České výprasky? Za styl budu zase grilovaný, ale takhle hrají top týmy, říká kouč

jzp jzp
4. 5. 2021 12:31
Česká osmnáctka končí mistrovství světa v Texasu dvěma dvoucifernými debakly. Rusku na závěr skupiny podlehla 1:11 a ve čtvrtfinále prohrála s Kanadou 3:10. "Tenhle konec je kaňka," uznal trenér reprezentantů Jakub Petr.
Gabriel Szturc v souboji s Kanaďanem Wyattem Johnstonem.
Gabriel Szturc v souboji s Kanaďanem Wyattem Johnstonem. | Foto: Chris Tanouye /HHOF-IIHF Images

Navzdory výprasku od sborné hodlali Češi v play off překvapit, znovu ukázat tvář z úvodu turnaje.

"Co se týče teoretického pohledu, na Kanadu jsme připraveni. Znám recept, jak ji porazit," vyhlašoval Petr. Svým svěřencům chtěl dodat sebevědomí. K aktivnímu stylu hry ho potřebovali.

Smělé plány však skončily v plamenech už po necelých sedmi minutách, kdy Kanada vedla 3:0. O pár chvil později bylo skóre 4:1.

"Na začátku jsme vyhráli dvě vhazování a byli v útočném pásmu, měli první střelu, vypadalo to dobře. Ale potom z prvních šesti střel dostaneme čtyři góly," povzdychl si Petr.

"Pak už se hraje těžko," dodal útočník Jakub Kos.

"I když si to nechcete připustit, v hlavě takovou ztrátu máte. Ty první tři čtyři góly nás prostě stály zápas," smutnil kapitán výběru Jakub Šedivý. 

Češi nicméně neexcelovali ani ve zbytku duelu. Nakonec prohráli všechny třetiny a schytali ostudnou "desítku". Zářil teprve 15letý kanadský supertalent Connor Bedard, který posbíral pět bodů (2+3).

Osmnáctka paradoxně vyhrála na střely (34:32) a posbírala méně trestných minut (4:8). Jenže rozhodl nedostatek, s nímž čeští mladíci zápasí dlouhodobě. Zakončení. 

Zatímco Kanaďané proměňují na turnaji zhruba každou pátou šanci, Češi nejsou ani z poloviny tak dobří. Vzájemný souboj to jasně odkryl.

"Kanada hrála opravdu dobře. Má individuality, hraje moderní hokej v obrovské rychlosti a umí proměňovat šance," podotkl Petr.

Mrzí selhání ve skupině

Čtvrtfinále mohlo být důstojnější, kdyby se Češi vyhnuli dosud neporaženému zámořskému favoritovi a narazili na jednoho z trojice Švédsko, Bělorusko, Švýcarsko. Nechybělo mnoho. Jenže ve skupině proti Finsku čeští reprezentanti neudrželi vedení 5:3 deset minut před koncem a Spojeným státům podlehli v nájezdech.

"Ze začátku šampionátu jsme se prezentovali přesně tím hokejem, který jsme chtěli hrát. Šli jsme si za tím. Měli jsme ale líp zvládnout zápas s Finskem a třeba bychom ve čtvrtfinále nešli na Kanadu. Stalo se," mrzí kapitána Šedivého.

"Myslím, že ten zápas byl možná klíčem k úspěchu v turnaji," dodal Petr.

Také zopakoval, že čeští mladíci neměli v sezoně ideální podmínky. Tuzemská juniorka kvůli koronavirovým opatřením stála a pravidelné kempy nepřinesly moc ostrých zápasů.

"Nevěděli jsme úplně přesně, co od mistrovství můžeme čekat a co se může stát. Speciálně jsme to asi byli my a Německo, kde se soutěže moc nehrály," připomněl bývalý kouč Vítkovic. "Kluci tady zvládli přípravný zápas se Švýcarskem i klíčový s Německem, překvapili sebe i nás v zápasech s Finskem a Amerikou. Ale ten konec je kaňka."

Češi nemuseli odjíždět z Texasu s dvěma dvoucifernými výprasky, kdyby vsadili na defenzivnější taktiku. Tu ale Petr odmítl.

"Čekám na to, že budu zase grilovaný, že jsme měli hrát jiný styl hokeje," líčil. Ale už teď odpovím, že určitě ne. Kluci se vyvíjejí a musí vidět, že top týmy hrají tenhle styl. Vidíte ho třeba u Kanaďanů i každý den v profesionálních soutěžích."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Otcovská a rodičovská dovolená se rozšíří, MPSV připravuje změny podle směrnice EU

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda," řekla po jednání ministryně.

Směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z června 2019 má zajistit minimální standard ve všech členských zemích. ČR ji má do svých zákonů přenést nejpozději do 2. srpna 2022. Podle předpisu by placená otcovská v EU nesměla být kratší než deset dnů. Rodiče by měli mít možnost nečerpat rodičovskou celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době, uvádí směrnice. Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o potomka vystřídali. Rodiče v celé unii by měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy