měli své šance. Na konci tam byla spoustu emocí. Líbilo se mi, jak hráči drželi spolu," uvedl Jalonen.

První větší šance přišla ve čtvrté minutě, kdy pálil Pastrňák, ale strážce norského brankoviště Arntzen byl pozorný. Další možnost měl po obtočení kolem branky Hertl. Smejkal se zakončujícím Kämpfem nevyužili přečíslení dvou na jednoho.

Pak si vynutil faul Norů Flek a v přesilovce už šel národní tým do vedení. Pastrňák ze své oblíbené parkety na kruhu sice napoprvé ještě neuspěl, ale vzápětí ho místo avizované střely oslovil nahrávkou Krejčí a Arntzen neměl proti ráně bez přípravy příliš šancí zasáhnout. Třetina se pak ale dohrávala v poklidu. Možnost na zvýšení nevyužil dorážející Kämpf. Vejmelka si připsal jen tři zásahy.

"Vždycky je dobré dát první gól proti papírově slabším soupeřům. Byl to pro oba důležitý zápas, o čtvrtfinále šlo nám i Norům, takže nějaká nervozita tam byla na obou stranách. S hrou spokojení tedy určitě nejsme, naštěstí je výsledek pro nás ale dobrý," prohlásil Pastrňák.

Hned v nástupu do druhého dějství se provinil proti pravidlům Mathis Olimb a i druhou početní výhodu Češi využili. Zpočátku se jim sice vůbec nedařila, ale pak nahodil puk na zadní hrazení Kundrátek, nejdříve byl u něj Černoch, našel najíždějícího Vránu a ten zblízka zvýšil na 2:0. Prosadil se tak poprvé na letošním MS.

Ve 27. minutě přišly obrovské šance Norů. Rosseli Olsen těsně přestřelil, Mathis Olimb trefil tyčku. Na druhé straně se vyznamenal Arntzen po Černochově zakončení zblízka. Pastrňák s Krejčím nevyužili přečíslení dvou na jednoho. Vejmelka pak vychytal Jakobssona a Mathis Olimb znovu zazvonil na brankovou konstrukci.

Už po 48 sekundách třetí dvacetiminutovky si musel Lilleberg pomoci hákováním, aby přibrzdil Pastrňáka, jenž sice zakončil, ale vzápětí dostal druhou šanci, neboť sudí nařídili trestné střílení. Kanonýr Bostonu při něm dokázal své mimořádné schopnosti, když Arntzena poslal na opačnou stranu a snadno zakončil.

Nory vrátil do hry Hoff, který sebral Vejmelkovi čisté konto po povedené souhře ve 45. minutě. Před polovinou třetiny se po souboji u hrazení zvedal jen ztěžka z ledu Blümel a zápas tím pro něho skončil.

Norové se nevzdávali a měli v závěru dobrou možnost zdramatizovat závěr, když byl vyloučený Kempný. Už více než dvě a půl minuty před koncem sáhli ke hře bez gólmana, ale Vejmelka se spoluhráči v oslabení odolali. Při pokračující power play Norů Krejčí vybídl k hattricku Pastrňáka, který místo trefy do prázdné branky hledal ještě Červenku. Ten vzápětí vybojoval puk a rozhodl.

"Až tu poslední třetinu jsem tam toho měl víc. Byl to náročnější zápas na koncentraci a bylo důležité být pořád ve střehu. Na začátku moc střel nebylo, a když něco přišlo, nebezpečně to tam lítalo před bránou. Snažil jsem se neudělat nějakou zbytečnou chybu. Chceme vyhrát každý zápas a tyhle jsou povinnost, abychom je zvládali. A jsme rádi, že se to povedlo," konstatoval český gólman Karel Vejmelka.

Mistrovství světa v hokeji ve Finsku:

Skupina B (Tampere):

ČR - Norsko 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 7. Pastrňák (Krejčí, Červenka), 23. J. Vrána (Černoch, Kundrátek), 41. Pastrňák z trest. střílení, 59. Červenka (Pastrňák, Krejčí) - 45. Hoff (Trettenes, Haga). Rozhodčí: Frandsen (Dán.), MacFarlane (USA) - Niittylä (Fin.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 5:6. Využití: 2:1. Diváci: 6015.

Sestavy:

ČR: Vejmelka - Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka, D. Sklenička, Šimek, Jordán - Pastrňák, Krejčí, Červenka - H. Zohorna, Hertl, Blümel - J. Vrána, Kämpf, Smejkal - M. Stránský, Černoch, Flek. Trenér: Kari Jalonen.

Norsko: Arntzen - Johannesen, Lilleberg, Krogdahl, Nörstebö, Rokseth, Kasastul, Bull - K. Olimb, M. Olimb, Rosseli Olsen - Martinsen, Haga, Röymark - Hoff, Trettenes, Jakobsson - Salsten, Rönnild, Brekke Henriksen. Trenér: Petter Thoresen.