České výprasky? Za styl budu zase grilovaný, ale takhle hrají top týmy, říká kouč

jzp jzp
4. 5. 2021 12:31
Česká osmnáctka končí mistrovství světa v Texasu dvěma dvoucifernými debakly. Rusku na závěr skupiny podlehla 1:11 a ve čtvrtfinále prohrála s Kanadou 3:10. "Tenhle konec je kaňka," uznal trenér reprezentantů Jakub Petr.
Gabriel Szturc v souboji s Kanaďanem Wyattem Johnstonem.
Gabriel Szturc v souboji s Kanaďanem Wyattem Johnstonem. | Foto: Chris Tanouye /HHOF-IIHF Images

Navzdory výprasku od sborné hodlali Češi v play off překvapit, znovu ukázat tvář z úvodu turnaje.

"Co se týče teoretického pohledu, na Kanadu jsme připraveni. Znám recept, jak ji porazit," vyhlašoval Petr. Svým svěřencům chtěl dodat sebevědomí. K aktivnímu stylu hry ho potřebovali.

Smělé plány však skončily v plamenech už po necelých sedmi minutách, kdy Kanada vedla 3:0. O pár chvil později bylo skóre 4:1.

"Na začátku jsme vyhráli dvě vhazování a byli v útočném pásmu, měli první střelu, vypadalo to dobře. Ale potom z prvních šesti střel dostaneme čtyři góly," povzdychl si Petr.

"Pak už se hraje těžko," dodal útočník Jakub Kos.

"I když si to nechcete připustit, v hlavě takovou ztrátu máte. Ty první tři čtyři góly nás prostě stály zápas," smutnil kapitán výběru Jakub Šedivý. 

Češi nicméně neexcelovali ani ve zbytku duelu. Nakonec prohráli všechny třetiny a schytali ostudnou "desítku". Zářil teprve 15letý kanadský supertalent Connor Bedard, který posbíral pět bodů (2+3).

Osmnáctka paradoxně vyhrála na střely (34:32) a posbírala méně trestných minut (4:8). Jenže rozhodl nedostatek, s nímž čeští mladíci zápasí dlouhodobě. Zakončení. 

Zatímco Kanaďané proměňují na turnaji zhruba každou pátou šanci, Češi nejsou ani z poloviny tak dobří. Vzájemný souboj to jasně odkryl.

"Kanada hrála opravdu dobře. Má individuality, hraje moderní hokej v obrovské rychlosti a umí proměňovat šance," podotkl Petr.

Mrzí selhání ve skupině

Čtvrtfinále mohlo být důstojnější, kdyby se Češi vyhnuli dosud neporaženému zámořskému favoritovi a narazili na jednoho z trojice Švédsko, Bělorusko, Švýcarsko. Nechybělo mnoho. Jenže ve skupině proti Finsku čeští reprezentanti neudrželi vedení 5:3 deset minut před koncem a Spojeným státům podlehli v nájezdech.

"Ze začátku šampionátu jsme se prezentovali přesně tím hokejem, který jsme chtěli hrát. Šli jsme si za tím. Měli jsme ale líp zvládnout zápas s Finskem a třeba bychom ve čtvrtfinále nešli na Kanadu. Stalo se," mrzí kapitána Šedivého.

"Myslím, že ten zápas byl možná klíčem k úspěchu v turnaji," dodal Petr.

Také zopakoval, že čeští mladíci neměli v sezoně ideální podmínky. Tuzemská juniorka kvůli koronavirovým opatřením stála a pravidelné kempy nepřinesly moc ostrých zápasů.

"Nevěděli jsme úplně přesně, co od mistrovství můžeme čekat a co se může stát. Speciálně jsme to asi byli my a Německo, kde se soutěže moc nehrály," připomněl bývalý kouč Vítkovic. "Kluci tady zvládli přípravný zápas se Švýcarskem i klíčový s Německem, překvapili sebe i nás v zápasech s Finskem a Amerikou. Ale ten konec je kaňka."

Češi nemuseli odjíždět z Texasu s dvěma dvoucifernými výprasky, kdyby vsadili na defenzivnější taktiku. Tu ale Petr odmítl.

"Čekám na to, že budu zase grilovaný, že jsme měli hrát jiný styl hokeje," líčil. Ale už teď odpovím, že určitě ne. Kluci se vyvíjejí a musí vidět, že top týmy hrají tenhle styl. Vidíte ho třeba u Kanaďanů i každý den v profesionálních soutěžích."

 

Právě se děje

před 15 minutami

První krok k vyloučení kolegů Navalného z voleb. Ruští poslanci schválili omezení kandidátů

Ruští poslanci v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extrémistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před kterými se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan, účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Zastavení stíhání Štrougala a Vajnara za střílení na hranicích je pravomocné

Zastavení stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích, je pravomocné. Rozhodlo o tom Městské státní zastupitelství v Praze, které se ztotožnilo se závěrem znalců, že bývalý předseda vlády i exministr vnitra trpí duševní chorobou, jež jim znemožňuje chápat smysl trestního řízení. O posunu v úterý informoval právní zástupce poškozených Lubomír Müller, informaci následně potvrdil mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

Štrougalovi je 96 let a Vajnarovi 90. Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil jejich stíhání v listopadu 2019. Mužům kladl za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení. Úřad obvinil také někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, který ale následně ve věku 97 let zemřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy