Osmnáctka si poradila s Kanadou v prodloužení, v play off vyzve Švýcarsko

Aktualizováno 26. 4. 2022 22:24
Česká hokejová osmnáctka vyhrála v závěrečném utkání základní skupiny A na mistrovství světa v Landshutu nad obhájcem titulu Kanadou 6:5 v prodloužení. Ze druhého místa půjde ve čtvrtečním čtvrtfinále na Švýcarsko, které skončilo třetí ve skupině B.
Radost české hokejové osmnáctky.
Radost české hokejové osmnáctky. | Foto: ČTK

V čase 61:50 rozhodl v přesilové hře kapitán Jiří Kulich, který dovršil hattrick a je se šesti brankami ze tří zápasů nejlepším střelcem turnaje. Češi využili početní výhodu celkem pětkrát.

"Pro mě je to zážitek na celý život. Někdo dělá hokej pro peníze, někdo pro jiné věci. Kdybych po sezoně s hokejem skončil, budu si tenhle zápas pamatovat. Hokej vymysleli v Kanadě a za každou výhru proti tomuhle soupeři jsem neskutečně rád," řekl kouč Jakub Petr.

Kouč Jakub Petr nemohl už počítat v útoku se zraněným šestnáctiletým synem Dominikem, jehož nahradil Vojtěch Polák. Po porážce s USA 2:6 se proměnilo složení jednotlivých útoků.

Český tým musel už po 115 sekundách dohánět manko. Gólmana Špunara, který nahradil Schnattingera, překonal osamocený Moldenhauer. K pokusu se dostal po odražené střele Dragicevice.

Dycka na druhé straně ohrozil nejdříve Melovský a v čase 5:59 se při vyloučení Mastrodomenica radovali Češi z vyrovnání. Už po šesti sekundách využil početní výhodu Bareš, který tečoval Hamarovu střelu od modré čáry.

Špunar pak kryl šanci Lorenze, který se dostal do přečíslení se Schuurmanem. Na druhé straně zahrozil Šapovaliv. V 15. minutě pomohla českým mladíkům tyč po Fantilliho střele z pravého kruhu a potom se ubránili i při Slavíčkovu trestu.

Petrův tým využil i druhou přesilovku při vyloučení šestnáctiletého favorita draftu NHL pro rok 2023 Bedarda. Hamara vrátil puk zpět k modré čáře na kapitána Kulicha, který se trefil zápěstím přes clonu a otočil stav.

Za 73 sekund bylo vyrovnáno. Kanada využila početní výhodu při Dvořákově vyloučení. Fantilliho první pokus zblokoval Prčík, ale pak se dostal stejný hráč k puku znova a překonal Špunara.

Ve 27. minutě šli pykat zároveň Howe a Delic, českému týmu se naskytla přesilovka pět proti třem, kterou po 40 sekundách využil z dorážky po Hamarově střele a Šapovalivově práci před brankovištěm svým druhým gólem v utkání Bareš.

Kanadský kouč Nolan Baumgartner si ještě vzal neúspěšnou trenérskou výzvu a výhoda dvou hráčů v poli tak pokračovala. Kulich, Hamara ani Šalé ale zvýšit nedokázali.

Při Soukupově pobytu na trestné lavici si Špunar poradil s Goyetteovou dorážkou. Dycka potom ohrozil Soukup. V 35. minutě ale Kanaďané rychlým kontrem vytvořili přečíslení a Goyetteovu přihrávku proměnil ve vyrovnání Dragicevic.

Za 32 sekund ale opět Češi vedli a potřetí udeřili v přesilovce. Daviesovo vyloučení potrestal Kulich, jemuž nabil na levý kruh Šalé a karlovarský talent opět skóroval.

"Jsme rádi, že jsme to zvládli, protože nad Kanadou se nevyhrává každý den. V přesilovkách máme pár dobrých signálů a s kluky se o tom hodně bavíme a zkoušíme různé věci, naštěstí nám to tam padá," prohlásil útočník Eduard Šalé.

Po 100 vteřinách třetí části Kanaďané opět dohnali ztrátu. Po Filmonově průniku dorazil puk za Špunara Siepmann. Ve 45. minutě neproměnil po Barešově přihrávce možnost Melovský. V čase 49:06 obhájci triumfu otočili stav. Po Pickeringově střele se prosadil z dorážky Delic. Odpovědět mohl Slavíček, na druhé straně měl šanci Fantilli.

V 58. minutě po Goyetteově chybě přihrál Kulich Šalému, který vynutil prodloužení. To neodvrátil ani Bedard a v poslední vteřině třetí třetiny Šalé, jenž objel branku a trefil tyč. V nastavení po Howeovu faulu na Kulicha sám hrdina utkání ve hře čtyř proti třem střelou z pravého kruhu rozhodl.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Německu:

Skupina A (Landshut) :

ČR - Kanada 6:5 v prodl. (1:1, 3:2, 1:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Bareš (Hamara, Šalé), 22. Kulich (Hamara, Šalé), 28. Bareš (Šapovaliv, Hamara), 36. Kulich (Šalé, Šapovaliv), 58. Šalé (Kulich), 62. Kulich (Hamara) - 2. Moldenhauer (Dragicevic, Fantilli), 23. Fantilli, 35. Dragicevic (Lorenz, Goyette), 42. Siepmann (Filmon), 50. Delic (Pickering, Hvidston). Rozhodčí: Palkovi (Maď.), Suominen - Hautamäki (oba Fin), Rozitis (Lot.). Vyloučení: 3:8. Využití: 5:14. Diváci: 326.

Sestava ČR: Špunar - Prčík, Hamara, T. Tůma, A. Čech, F. Němec, J. Dvořák, Puchala - Kulich, Šapovaliv, Šalé - Bareš, Becher, Melovský - J. Gaspar, Sapoušek, Š. Slavíček - M. Soukup, V Polák, Plos. Trenér: Jakub Petr.

Německo - USA 2:10 (0:3, 0:5, 2:2)

Branky: 51. Assavolyuk, 57. Hauf - 1. a 21. McGroarty, 6. a 56. W. Smith, 29. a 34. Spicer, 14. Kaplan, 25. Gauthier, 39. Stramel, 53. Casey.

Konečná tabulka:

1. USA 3 3 0 0 0 24:7 9
2. ČR 3 1 1 0 1 12:13 5
3. Kanada 3 1 0 1 1 16:17 4
4. Německo 3 0 0 0 3 7:22 0

Skupina B (Kaufbeuren):

Švýcarsko - Lotyšsko 4:3 (1:2, 2:1, 1:0)

Branky: 3. Terraneo, 25. Greuter, 28. Reinhard, 51. Pont - 2. Mateiko, 17. Veckaktinš, 40. Livšics.

Švédsko - Finsko 4:3 (2:1, 2:1, 0:1)

Branky: 11. a 32. M. Hävelid, 18. Almgren, 29. Bystedt - 17. Rönni, 35. Hämeenaho, 49. Uronen.

1. Švédsko 3 2 0 0 1 12:8 6
2. Finsko 3 2 0 0 1 13:7 6
3. Švýcarsko 3 1 0 0 2 8:15 3
4. Lotyšsko 3 1 0 0 2 7:10 3

O pořadí na 1. a 2. i 3. a 4. místě rozhodla bilance ze vzájemných zápasů.