Glosa: Ukvapené nadšení, Češi vrátili čas jen na chvíli. Říha teď může zazářit

Daniel Poláček Daniel Poláček
14. 5. 2019 15:29
Raketový start Čechů do hokejového mistrovství světa zapříčinil, že na stadionu a v jeho okolí hojně zaznívalo číslo 2011. Tehdy reprezentace uprostřed poslední medailové série předváděla nejkrásnější hokej. Na bronzovou Bratislavu se však vzpomínalo ukvapeně.
Česká radost po zápase se Švédskem na MS 2019
Česká radost po zápase se Švédskem na MS 2019 | Foto: Milan Kammermayer

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Optimismus zchladili, leč úplně neudusili Rusové. Zadák Filip Hronek po gólu na konečných 0:3 vztekle rozmlátil hůl o brankovou konstrukci.

Že by nahromaděná frustrace? Češi v pondělí neodehráli vyrovnané klání. Kdyby měli štěstí a netrefovali tyčky, možná by proklouzli do prodloužení. Kdyby měli smůlu, dopadli by podobně jako Rakousko.

Ne, takhle nehraje favorit na zlato, jímž se Česko stalo během skupinové fáze šampionátu 2011.

Před klíčovým čtvrtfinále, které předchozí úspěchy a nezdary smete do koše, naštěstí zbývá dost času na vyladění všech nedostatků. Češi proti sborné ani náhodou nešli na hranu možností. Hráli ustrašeně, komplikovaně, nedůrazně. Vlastně obrátili naruby parádní výkon proti Švédsku.

Dalšího silného soka potkají až na závěr skupiny, v úterý za týden si se Švýcarskem uspořádají generálku na play off.

Do té doby musejí sbírat body proti Lotyšsku, Itálii a Rakousku. Zdánlivá nuda nabídne fanouškům plno podnětů k diskuzi, zvlášť když střídačce velí svérázný Miloš Říha. Na něm je, aby umazal rezervy týmu. Aby při luštění tajenek ukázal trenérský cit.

V první řadě jsou na soupisce stále volná tři místa. Jedno zřejmě obsadí centr Radek Faksa, k těm dalším vzhlíží bek Petr Zámorský, útočník David Tomášek a zcela nečekaně povolaná ofenzivní posila Milan Gulaš.

Na Faksovi mimo jiné je, aby vyhrával vhazování. Není žádným specialistou, ale upřímně - lehce nadpoloviční úspěšnost v NHL z něj v české reprezentaci specialistu dělá. Tím dalším je Jan Kovář.

První dva centři mají mizernou úspěšnost. Dominik Simon hraje v Pittsburghu křídlo, což je znát, Filip Chytil do tajů buly ještě nepronikl. Mužstvo tím, že ztratí puk hned zkraje přesilovky či oslabení, hodně trpí.

Už tak mají české početní výhody přehršel nedostatků. Úspěšnost kolem jedenácti procent patří k nejhorším na mistrovství. Pro srovnání - Kanada zužitkovala šest ze sedmi přesilovek.

Mizerné číslo by mohl pozvednout Gulaš. Pokud tedy vůbec nastoupí. Přeci jen vypadl z herního rytmu a navíc by zamíchal vcelku fungujícími útočnými lajnami.

Dokonalé ovšem ještě nejsou. Alespoň podle Říhy, který po Švédech přeskupil všechny trojice kromě té první. Formace Palát - Chytil - Jaškin a Kubalík - Kovář - Vrána přitom nadělaly víc vzruchu než jejich upravené verze Palát - Chytil - Vrána a Kubalík - Kovář - Řepík.

S příchodem Faksy (a možná Gulaše) zřejmě přijdou další experimenty. Těch se Říha nebojí.

Klid zůstává už jen v obranných dvojicích, na brankářském postu končí. Posila z Colorada Pavel Francouz ve skupině určitě nastoupí, a tak se může na úkor Patrika Bartošáka stát vyvoleným pro klíčové okamžiky.

Se správným vyluštěním všech tajenek mají Češi značný potenciál. Sice v Bratislavě nejsou tak suverénní jako jejich předchůdci z roku 2011, ale klidně můžou ulovit stejnou medaili. A třeba i cennější. Zatím k ní ale kráčejí oklikou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy